• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çubukçu Konyada STKları dinledi
30 Temmuz 2010 Cuma 12:33

Çubukçu Konya'da STK'ları dinledi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu,'Okul öncesinde yüzde 39 olan okullaşma oranının 2014 yılına kadar yüzde 70'in üzerine çıkarılmasını, 5 yaş grubunda ise 2012 yılında yüzde 100 okullaşmayı hedefliy

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Okul öncesinde yüzde 39 olan okullaşma oranının 2014 yılına kadar yüzde 70'in üzerine çıkarılmasını, 5 yaş grubunda ise 2012 yılında yüzde 100 okullaşmayı hedefliyoruz'' dedi.
     Çubukçu, Konya'da Dedeman Oteli'nde düzenlenen toplantıda, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.
     2002 yılından bu yana Türkiye'nin sorunlarını gayretle, inançla ve azimle çözmeye çalıştıklarını ifade eden Çubukçu, ''Bugün baktığımızda hemen her alanda çok önemli kazanımlar sağlamış olduğumuzu görüyoruz. Bu sessiz devrimin temelinde elbette AK Parti'nin insan odaklı hizmet anlayışı var'' diye konuştu.
     Bakan Çubukçu, 12 Eylülde yapılacak referandum konusunda, Anayasa Değişiklik Paketi ile temel hak ve hürriyetlerin, insan haklarının anayasal zeminde güçlenmesini, demokratik standartların yükselmesini, hukuk devletinin ve yargı bağımsızlığının güçlenmesini amaçladıklarını söyledi.
     Anayasa Değişikliği Paketi ile devletin hukuku yerine hukuk devleti ilkesini, üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğüne dayalı bir yönetim anlayışının iyice pekişmesini amaçladıklarını ifade eden Çubukçu, bir toplumdaki en önemli güven unsurunun toplum içinde yaşayan bireylerin kendi hak ve özgürlüklerine saygı duyulduğuna olan inançları olduğunu bildirdi.
     Çubukçu, bütün ekonomik kaygıların, kazanç ve beklentilerin dışında Türkiye'ye yakışan sivil ve demokratik bir anayasaya kısmen de olsa kavuşmanın tek başına çok anlamlı ve çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Kadınlarımız, çocuklarımız, özürlülerimiz, yaşlılarımız, şehitlerimiz, dul ve yetimlerle gazilerimizin her alanda avantajlı olmalarına 'evet'. Çocuk istismarının önüne geçilmesine 'evet.' Fişlenmenin tarihe karışmasına 'evet.' Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan atılan insanların mahkemelerde haklarını arayabilmelerine 'evet.' Yargı bağımsızlığını güçlendirmeye ve yargı tarafsızlığını sağlamaya 'evet.' Memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesine 'evet'. Esnafın, tüccarın ve sanayicinin, hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarında söz sahibi olmasına 'evet.' Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçmeye 'evet.''
    
     -EĞİTİM YATIRIMLARI-
    
     Eğitim alanında yapılan yatırımlara dikkati çeken Çubukçu, ''Bugün fiziki kapasite sorununu çözmüş olarak eğitimde kaliteyi artırmanın gayreti içine girmiş bulunmaktayız. 2003 yılından bugüne kadar 26.052'si hayırseverlerimiz tarafından olmak üzere toplam 149.824 dersliğin yapımı tamamlanarak, eğitim öğretimin hizmetine sunulmuştur'' diye konuştu.
     Temel eğitimde neredeyse tam okullaşmayı sağladıklarını açıklayan Çubukçu, şöyle devam etti:
     ''Okul öncesinde yüzde 39 olan okullaşma oranının 2014 yılına kadar yüzde 70'in üzerine çıkarılmasını, 5 yaş grubunda ise 2012 yılında yüzde 100 okullaşmayı hedefliyoruz. Ortaöğretimde okullaşma oranımız yüzde 65. Mesleki eğitimin orta öğretim oranı içindeki oranı da 2002'de yüzde 28 iken bu yıl itibariyle yüzde 46'ya çıkmıştır. Bunlar yüzümüzü ağartan ve geleceğe yönelik umutlarımızı çoğaltan güzel gelişmeler. Bir diğer mutluluk verici husus ise eğitimde kadın erkek eşitliğinde yaşanan sürekli iyileşmedir. Yine kaynaştırma eğitiminden yararlanması gereken yaklaşık 90 bin öğrenciden 71.512'si bu imkandan yararlanmaktadır. Yüzde 80 olan bu oranının yüzde 100'e ulaştırılması da kısa dönemde hedeflerimiz arasındadır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA