• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çözümsüzlük çözüm olmaz!
16 Haziran 2014 Pazartesi 10:40

Çözümsüzlük çözüm olmaz!

YENİ HABER - A. AKİF SOLAK

Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Genel Başkanı Av. Özkan Öztürk, son günlerde Diyarbakır’da yaşanan olaylarla ve IŞİD’in Musul’daki eylemleriyle ilgili bir değerlendirme yaptı. Olayların çözüm sürecini baltalamak ve Türkiye’nin bölgedeki gücünü kırmak amacıyla yapıldığını belirten Öztürk, “Çözümsüzlük çözüm olamaz. Süreç hiçbir provokasyona kurban edilmemeli.” dedi.

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte durulan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, son günlerde yaşanan olaylarla gündemdeki yerini hareketlendirdi. Önce anneler Diyarbakır'da çocukları terör örgütünce kaçırılan ve seslerini duyurmak için eylem yapmaya başladı. Ardından provokatif olaylar da bölgede kendini göstermeye başladı. PKK’nın gençlik yapılanması olarak bilinen YDG-H üyeleri bölgede karakol yapımı, barajlar ve askeri operasyonları bahane göstererek Diyarbakır - Bingöl karayolunda birçok noktada yol kapama eylemi gerçekleştirdi. Olayların derinleşmesiyle Lice İlçesi’nde ateşli silahla öldürülen Ramazan Baran’ın düzenlenen cenaze töreni sırasında Bağlar İlçesi’ndeki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’ndaki Türk bayrağının indirildi. Bayrak indirme olayı ülke genelinde şiddetli bir şekilde kınandı. Son günlerde yaşanan tüm bu gelişmeler ise Türkiye’nin içerisinde bulunduğu çözüm sürecini baltalamak için oluşturulmaya çalışılan kaos ortamının parçası olarak yorumlandı.

HEDEF KAOS VE KARGAŞA

Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Genel Başkanı Av. Özkan Öztürk, yaşanan gelişmelerle ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Bölgede 30 yıldan bu yana kardeş kanı akıtanların yeniden sahnede olduğunu belirten Öztürk, iç ve dış piyonların da devreye girmesiyle toplumsal hassasiyet noktalarının kanatılarak kaos ortamı oluşturmak istendiğini söyledi. Olaylarla birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm süreci ile dövülmeye başlandığını belirterek şöyle devam etti, “Ülkede ki siyasi irade ve devlet aklı artık sorun üreten zihniyeti açıkça terk etmiş, çözüm üreten sisteme geçmesine rağmen hala birilerinin sorunu derinleştirme çabası içerisinde olduğunu görmekteyiz. Sürecin tarafları başta olmak üzere medyasından, aydınına, sivil toplum kuruluşlarından kanaat önderlerine ve ülkemizde ki tüm siyasi partilere büyük sorumluluk düşüyor. Çünkü bu mesele sadece sayın başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın meselesi değildir. Bu mesele hepimizin meselesidir. Çözüm Süreci veya Milli Birlik ve Kardeşlik projesi başladığı günden bu yana en kritik dönemeçte olduğumuzu buradan hatırlatmak isterim. Tehlikeli bir süreçten geçmekteyiz. Böylesine durumlarda yaşanılacak kırılma anı veya artık ne olursa olsun anlayışı yine ülkeyi ciddi manada karanlık günlere götüreceğini hatırlatmak isteriz. Kırılma olduktan sonra tamiri zorlaşır.”  

KONYA STK’LARI SINIFTA KALDI

Öztürk Konya’daki Sivil toplum kuruluşlarını da eleştirerek, çözüm sürecine Konya’daki sivil toplum kuruluşlarının gerekli desteği veremediğini söyledi. Bu noktada Konya’daki STK’lara, aydınlara ve kanaat önderlerine çağrıda bulunan Öztürk, “Her Yerde Adalet Platformu olarak çözümsüzlük çözüm olamaz diyoruz ve sürecin hiçbir provokasyona kurban edilmemesi gerektiğini ifade ediyoruz. Konya’daki STK’lara, aydınlarımıza ve kanaat önderlerimize açıkça bir çağrıda bulunuyorum; Mevlana şehri Konya, sevgi muhabbet ve hoş görü şehri olan Konya çözüm için aktif rol almalı ve acilen bir heyet oluşturularak günlerdir dağa çıkan çocuklarının geri gelmesi için oturma eylemi yapan ve şimdilerde bu eylemi açlık grevine dönüştüren Diyarbakırlı anaların acılarını paylaşalım ve onların yalnız olmadıklarını hissettirelim, en azından bir gün dahi olsa onların yanında olmalıyız. Zulme karşı baş kaldıran ve direnen, seslerini yükselten bu analar desteklenir ise çözüm geri dönülmez bir yola girmiş demektir. Bu vesile ile tamamen provokasyon kokan ve toplumsal çatışma hali oluşturarak çözüm sürecini akamete uğratmayı amaçlayan bayrağımıza yapılan hain saldırıyı kınıyor ve vatan sevgisinin duygusal yanı kadar akli yanı da olduğunun bilinmesini istiyorum ve ülke olarak, millet olarak aklı selim davranalım diyorum.”

‘IŞİD BİR TAŞERON, HEDEF ERDOĞAN’

IŞİD’in Kuzey Irak’taki hamlelerini de değerlendiren Öztürk, bölgedeki olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Öztürk, IŞİD ve El-Kaide gibi örgütlerin uluslararası güçlerin taşeronluğunu yaptıklarına dikkat çekerek, IŞİD’in bölgedeki hamlelerinin nihai amacının, Türkiye hükümetinin çözüm süreci politikasını ve bölgedeki enerji hamlelerini engellemek olduğunu söyledi. Taşeron örgütlerle uluslararası güçlerin bölgedeki yer altı kaynaklarını rahatça kullanmak istediklerini ifade eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü, “IŞİD Musul’a giriyor, elini kolunu sallaya sallaya ilerliyor. Buradaki amaç Türkiye’nin enerji hamlelerini engellemek. Bölgesel Kürt hükümetiyle yapılan petrol anlaşmasını bozmak. Amaç Türk-Kürt-Arap koalisyonunu engellemek. Bölgenin etnik yapısı kullanılarak kaos ortamı oluşturmak. Böylece bölgenin yer altı kaynaklarını kendileri kullanacak hem de Türkiye’nin bu kaynakları kullanması engellenecek. Bu durum gösteriyor ki, IŞİD’in Musul’a girmesinin hedefi Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirmek. Burada yapmak gereken siyasi ve politik aklı iyi kullanmak. Şu durumda orada yapılacak askeri müdahale, oyunun bir parçası olmaya iter sizi. Bu durum çözüm sürecini de etkiler. Burada Siyonist bir oyun oynanıyor. Hamleler dikkatli yapılmalı, duygusal davranılmamalı. Çözüm sürecini çökertmek isteyen, bölgede mezhep çatışmaları oluşturmak isteyen müdahalelere izin verilmeden, 1071 Malazgirt ruhuyla, Türk-Kürt kardeşliğiyle hareket edilmeli.”

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA