• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gülden önemli açıklamalar
15 Mayıs 2013 Çarşamba 14:29

Cumhurbaşkanı Gül'den önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü zirve sürecinde güven tesis edildiğini ve işbirliğini geliştirmek için siyasi iradenin oluştuğunu söyledi.
Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi'nin üçüncüsünün ardından Zirve Sonuç Bildirisi açıklandı ve ortak basın toplantısı düzenlendi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaklaşık 2 saat süren toplantıda, fikirlerin karşılıklı, samimi ve açık görüşlü şekilde paylaşıldığını vurgulayarak, "Bu toplantının çok olumlu bir atmosfer içinde geçtiğini ifade etmek isterim. Bugüne gelene kadar bundan önceki gelişmelerin de bu toplantının bu kadar verimli olmasına çok katkısı olduğunu burada hatırlatmak isterim" diye konuştu.
Gül, iş dünyası ve yatırımcıların Sırbistan, Bosna Hersek ve bütün bu bölgeye çok daha cesur şekilde girebileceklerini, geleceğe güvenerek yatırımlar yapabileceklerini belirtti.
Toplantının başarılı geçtiğini vurgulayan Gül, bir sonraki toplantı için bir araya gelme kararlığını tekrarladı.
Cumhurbaşkanı Gül, açıklamaların ardından soruları da yanıtladı. Sürecin dördüncü toplantısına kadar hangi somut sonuçların beklendiğinin sorulması üzerine Gül, geçen süreçte en önemli konunun güvenin sağlanması olduğunu ifade etti.
Ülkeler arasındaki siyasi farklılıkları anımsatan Gül, "Önce bunların bir araya gelerek giderilmesi, karşılıklı güvenin sağlanması gerekiyordu. Bu süreç içerisinde şimdiye kadar yaptığımız aslında en önemli şey budur. Burada çok somut adımlar atılmıştır. İlk ve ikinci toplantıda aldığımız kararların bugün gerçekleştiğini görüyoruz" diye konuştu.
Sırbistan ve Bosna Hersek'te karşılıklı büyükelçiliklerin açıldığını, Radmanoviç ve İzzetbegoviç'in Belgrad'ı ziyaret ettiklerini belirten Gül, "Tarihte ilk olan bir adımdır. Sayın Nikoliç'in tarihi ve yapıcı açıklamaları oldu. Tüm bunlar çok önemli" dedi.
Dışişleri bakanlarının da süreç kapsamında 8 toplantı yaptığını anımsatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Adım adım, sabırla belki yavaş oldu ama zaten problemlerin çözümü bir gecede halloluyor olsaydı bu kadar sıkıntılar yaşanmazdı. Ama önemli olan ileriye doğru mesafe almak ve gitmek. Bugün geldiğimiz noktada güven tesis edilmiş oldu ve ortada büyük bir siyasi irade var, bu işbirliğini daha da geliştirmekle ilgili.
Farklılıklar şüphesiz ki hala olabilir ama bunları kendi içimizde büyük bir olgunlukla konuşabilme cesaretini buluyoruz ve bunları nasıl aşarız diye konuşuyoruz. Şimdi süreç daha kurumsal bir hale geliyor. Özellikle ekonomik alanda önemli atılımların yapılması... Şimdiye kadar hepimiz çok uğraştık ekonomide ciddi, somut gelişmeler olsun diye ama siyasi güven verilemeyince tabii ki bu istediğimiz kadar gerçekleşmedi. Bundan sonra önümüzdeki toplantıya kadar inanıyorum ki önemli bazı projelerde adımlar atılacaktır, bunlar da zaten siyasi süreci de hızlandıracak ve birbirine olumlu etki yapacaktır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA