• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çözümde olumlu atmosfer oluştu
23 Aralık 2014 Salı 08:56

Çözümde olumlu atmosfer oluştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm süreci konusunda hükümetin her türlü adımı kararlılıkla atacağını belirterek “Bir an önce netice alınması için gayret sarf edeceğiz” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya ziyareti için Üsküp’e hareket etmeden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başbakan satırbaşları ile şunları kaydetti: 
ÖNEMLİ ENGELLERİ AŞTIK
(HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in ‘Yeni bir sürece girdik’ sözlerinin hatırlatılması üzerine) Çözüm süreci bir günde hemen neticeye ulaşacak bir süreç değil. Ancak kararlılıkla yüründüğünde çok ciddi aşamaları geçtiğimiz ve gerçekten geçmişteki karşı karşıya kaldığımız problemler açısından önemli engelleri aştığımız süreçtir. Çözüm süreci bizim için tek taraflı yürüyen bir süreç değil. Türkiye çözüm sürecini demokratikleşmenin doğal bir sonucu olarak görmüştür.Hükümetimiz tarafından hiçbir zaman zaten çözüm süreci ile ilgili mütereddit tavır olmamıştır. Bu konudaki kararlılığımızı her fırsatta vurguladık.
KOBANİ OLAYLARI ZARAR VERDİ
Çözüm sürecine en büyük darbeyi  6-7 Ekim olayları vurdu. Karşılıklı güvende ciddi bir sarsıntı doğurmuştur. Kamu düzeni ve güvenliği olmazsa olmaz bir husustur. Bununla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Bu olumsuz tecrübelerden sonra son dönemde tekrar çözüm sürecinin doğası içinde seyri konusunda olumlu bir atmosferin oluşmakta olduğunu görüyoruz bundan da memnuniyet duyuyoruz. Bugün üzerinde çalışılan konular usul ve yöntemle ilgili olarak bundan sonra süreçte atılacak adımlarla ilgilidir. 
HEDEF KISA SÜREDE NETİCE
Tek bir tarafla tek boyutlu bir müzakere mantığıyla yürüyen bir süreç değil. Burada yürütülen süreç hem kitle tabanı itibariyle bütün halkımızı kuşatan bir süreçtir. Başbakan yardımcımızın yaptığı görüşme bir anlamda bu geniş ve yaygın faaliyetin bir boyutudur. Orada da usul ve yöntem konusunda bugün pozitifi, olumlu bir atmosfer vardır. Bundan sonra atılacak adımlar konusunda da her zaman gerekli çalışmaları yapacağız. Yoğunlaştırarak yapacağız. Bir an önce netice alınması için gayret sarf edeceğiz.
ÖZERKLİK TARTIŞMASI 
Bütün bu sürecin üniter devlet ilkesi etrafında yürüdüğü konusunda daha önce defalarca açıklamalarımız oldu. Ancak yerel yönetimlerin yaygınlaşması ve yerel yönetimlerle ilgili hususlarda da zaten hükümetimizin başta büyükşehir yasası olmak üzere yerel yönetimlere nasıl önem verdiği ve bu bağlamda nasıl adımlar attığı herkesin malumudur. Bu konuları kamuoyu önünde yanlış bir eksende tartışmak doğru değil. Çözüm sürecini doğası gereği kendi mantığı içinde ilerlemekte olduğunu ve bugün geldiğimiz noktada usul ve yöntem bundan sonraki aşamalar hususunda pozitif bir atmosferde bulunduğumuzu söylemek mümkün. 

GÜLEN KARARININ GEREĞİ YAPILACAK 

(Fethullah Gülen hakkındaki yakalama kararı) Türkiye’de hukuk sürecinin işleyişi bakımından hiç kimsenin pozitif ve negatif bakımdan kimsenin ayrımcı bir tutuma tabii olması söz konusu değil. Hiç kimse de imtiyaza sahip değil. Herhangi bir vatandaşımız hukuki bir süreçten nasıl etkileniyorsa ve hangi adımlar atılıyorsa Fethullah Gülen için de aynı uygulama yapılacaktır. Ortada bir mahkeme kararı var. Bununla ilgili atılacak adımlar konusunda da zaten son derece açık hukuki gereklilikler var. Bunlar yapılır. Hiç kimse hukuk devleti içinde imtiyaza sahip değildir. İmtiyaz anlayışı ile hareket edilemez. Hukuki süreç neyi gerektiriyorsa bu adımlar gerektiği şekilde ve gerektiği zamanda atılacaktır.

Bırakalım komisyon çalışmasını yapsın

TBMM’deki Soruşturma Komisyonu’nda 4 eski bakanla ilgili yapılacak Yüce Divan oylamasının 5 Ocak’a ertelenmesi da Davutoğlu'da soruldu. Başbakan bu soruya şu karşılığı verdi:  “Herkes soruşturma komisyonunun işleyişi konusunda hukuka ve teamüle dayalı işleyişte dikkatli olmak durumunda. Kendi doğası içinde son derece objektif şekilde yürüyen bir süreç var. Herkesin saygılı davranması lazım. Gereksiz spekülasyonlar, bu konularda yapılabilecek zamansız açıklamalar doğru değil. Bırakalım komisyon kendi çalışmasını tamamlasın. Komisyon bir erteleme kararı almışsa bu mutlaka kendi teknik süreci ile ilgilidir. Bu çerçevede soruşturma komisyonunun misyonu ve işleyişi ile ilgili tereddüt uyandıracak her türlü açıklamadan kaçınmak gerekir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA