• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daha ‘temiz’ bir sözlük...
30 Aralık 2010 Perşembe 15:37

Daha ‘temiz’ bir sözlük...

Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin ağızlarında yer alan yaklaşık 20 bin sözcüğün kadınları aşağılayan, hor gören unsurlar içerdiği gerekçesiyle, sadece okullar için hazırlanan sözlüklerde uygu

Türk Dil Kurumu(TDK) tarafından okullar için hazırlanan ‘Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’nde kadınları aşağılayan ifadeler kaldırılıyor. TDK tarafından yapılan açıklamaya göre değişikliğin amacı, gençleri kadınlara karşı yanlış tutum ve davranışlara yönlendirebilecek unsurların sözlükten temizlenmesi.

Gençler için ‘gereksiz’ ifadeler

Türk Dil Kurumu bir yandan Türkçenin en büyük sözlüğünü hayata geçirmeye hazırlanırken, diğer yandan toplumsal barışı zedeleyici, gençleri yanlış tutum ve davranışlara sevk edici maddeleri genç zihinlerin sağlığı adına bir bir kaldırıyor. İşte o maddelerden birkaçı:

“Altta kalanın canı çıksın”

“Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin”

“Devletin malı deniz, yemeyen domuz”

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın”

“Eksik etek”

vb...

Daha ‘temiz’ bir sözlük...

Bu ifadelere yalnızca ilköğretim kurumları ve liseler için hazırlanan sözlüklerde yer verilmediğini aktaran TDK yetkilileri, söz konusu olumsuz ifadeleri gençlerin öğrenmesinin toplumsal barış adına bir yarar sağlamadığını belirtiyor. Kadınların hor görülmesine asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizen yetkililer, sözlükte yer alan ‘çingene’, ‘mumsöndü’ gibi tabirlerin de tanımlarının yeniden yapıldığını kaydetti.

Bu uygulamaların 'sansür' ya da 'sözlükten deyim atmak' şeklinde yorumlanmaması gerektiğini belirten TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, okullar için hazırlanan sözlükten çıkarılan ifadelerin geniş sözlükte zaten yer aldığını söylüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Konya tarım fuarına hazır!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA