• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gülden Açıklama
28 Aralık 2011 Çarşamba 00:11

Cumhurbaşkanı Gül'den Açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı
Gül, canlı yayında Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Gazeteci Yazar Fehmi Koru ve Akif Beki'nin katılımıyla Kanal 24 izleyicilerinin görüntülü sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Twitter hesabındaki cevapları kendisinin yazdığını anlattı. Gül, Twitter ve Facebook hesapları ile yüz binlerce insanla iletişime geçtiğini ve bunu çok önemsediğini anlattı.

Gül Fransa ile yaşanan gerginliği de değerlendirdi. Gül, Sarkozy'nin çok büyük hata yaptığını belirtirken Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanan gelişmelerden sonra Fransa'dan böyle bir karar çıkmasının ilişkiler açısından hiç de iyi olmadığını söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad ile uzun dönem çok iyi ilişkiler kurduklarını, Suriye'nin değişimi için görüşlerini ilettiklerini anlatan Gül, Esad'ın kendilerine Türkiye'den çok şey öğrendiğini söylediğini ancak daha sonraki sürecin çok farklı gelişmeye başladığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, görev süresiyle ilgili tartışmalara değinirken, bu konunun biran önce netleşmesini arzuladığını belirterek "Bu durum Türkiye'ye yakışmıyor" dedi. Gül, Türkiye'nin en önemli noktasında görev yapan bir kişinin bu tür bir durumla karşı karşıya kalmaması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Gül, görevi süresi dolduktan sonra tekrar siyasete dönüp dönmeyeceğine ilişkin soruya "Siyaseti yaptım ve bu noktaya geldim. Siyasetle ilgili hiçbir beklentim yok” dedi.

"Siyaset Yaptım, Bu Yoldan Geçtim ve Geldim"

Görev süresiyle ilgili öngörülebilirliğin çok önemli olduğunu, bunu birkaç yıl önce de söylediğini ifade eden Gül, görev süresinin 5 yıl mı, 7 yıl mı olduğuna ilişkin tartışmaların hiçbirine girmediğini belirtti ve "Cumhurbaşkanı olarak görev süremle ilgili bir şey söylemem" dedi.

Gül, şöyle devam etti: "Yapılan tartışmalar bazen o noktaya geliyor ki, beni siyasetin bir parçası gibi görüp konuşanlar çok oluyor. Halbuki ben cumhurbaşkanı olduktan sonra siyasetin içinden gelmiş, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı yapmış, parti kurucusu olmuş bir kişi olmama rağmen cumhurbaşkanlığını, siyasetin dışında tutmak için olağanüstü bir çaba gösterdim.

Bunu kamuoyu ve sizler takdir edeceksiniz. Ben bunu gösterirken, herkesin de bu dikkati göstermesini isterim makam açısından. Bu konuyla ilgili karar neyse bunun da bir an önce netleşmesini çok arzu ederim çünkü yakışık almayan bir durum ortaya çıkıyor.

Benim prensibim şu oldu; hangi görevi yapıyorsam, o görevi hakkıyla yapmak... Onun dışında hiçbir şey düşünmedim. Bugün de cumhurbaşkanı olarak, cumhurbaşkanlığı gibi çok sorumlu ve onurlu bir görevi hakkıyla yapmanın dışında bir şey düşünmedim, düşünmüyorum da. Daha da açık söyleyeyim, siyasetle ilgili herhangi bir hesabım da yok. Bunun da bilinmesini isterim."

Cumhurbaşkanlığından sonra kariyerinin nasıl devam edeceğinin merak edildiğinin sorulması üzerine Gül, hayatta emekliliğe inanmadığını söyledi. İnsanın ne iş yaptığının ayrı konu olduğunu dile getiren Gül, "Tekrar söylüyorum, siyasi bir beklenti ve hesap içinde değilim. Zihnimi meşgul eden böyle bir konu söz konusu değil" dedi.

Gül, "5 yıl olsa devam etmek ister misiniz, 7 yıl olsa yeterlilik görür müsünüz?" sorusunu, "Buna birazcık girmeye başlarsam arkası çok gelir" diye yanıtladı.

Siyasette her kademede bulunduğunu ve cumhurbaşkanı konumuna geldiğini vurgulayan Gül, "Benim bundan sonra yapacağım şeyler gayet belli. Siyaseti yaptım ve geldim" dedi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA