• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cunta kurşunu
26 Ocak 2014 Pazar 09:17

Cunta kurşunu

Mısır halkı, Mübarek rejimini sona erdiren devrimin 3. yılında sokaklara indi. Cunta yönetimi ise Tahrir Meydanı'nı yandaşlarına açarak kutlama yaptırttı.

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in halk devrimiyle iktidardan indirilişinin 3. yılını kutlamak için sokaklara çıkan Mısırlılar'a darbeci Sisi cuntası yine ateşle karşılık verdi. 50 darbe karşıtı polisin gerçek mermilerle ateş açması sonucu can verdi, yüzlerce kişi de yaralandı.

Mısır'da, 25 Ocak Devrimi'nin 3. yıldönümü çerçevesinde ülke çapında gösteriler düzenlendi. Sisi cuntası devrimin simgesi konumunda bulunan başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'na sadece askeri darbeye destek verenlerin girişine izin verdi. Meydana girişte yapılan aramalarda üzerinde 'Rabia' işareti bulunanların alana girmesi engellendi. Darbe yanlıları, eski Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır ve Sisi'nin fotoğraflarını taşıyarak orduya destek veren sloganlar attı.

(Gösterilerde yüzlerce darbe karşıtı tutuklandı)

GÖSTERİCİLERE GERÇEK MERMİ

Bu arada başta Kahire, İskenderiye, Dimyat ve İsmailiye olmak üzere ülkenin dört bir yanında muhalifler hem 25 Ocak Devrimi'ni kutladı, hem de geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen askeri darbeyi protesto etti. Protestoya Sisi yönetiminin müdahalesi sert oldu. Olaylarda 50 gösterici hayatını kaybetti, yüzlerce protestocu da yaralandı.

Görgü tanıkları ve Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak'ı kaynakları ölümlerin büyük çoğunluğunun güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanması sonucu meydana geldiğini aktardı. İttifak'tan yapılan açıklamada, bugünkü olayların 25 Ocak Devrimi'nin geri kazanılması için başlayan bir dalga olduğuna vurgu yapılarak. 'Devrim ateşi kısas uygulanıncaya ve hak sahiplerine hakları verilinceye kadar sönmeyecektir' ifadesi kullanıldı.

TANKLARIN GÖLGESİNDE

Sisi cuntası tanklarla çembere alınan Tahrir Meydanı'na sadece askeri darbe destekçilerinin girmesine izin verdi. Feyyum'da Karun Meydanı'nda, İskenderiye'de ise El-Kaid İbrahim Camii önünde toplanan darbe yanlıları, Genelkurmay Başkanı Sisi ve orduya destek veren sloganlar attı.

50 ölü

Ulusal İttifak'tan yapılan açıklada güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına gerçek mermi ve pompalı tüfek kullandığı, keskin nişancıların da meydanlarda hazır bulunduğunu bildirildi. 50 kişinin katledildiği, yüzlerce kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, pek çok yaralının tutuklanma korkusuyla tedavi için hastaneye gidemediği vurgulandı.

Darbeye karşı birlik çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, 25 Ocak devrimine katılan bütün kesimlere, aralarındaki ihtilaflara son vererek darbeye karşı birleşmeleri çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada, Mısır halkının devrim sürecinde özgürlüğünü ve onurunu geri kazanmak için mücadele verdiği ve bu hedef doğrultusunda büyük fedakarlıklarda bulunduğu belirtilerek, daha sonra askeri müdahaleyle halk iradesine darbe vurulduğu, devrimin kazanımlarının boşa çıkarılmaya çalışıldığı kaydedildi. Mısır'da 25 Ocak'ta devrime katılan tüm kesimlere, aralarındaki ihtilafları gidererek birleşmeleri çağrısında bulunulan açıklamada, İslam dünyası ve uluslararası topluma da, Mısır halkının darbe karşıtı direnişine destek olmaları çağrısı yapıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA