• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çubukçunun yazısını beğenmedi
06 Ocak 2011 Perşembe 16:08

Çubukçu'nun yazısını beğenmedi

Anaokulu, ilköğretim ve liseden oluşan özel bir okul kompleksinin açılışına katılan Nimet Çubukçu, birinci sınıf öğrencisinin defterine yazdığı yazıyı beğenmeyerek silmesini gülerek karşıladı..
Bakanı Çubukçu, Bursa'da anaokulu, ilköğretim ve liseden oluşan bir özel okul kompleksinin açılışında yaptığı konuşmada, Osmanlı'nın ilk başkenti, kadim şehir Bursa'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Uzun tarihi, büyük fetihlerle, eserlerle yazılan büyük Bursa şehrinde, çok büyük düşler görüldüğünü ifade eden Çubukçu, göçler şehri Bursa'ya her gelenin kendi havasından bir şeyler kattığını belirtti.
Çubukçu, bu şehrin halen büyük düşler gördüğünü, büyük eserler yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
''Burada açtığımız okul da büyük düşlerden birisi. Nitelikli eğitimin tüm şartlarını barındıran bu çağdaş eğitim kurumunun açılışından bir bakan olarak onur duyduğumu ifade etmek isterim. Eğitim sistemine katkı sağlayan özel okullar, eğitim kalitesinin artırılmasında, birçok yeniliğin eğitim sistemine girmesinde öncü görev üstlenmektedirler. Önümüzdeki yıllarda özel okulların sayısının ve niteliğinin artırılması önemlidir. Eğitim devletin görevidir. Devlet, eğitim faaliyetlerini yaparken önemli harcamalarda bulunuyor. Bu noktada özel okulların eğitime verdiği destek çok önemli.''
Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2010-2014 yıllarının stratejik planını açıkladıklarını hatırlatan Çubukçu, stratejiler arasında özel öğretim ve yatırımların teşvik edilmesi, bu kurumlardan yararlanılması, kalitesinin artırılmasının yer aldığını anlattı.
Çubukçu, Türkiye'de özel okullarda okuyanların oranının Avrupa ortalamasının oldukça altında olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Özel okulların genel eğitim içindeki payı yüzde 2,9 iken, gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 10'un üzerindedir. Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan okullarımızın sayısı 2 bin 745'tir. Bu okullarda 45 bin 719 öğretmen, 421 bin öğrenciye eğitim öğretim vermektedir. Bursa'da ise 107 özel okul kurumu var. Özel okullaşma oranı yüzde 3,9'dur. Bursa eğitim performansının yüksek olduğu illerin başında geliyor.''
Bursa'nın 2011-2012 yılında okul öncesi eğitimde zorunlu iller arasına gireceğini bildiren Çubukçu, ''Bursa'da ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 99,52, orta öğretimde yüzde 75,19 olduğunu hatırlatmak isterim. Ülkemizin kalkınması Büyük Önder Atatürk'ün de altını çizdiği gibi çağın gereklerine uygun çağdaş eğitimle mümkündür. Eğitimin konusu insan olduğundan insana yatırım yapan toplumlar geleceklerine yatırım yapmış olurlar'' diye konuştu.
 
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİ ÇUBUKÇU'NUN YAZISINI BEĞENMEDİ
Çubukçu, daha sonra okulu gezdi, ogrencılerle sohbet etti. Bu arada ilkoğretim birinci sınıf ögrencisi Arda Camdıbıoğlu'nun yanına oturan Bakan Çubukçu, el yazısıyla yazı yazdı. Ögrencinin yazıyı begenmemesını Çubukçu, gülerek karşıladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA