• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çözüm süreci baltalanmak isteniyor
16 Şubat 2014 Pazar 14:25

''Çözüm süreci baltalanmak isteniyor''

MÜSİAD Konya Şubesi’nde Yazar-Analist İlhami Işık’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, “Barış Sürecinde Gelinen Son Nokta” konuşuldu.

MÜSİAD Konya Şubesi’nde Yazar-Analist İlhami Işık’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, “Barış Sürecinde Gelinen Son Nokta” konuşuldu. 
Çözüm sürecinde devlet yetkilileri ile Bahçelievler'de bir balık lokantasında görüştüğü için Balıkçı lakabıyla anılan ve devlet ile PKK arasındaki müzakerelerde arabuluculuk yapan
Çözüm sürecinin konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu, “Türkiye son 30 yılda hem ekonomik hem de insani kaynak açısından ciddi sorunlar yaşadı. Bu konuda son dönemde ciddi bir mesafe alındı. Türkiye’nin terör sorunundan arınması her alanda bize ciddi kazanımlar sağlayacak. Artık ülkemizin geleceğine daha net bakması gerekiyor. Bu nedenle hepimize önemli görevler düşüyor” dedi.
Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. 15 Eylül 2012 tarihinde çatışma ortamının en yüksek seviyede olduğu ve barış ortamını kimsenin kafasından geçirmediği bir dönemde 7 maddeyi devlete ve PKK’ya sunduğunu ifade eden İlhami Işık, “Maddeler kabul edildi. Balıkçının 7 maddesi diye kamuoyunda duyuldu. Onun üzerinden görüşmeler devam etti. Çok şükür insanlarımız ölmüyor, öldürülmüyor. Ve siyaset bunu hallediyor. Biz çok acılar çektik. Bizler barış için görüşme yaparken Türkiye’de paralel bir yapı KCK operasyonları düzenleyip belediye başkanlarını gözaltına aldı. Süreci baltalamak istediler” şeklinde konuştu.
Başbakan’ın süreci yürütmekte erdemli davrandığını belirten Işık, “Süreç içerisinde çok zor günler geçirdik. Başbakan bu ülke için büyük bir şans, barış için bütün samimiyetiyle çaba sarf ediyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan çok zeki ve namuslu bir bürokrat. Diplomasiyi çok iyi biliyor, Ortadoğu’yu da iyi tanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bugüne istihbarat teşkilatının başına geçen en iyi isim” ifadesini kullandı. Barış gerçekliğine en fazla yaklaştığımız dönemde 31 Mayıs gezi olaylarıyla başlayan ve 17 Aralık operasyonu ile devam eden süreçte barış adına sonuca ulaşma stratejisini boşa çıkarmaya çalışan saldırılarla karşı karşıya kalındığını ifade eden İlhami Işık, “Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonlarıyla bugüne kadar bizim Suriye’de, Mısır’da, Tunus’ta, Libya’da onuruna ve şerefine saldırılan her şeyi yok edilen insanlara uzattığımız elimizi koparmaya çalıştılar. Biz bu darbe girişimini atlatabilirsek Suriye’de dönüşümün en önemli aktörü oluruz. Meselede İran’ın ve Rusya’nın kozu şu an için bizden fazla” şeklinde konuştu.

“ARAŞTIRMALAR AK PARTİ’NİN OYLARININ DÜŞMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR”
Bölge meselesini uluslararası arenaya taşıyan en büyük etkenin bölgedeki güç dengeleri ve enerji hatlarının buradan geçmesi olduğunu savunan Işık, “Ciddi enerji kaynaklarından ve muhteşem bir zenginliğe sahip bir coğrafyadan bahsediyoruz. Dünyanın en değerli petrolü bu bölgede. Bu nedenle haritada adını bulmakta dahi zorlandığımız ülkeler bile soruna müdahil oluyor. Hal böyleyken ekonomimizi büyük çoğunluğunu teşkil eden Avrupa ülkelerinin bu soruna müdahil olmamalı beklenemez. Barış süreciyle ilgili bir sıkıntı varsa Almanya’nın bunda etkisi büyüktür” dedi.
Yerel seçimlerin çözüm süreci için etkisini değerlendiren İlhami Işık, “Bu seçim sadece yerel seçim değil. Eğer Ak Parti yüzde 45’in altında oy alırsa psikolojik olarak zor durumda kalır ve şuanda devlet içindeki yapılanma AK Partiyi çok daha fazla sıkıştırır. Devlet içindeki bu yapılanmadan kurtulmak istiyorsanız AK Partinin bu seçimlerde yüzde 45 üzerinde oy almak için çalışacaksınız. Elimize bu günlerde gelen bütün araştırma sonuçları AK Parti’nin oylarının düşmediğini gösteriyor. Bu Türkiye’nin geleceği açışından önemli bir işaret” dedi.
Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu, günün anısına Balıkçı lakaplı Yazar- Siyasi Analist İlhami Işık’a hediye takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA