• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gül Kuveyte gitti
01 Nisan 2014 Salı 13:13

Cumhurbaşkanı Gül Kuveyt'e gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah'ın davetine karşılık Kuveyt'e gitti. Gül, Kuveyt seyahati öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt'e harekete öncesi açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, "Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah'ın davetine icabetle, resmi ziyarette bulunmak üzere, az sonra Kuveyt'e hareket edeceğim. Ziyaretim, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah'ın geçen sene Nisan ayında ülkemizi ziyaretinin iadesi mahiyetini taşımaktadır. Ziyarette bana, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanı sıra, milletvekilleri, basın ve iş dünyamızın seçkin temsilcileri ile diğer üst düzey resmi zevattan müteşekkil bir heyet refakat etmektedir" dedi.
 
İlişkilerimiz mükemmel
 
Cumhurbaşkanı Gül, "Köklü tarihi, beşeri ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Kuveyt'le ilişkilerimiz mükemmel düzeyde seyretmektedir. İşbirliğimiz, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretlerle her alanda gelişip güçlenmektedir. Ziyaretim, iki ülke arasında son altı yıl içinde Devlet Başkanı düzeyindeki altıncı ziyaret olacaktır. Daha önce de 2009 ve 2011 yıllarında Kuveyt'i ziyaret etmiştim. Bu defaki ziyaretim, Kuveyt'le diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 50. yıldönümüne denk gelmektedir. Kuveyt'te Emiri Şeyh Sabah ve diğer üst düzey yetkililerle gerçekleştireceğim görüşmelerde ikili ilişkilerimizin daha ileriye taşınması için yapılabilecekler üzerinde duracağım. Ayrıca, bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağım. İlişkilerimizin çok önemli bir veçhesi, iş, ticaret ve karşılıklı yatırımlardır. Bu alanlardaki işbirliğimizin daha ileriye taşınmasını sağlamak üzere, ziyaretim sırasında Türkiye-Kuveyt İş Forumu'na iştirak edeceğim. Ayrıca, Türk ve Kuveytli iş çevrelerinin önde gelen temsilcileriyle çalışma kahvaltısında bir araya geleceğim. Bilhassa müteahhitlik, sağlık, turizm, finans ve özellikle de savunma sanayii gibi alanlarda işbirliğimizi daha fazla ilerletebileceğimiz kanaatindeyim. Bu kapsamda, Kuveyt Yatırım İdaresi, Türk Kapital, 'National Bank of Kuwait' ve 'Kuwait Finance House' gibi finans ve yatırım kurumlarının üst düzey yöneticilerini kabul edeceğim. Bölgemizde barış ve güvenliğe yönelik risk ve tehditlerin yoğunlaştığı bir dönemde, Kuveyt'te yapacağım temasların bölgesel istikrar ve barışın güçlendirilmesine de katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ziyaretimin tüm bu alanlara teşmil edilen Türkiye-Kuveyt ilişkilerinin pekiştirilmesine vesile olacağına inanıyorum" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Engelli bireyler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA