• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı yemek verdi
23 Haziran 2009 Salı 17:34

Cumhurbaşkanı yemek verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir ilde güzel şeyler olmasının valilerin fiili olarak o ile liderlik yapmasına bağlı olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir ilde güzel şeyler olmasının valilerin fiili olarak o ile liderlik yapmasına bağlı olduğunu ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Gül, yeni görevlerine atanan valilere Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Gül, yemekte yaptığı konuşmada, valilerin illerde devleti temsil ettiklerini, dolayısıyla devletin başı olarak kendisinin birer temsilcisi gibi görev yaptıklarını ifade etti.
 
Konukları arasında tecrübeli olan ve farklı illerde devlet ve millet için büyük fedakarlıklar yapıp başarı gösterenler olduğu gibi, ilk kez vali olarak atananların da bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, yeni valilerin de büyük fedakarlıklar göstererek başarılı olacaklarına olan inancını dile getirdi.
 ''Bir ilde vali o ile ne kadar lokomotiflik yapıyorsa, o ilde fiili olarak ne kadar liderlik gösteriyorsa o ilde güzel şeyler oluyor'' diyen Gül, liderlik ve otoritenin sadece korku göstermek anlamına gelmediğini, liderlik ve otoriteyle illerde uyumu, koordinasyonu, harmoniyi sağlamanın, yeniliklere öncelik tanımanın ve yeni ufuklar açmanın mümkün olduğuna işaret etti.
 
İllerde, valiler, belediye başkanları, komutanlar, savcılar, hakimler, ilin ileri gelenleri, iş adamları ve üniversitelerin rektörleri ile ilim adamlarının sayısının çok fazla olmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, ''Bunlar arasında iyi bir uyumu, samimiyeti oluşturmak ve o ille ilgili güzel şeyleri yapma konusunda herkesi hevesli hale getirmek aslında valilerin elinde. Valiler o bakımdan illere liderlik yapacaklardır'' dedi.

Valilerin illerin kalkınması ve ekonomileriyle de yakından ilgilenmelerini isteyen Gül, özel sektörü teşvik etmenin, yeni müteşebbisler çıkarmanın, onların önünü açarak problemleri çözmenin ve devletin bütün imkanlarını o ilin kalkınması yönünde seferber etmenin artık valilerin görevleri arasında yer aldığını kaydetti. 
     
-''GÜVENLİK VE ASAYİŞ HER ŞEYİN BAŞINDA GELİR''-
    
Cumhurbaşkanı Gül, valilerden, gittikleri illerin ekonomi, güvenlik, eğitim gibi konulardaki avantajları ve varsa zafiyetlerini tespit etmelerini isteyerek, daha sonra da bilimsel bir şekilde o illerin stratejik geleceğiyle ilgili bir vizyon belirlemeleri gerektiğini söyledi. Bazı illerde bunun yapıldığını, yeni atanan valilerin başlatılan güzel işleri devam ettireceğini, böyle çalışmaların yapılmadığı yerlerde de yeni valilerce eksikliğin giderileceğini vurgulayan Gül, bunlar yapılırken Devlet Planlama Teşkilatı başta olmak üzere devletin bütün organlarının da valilerin yanında yer alacağını belirtti.

Güvenlik ve asayişin her şeyin başında geldiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, güvenlik ve asayişin olmadığı yerlerde yatırım ve ticaretin olamayacağını kaydetti. Eskiden bazı illerde yatırımlar artınca güvenlik zafiyeti nedeniyle yatırımlara paralel organize suç örgütlerinin de ortaya çıktığını kaydeden Gül, ''Çok şükür ki artık bunlara ne büyük ne küçük illerimizde hiç fırsat verilmiyor. Bunların hepsinin başı ezilmiş, yok edilmiş, devletin gücünün, otoritesinin üzerinde otoritenin olmadığı gösterilmiştir'' diye konuştu.

Valilere, ''Milleti, halkı kucaklamak, onlara devletin şefkatini göstermek de yine sizin en önemli görevlerinizden biridir'' diye seslenen Gül, Türk milletinin bir adım gidene 10 adım yaklaştığını, iltifat edeni baş tacı yaptığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, valilere yeni görevlerinde başarılar diledi. Yemeğe, İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA