• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çözüm süreci için kritik hafta
16 Kasım 2014 Pazar 09:51

Çözüm süreci için kritik hafta

Kobani bahanesiyle başlatılan 6-7 Ekim olayları nedeniyle durgunluğa giren çözüm sürecinde bu hafta kritik. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ‘arka kapı diplomasisi’ sayesinde taraflar yeniden masaya oturacak.

Çözüm sürecinde 6-7 Ekim Kobani olayları sonrası yaşanan gerilim geçtiğimiz hafta yapılan karşılıklı açıklamalarla yatıştı. Önümüzdeki hafta HDP heyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile biraraya gelecek. Yapılacak görüşmeler sonrası heyetin İmralı’ya gidiş tarihi netleşecek. 
FİDAN’IN ARKA KAPI DİPLOMASİSİ
Çözüm sürecinde yeniden masaya oturulmasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın “Arka kapı diplomasisi”nin büyük başarısı yatıyor. Bugüne kadar birçok kirzde olduğu gibi  Fidan’ın devreye girmesi gerilimin yatışmasının ilk adımı oldu. Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmeler sonucunda sürece dair yeni bir yol haritası belirlendi. Fidan bu gelişmeyi doğrudan Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktardı. 
KARANLIK ODAKLARIN OYUNU BOZULDU
Kobani olaylarını bahane ederek 6-7 Ekim tarihleri arasında yaşanan gerilim çözüm sürecini de krizin eşiğine getirmişti. Gerek HDP gerekse de Kandil’den yapılan açıklamalar ve bölgede kamu güvenliği ve düzenini hedef alan olaylar sürece bakışı olumsuz bir atmosfere sokmuştu. Hükümetin kararlılığı çözüm sürecini hedef alan odakların planını bozdu. Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla kurulan Çözüm Süreci Kurulu devreye girdi. Geçtiğimiz hafta İmralı heyeti ile hükümet arasında iki kritik görüşme gerçekleştiren Kurul’un girişimleriyle Çözüm sürecinin devam etmesi konusunda mutabakata varıldı. 
AKDOĞAN-HDP HEYETİ  GÖRÜŞMESİ YARIN
Çözüm Süreci Kurulu’nun devreye girmesiyle birlikte yeniden toparlanan süreçte bu kritik bir görüşme yapılacak. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yarın HDP heyeti ile görüşecek. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’den oluşacak heyetle biraraya gelecek olan Akdoğan’ın “Kamu düzeni” konusunda HDP’lilere mesaj verecek. Görüşmede ayrıca HDP heyetinin İmralı ile görüşmesine ilişkin de takvim belirlenecek. 
6-7 EKİM YOL HARİTASINI GECİKTİRDİ
Çözüm süreci Kobani gerilimi Eylül ayında konuşulan yol haritasının uygulanmasını da geciktirdi. 4 aşamalı olarak hazırlanan planda ilk olarak “Şiddetin durması sağlanacak ve kamu düzeni sağlanacaktı. Planın ikinci aşamasında “Geri çekilme tekrar başlayacak” ve 21 Mart 2015 Nevruz’unda “silahlı mücadelenin bitirildiği siyasi mücadele döneminin başladığı” ilan edilecekti. Sürecin sonrakı ve nihayi hedefi olarak da normalleşme aşamasına geçilecekti. Bundan sonra yaralar sarılacak, silah bırakan unsurların topluma kazandırılması için adımlar atılacaktı. 

yeni şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA