• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gülden önemli açıklama
29 Mayıs 2013 Çarşamba 10:12

Cumhurbaşkanı Gül'den önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Gül, "Tunus'taki olağanüstü siyasi reformlarla Tunus halkı, demokratik olgunluğunu tüm uluslararası camiaya ispatlamıştır" dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Yemeğe, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bazı milletvekilleri, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, TİKA Başkanı Serdar Çam, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, çok sayıda iş adamı ve yabancı misyon temsilcileri katıldı.
Gül, yemekte yaptığı konuşmaya, "aziz kardeşim" diye hitap ettiği Merzuki ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.
Tunus'a geçen yıl yaptığı ziyaretten güzel hatıralarla ayrıldığını belirten Gül, ziyareti sırasında kendisine ve heyetine gösterilen yakın misafirperverlik için tekrar teşekkür etti. Merzuki'nin ziyaretinin Türkiye ile ilişkilere verdiği değerin en somut göstergesi olduğunu belirten Gül, 14 Ocak Yasemin Devrimi’nden sonra gerçekleşen karşılıklı ziyaretlerin tarihi önem taşıdığını ifade etti.
Tunus halkının 2011 yılında hürriyet, haysiyet, adalet ve demokrasi talepleriyle gerçekleştirdiği 14 Ocak Devrimi'nin, başta bölgedekiler olmak üzere tüm ülkelere ilham kaynağı olduğunu ve dünya kamuoyunun takdirini kazandığını vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türk halkı, bu başarıya mümkün olan en az sosyal maliyetle imza atan Tunuslu kardeşleriyle iftihar etmektedir. Tunus’un başarısı, bizim de başarımızdır. Tarihinin taptaze bir dönemine başlayan Tunus’un heyecanını, ben de geçen yıl gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında derinden hissettim. Ulusal Kurucu Meclis’te yaptığım konuşma vesilesiyle mazhar olduğum, Tunuslu kardeşlerimizin samimi ilgisi, iki halk arasındaki sevginin en açık tezahürünü teşkil etmiştir.
Yasemin Devrimi’nden bu yana geçen 2,5 yıllık süre zarfında Tunus, halkının hür iradesiyle meclisini oluşturmuş, bu meclis tarafından cumhurbaşkanını seçmiş, koalisyon hükümetini kurmuş ve yeni bir anayasa kaleme almak hususunda büyük mesafe katetmiştir. Bu olağanüstü siyasi reformlarla Tunus halkı, demokratik olgunluğunu tüm uluslararası camiaya ispatlamıştır. Bölgesinde değişime öncülük etmenin haklı onurunu yaşayan Tunus’ta, geçiş sürecinin de basiretli bir yaklaşımla geride bırakılacağına inancımız  tamdır."
"Türkiye-Tunus ekonomik ve ticari işbirliğinin birçok sektörde doğuracağı ivmenin Tunus’un refahına katkıda bulunmasını samimiyetle arzu ediyoruz" diyen Gül, iş adamları ve sanayicileri Tunus’a yatırım yapmaları için teşvik ettiklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül, "Yatırımların bu şekilde artması, hiç şüphesiz, Tunus’ta istihdam imkanlarını da genişletecektir" değerlendirmesinde bulundu.
Merzuki'nin konuşması
Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki de yemekteki konuşmasına kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için teşekkür ederek başladı. Türkiye'de şahit oldukları ilerleme ve gelişmişlik göstergelerinin Türk halkının çalışma ve yaratıcılık yeteneklerini teyit ettiğini belirten Merzuki, kardeş ülke Türkiye'yi ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Gül'ün Tunus'a yaptığı resmi ziyaretin iki ülke ilişkileri açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Merzuki, "Bu çerçevede her iki ülkedeki etkin ekonomik aktörleri, Tunus ve Türkiye'ye verilen imkanlardan, iş ve ortaklık fırsatlarından en verimli biçimde faydalanmaya çağırıyoruz" dedi.
Türkiye'nin, halkının refahı ve ilerlemesi için gösterdiği gayretin Tunus'ta büyük ilgi ve beğeniyle takip edildiğine işaret eden Merzuki, "Türkiye'nin birçok alanda elde etmiş olduğu öncü başarılar, diğer milletler nazarında şüphesiz hayranlık ve övgüye neden olmaktadır" ifadesini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA