• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gül ve Gaucktan açıklama
28 Nisan 2014 Pazartesi 13:23

Cumhurbaşkanı Gül ve Gauck'tan açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ortak basın toplantısı düzenledi.
Gauck, Türkiye seyahati sırasında yüzlerce kilometre yol katteiğini, Türkiye'de ekonomik bir başarının yaşandığını gördüğünü söyledi. 
Türkiye'de demokrasi alanında önemli adımlar atıldığını, Kürt sorunu, Alevi ve Ermeni sorunlarında önemli adımlar atıldığını söyleyen Gauck, Almanya'nın kendi geçmeşiyle yüzleştiğini, bunun Almanya'yı daha zayıflatmadığını söyledi. 
Türkiye'de 5400 dolayında Alman şirketinin bulunduğunu söyleyen Gauck daha fazla Alman yatırımcının Türkiye'ye gelmesinden yana olduğunu söyledi. 
Türkiye ile ilgili konuları dile getirdiklerini, Anaya Mahkemesi Başkanı'nın ifade tarzı, Başbakan Erdoğan'ın ifadeleri, twitter ve youtube'un kapatma girişimini konuştuklarını anlatan Gauck, Cumhurbaşkanı Gül'ün Avrupa değerleri konusunda kesin ifade kullanmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. 
Avrupa'nın Türkiye'ye zaman zaman farklı tavırlar takındığını da söyleyen Gauck,  buna rağmen Türkiye için AB'den başka yönü olmadığı kanatinde olduğunu söyledi. Gauck " Eleştiriler sorular sorsam dahi son derece samimi görüşme kanatindeyim" dedi. 
Gazetecilerin sorusuna değinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Mısır'daki idam ceza kararları ile ilgili "Bugünkü çağda böyle cezalar olacak şey değil. Mısır'ın kalkınmaya ihtiyacı var. Umarım bu cezalar uygulanmaz ve cezalar kaldırılır. Umarım Mısır'da özgür seçimlerin önü açılır." dedi. 
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ise Almanya'da idam cezası olmadığını, Mısır'daki alınan bu karardan endişeli olduklarını, yargının böyle bir karar almasını kabul edemediklerini geçiş dönemlerinde öç alma değil, öncekinden üstün olan bir yargı benimsenmeli. Bu konuda  daha ölçülü bir yargıya dönüşmesi için çabada bulunmalıyız" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Alman gazetecinin sorusuna değinirken Türkiye'nin son 10 yıl içinde hukuk konusunda önemli adımlar attığını, birçok tabuları yok ettiğini, birçok konuda reformist noktaya geldiğini belirterek "Hiçbir ülke mükemmel değildir. Tıpkı Almanya'da aşırı sağcıların işlediği cinayetlerde gelinen nokta gibi Türkiye de etkisklikleri söz konusudur. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA