• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çöpte servet var
08 Aralık 2010 Çarşamba 10:42

Çöpte servet var

Ambalajlar, karton kutular, kağıt, metal, cam, pil, atık yağlar ve plastik gibi atıklar, toplanıp geri dönüşümle kısa sürede ekonomiye kazandırılıyor
ÇÖPE GİDEN SERVET DEĞERLENDİRİLİYOR
Çevre Bakanlığı’nın düzenlediği Ambalaj Atıklar Kontrol Yönetmeliği’ne uygun olarak atıkları toplayan Meram, Selçuklu ve Karatay Belediyeleri, çöpe giden serveti değerlendiriyor. Belediyeler, uyguladıkları projelerle topladıkları tonlarca atığı özel şirketlere teslim ediyor. Özel şirketler, bu atıkların ayrıştırılmasını yaptıktan sonra sınıflandırarak ekonomiye yeniden kazandırıyor.

MİLYONLARCA AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENİYOR
Toplanan kağıt ve karton türü atıkların ekonomiye geri kazandırılması ile büyük bir çevre sorunu yaşanmasının önüne geçilirken, her yıl milyonlarca ağacın kesilmesi de önlenmiş oluyor. Geri dönüşüm sayesinde ayrıca milyonlarca litre benzin ve milyon tonlarla ifade edilen rakamlarda hammadde tasarrufu da sağlanıyor. Daha çok getiri elde etmek için halkın atıklar konusunda daha duyarlı olması isteniyor.

ASLIM ÇÖPLÜĞÜ ELEKTRİK ÜRETECEK
Öte yandan yıllarca Konya’nın çöpünün biriktiği Aslım bölgesinde kurulacak elektrik santrali ile elektrik üretimi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, katı atık sahasında oluşan metan gazından elektrik üretilmesi amacı ile hazırlanan projenin ihalesinin yapıldığını, yüklenici firma ile sözleşme imzalandığını bildirdi. 2011 yılında açılması planlanan tesisle günlük 1 megavat elektrik üretileceği tahmin ediliyor.

Kağıt, karton, metal, cam ve plastik gibi geri dönüşümlü malzemelerin merkez ilçeler tarafından toplanıp geri kazanılması ile atıklardan büyük ekonomik getiri sağlanıyor
Ambalajlar, karton kutular, kağıt, metal, cam, pil, atık yağlar ve plastik gibi atıklar Meram, Selçuklu ve Karatay Belediyelerinin geri dönüşüm projeleri ile toplanıp yeniden işlenerek geri dönüşüm yöntemi ile kısa sürede tekrar kazandırılıyor. Öte yandan yıllarca Konya’nın çöpünün biriktiği Aslım Çöplüğü’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak enerji tesisi ile Aslım Çöplüğü’nden elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Projenin ihalesi yapıldı.
ASLIMDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, katı atık sahasında oluşan metan gazından elektrik enerjisi üretilmesi amacı ile ‘Aslım Katı Atık Depolama Sahası’nda Oluşan Deponi Gazından Enerji Üretim Tesisi Kurma ve İşletme Hakkının Kiraya Verilmesi’ ihalesini yaptıklarını, yüklenici firma ile sözleşme imzalandığını ve tesisin kurulması için çalışmalara başlandığını belirtti. İhale kapsamında katı atık kütlesinde oluşan ve karbondioksite göre 21 kat daha fazla küresel ısınma potansiyeli olan metan gazının, sahada bulunan mevcut gaz bacalarından yatay borulama sistemi ile toplanacağını ve kurulacak olan tesis sayesinde gaz motorlarında yakılarak elektrik enerjisine dönüştürüleceğini bildirdi. Bu sayede hem emisyon azaltımı, hem de enerji üretimi sağlanacağı ifade edilerek, tesisin enerji kapasitesinin saatte 1 megavat olacağı belirtildi. Tesisin, 2011 sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor.
ATIK PİLLER BERTARAF EDİLİYOR
Günlük hayatta pek çok elektronik eşyayı çalıştırmak için kullandığımız piller de doğaya büyük zararlar verebiliyor. Bu zararların önüne geçmek için 25569 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında atık pillerin ayrı toplanması için Büyükşehir Belediyesi, Meram, Selçuklu, Karatay İlçe Belediyeleri ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) arasında 02.09.2009 tarihinde protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, protokol çerçevesinde bidon, kutu, afiş ve broşürlerin okullara, alışveriş merkezlerine ve resmi kurumlara yerleştirildiğini, atık pil toplama noktaları oluşturulduğunu söyledi. Toplanan atık pillerin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ile anlaşma yapmış olan EXİTCOM firması tarafından alındığını belirten yetkililer, “Orada geri dönüşümü olan piller ayrılmaktadır. Diğer piller ise sızdırmaz beton hücrelerde depolanarak bertarafı sağlanmaktadır” dedi.
MERAM’DA ATIKLAR AYRI AYRI TOPLANIYOR
Evsel atıkların geri dönüşümünün daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde sağlanması için öncelikle bu atıkların ayrıştırılması gerektiğini belirten Meram Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Hasan Ben, Çevre Bakanlığı’nın düzenlediği Ambalaj Atıklar Kontrol Yönetmeliği’ne uygun olarak Meram’da bulunan 81 mahallede uygulama başlattıklarını belirtti. İlçedeki 81 mahallenin tek tek parsellendiğini söyleyen Hasan Ben, “Belli tarihler arasında bu alanlarda çalışma yapılıyor. Kağıt, cam ve plastik eşyalar ayrı ayrı biriktiriliyor ve haftanın belli günlerinde belediyemiz tarafından biriktiği kutulardan alınıyor. Toplanan atıklar, 2. Organize Sanayi’nde bulunan katı atık toplama merkezine gönderiliyor ve burada ayrıştırılıyor” dedi.
KARATAY’DA YILDA 2 MİLYON 244 BİN KİLO DÖNÜŞÜM
Karatay Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Özsolak da belediye sınırları içerisinde yapılanan geri dönüşüm çalışmaları ile yılda ortalama 2 milyon 244 bin kilogram geri dönüşüm sağlandığını bildirdi. Yapılan çalışmalar neticesinde aylık ortalama 187 bin kilogram atık geri dönüşüm malzemesi toplandığını ifade eden Mustafa Özsolak, “Toplanan geri dönüşüm malzemesinin 32 bin 350 kilogramı plastik, 87 bin 200  kilogramı kağıt ve karton, 28 bin 250 kilogramı metal ve 39 bin 200 kilogramı camdır. Lisanslı firma tarafından geri dönüşüm araçları ile haftada bir kez geri dönüşüm poşet ve kutuları dağıtılan yerlerden karışık olarak toplanmakta ve ayrıştırma tesislerine götürülmektedir. Bu tesislerde kâğıt, plastik (polietilen), metal ve cam atıkları ayrıştırılarak balyalar halinde kağıt fabrikaları, plastik hammadde fabrikaları ve demir çelik fabrikalarına gönderilerek buralarda tekrar işlenip geri dönüşümü sağlanmaktadır. Yılda ortalama 2 milyon 244 bin kilogram geri dönüşüm atığı toplanmaktadır” dedi.
KAĞITLARIN TOPLANMASIYLA
26 MİLYON 750 ADET ÇAM AĞACI KESİLMEDİ
Toplanan atıkların ekonomiye katkısı ile ilgili de değerlendirme yapan Karatay Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Özsolak, “Bir yılda toplanan geri dönüşümün milli ekonomiye büyük katkıları olduğunu gördük. Atıkların geri dönüşümü ile 4 milyon 768 bin kilowatt enerji tasarrufu sağlanmıştır. 1 milyon 670 bin 500 litre benzin tasarrufu, 76 milyon 200 bin ton kilogram hammadde tasarrufu sağlanmıştır. 26 milyon 750 bin adet çam ağacının kesilmesi de önlenmiştir” diye konuştu.
SELÇUKLU 2010’DA 6 BİN TON ATIK TOPLADI
Atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla uygulanan projeyi Selçuklu Belediyesi de devam ettiriyor. Selçuklu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Kadir Gürhan, ilçe genelinde 2010 yılının ilk 10 aylık dönemi içerisinde 6 bin ton ambalaj atığını topladıklarını bildirdi. 53 bin 152 konutta atıklarla ilgili eğitim çalışması yaptıklarını bildiren Kadir Gürhan, “İlçe genelinde 3 milyon 552 bin 443 kilogram kağıt, 1 milyon 685 bin 559 kilogram plastik, 182 bin 648 kilogram metal, 584 bin 793 kilogram cam ve bin 217 kilogram pil atığı toplandı. Evlerde, işyerlerinde, okullarda, diğer kamu kurumlarında ve ilçemiz sınırlarındaki tüm köylerde yaptığımız uygulama ile 157 bin konutta eğitim verdik” dedi.
HALKIMIZ DAHA DUYARLI OLMALI
Yapılan çalışmalar neticesinde ekonomiye büyük katkılar sağlandığını belirten Kadir Gürhan, “3 bin 552 ton kağıt karton atık gelirinden 60 bin 384 ağacın kesilmesi önlendi. Bin 686 ton plastik atık geri dönüşümünden 23 milyon 604 bin kilovat saat enerji tasarrufu, 558 ton cam geri dönüşümünden 58 bin 500 litre benzin tasarrufu, 183 bin ton metal atığın geri dönüşümünden 237 bin 900 kilogram hammadde tasarrufu sağlandı. Pil atıklarının da toprağa karışması önlendi” dedi. Halkın atıkların geri dönüşümü konusunda daha duyarlı olması gerektiğini bildiren Gürhan, “İlçemiz sınırlarındaki bütün evlere poşetler dağıttık. Vatandaş bu poşetleri çöp poşeti olarak kullanıyor. Halbuki bu poşetlere geri dönüşümü yapılabilecek olan evsel atıklar bırakılsa daha çok atığın geri dönüşümünü sağlamış oluruz. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA