• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daha güçlü yerel medya için somut öneriler
04 Şubat 2010 Perşembe 14:25

Daha güçlü yerel medya için somut öneriler

Daha güçlü bir yerel medya oluşturulması için yapılması gerekenler, Konya basınının temsilcileri tarafından Ankara'da gerçekleştirilen ziyaretlerle somut öneriler eşliğinde gündeme getirildi.
Daha güçlü bir yerel medya oluşturulması için yapılması gerekenler, Konya basınının temsilcileri tarafından Ankara'da gerçekleştirilen ziyaretlerle somut öneriler eşliğinde gündeme getirildi.
 
Konya basınını temsil eden heyet, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek'e ve TBMM'de konuyla ilgili milletvekillerine bazı güncel sorunları ve çözüm önerilerini sundu.
 
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Konya Postası Gazetesi Sahibi Ömer Kara, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Lokman Koyuncuoğlu ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve Merhaba Gazetesi Yazı işleri Müdürü Çetin Oranlı'dan oluşan Konya basını temsilcilerinin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya yaptığı ziyarette, mahalli basının güçlendirilmesi amacına uygun olarak bakanlığın yapabilecekleri, öneriler üzerinden tartışıldı.
 
BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Milli Eğitim'e bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren çeşitli özel kurslar ile özel eğitim kurumlarının daha şeffaf hizmet vermesi için yapılması gerekenleri somut önerilerle Bakan Çubukçu'ya aktardı. Mustafa Arslan, İletişim Fakültesi öğrencilerine yerel basında kademeli olarak istihdam yolunu açacak 'Çıraklık Sistemi Önerisi'ni de Bakan Çubukçu'ya anlattı. Önerileri dikkatle dinleyen Bakan Çubukçu, gerekli incelemeyi yapacağını belirtti.
 
Kendisini 'Konya'nın Bakanı' olarak gördüğünü ve böyle anıldığını kaydeden Bakan Çubukçu, yerel basının demokrasinin sağlıklı işlemesindeki rolünün farkında olduğunu dile getirdi.
 
Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü ziyareti kapsamında yapılan toplantıda ise, Anadolu basınının güçlendirilmesi ve sarı basın kartına sağlanan imkânların genişletilmesi için yapılması gerekenler değerlendirildi. Genel Müdür Salih Melek ile birlikte şube müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, yerel basında mizanpaj kalitesinin artırılmasına ilişkin projesini ve yapılabilecekleri aktardı. Genel Müdür Salih Melek ise, 5 tabloid boy, 5 normal boy gazete tasarımını içeren projeyi kısa bir süre içerisinde hayata geçirebileceklerini ve Anadolu Basını'na uygulama ilkeleri ile birlikte ulaştıracaklarını dile getirdi.
 
Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, meslekte belli bir süreyi doldurmuş sarı basın kartı sahiplerinin de yeşil pasaport alabilmesine imkan sağlayabilecek bir düzenlemenin yararlı olacağını ifade etti.
 
Heyet, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda Anadolu Basın Temsilci sayısının 1'den 3'e çıkması ile ilgili kanun teklifi veren Trabzon Milletvekili M. Akif Hamzaçebi'ye de teşekkür ziyaretinde bulunarak, Anadolu Basını'nın sorunları ve çözüm yollarına ilişkin rapor sundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA