• Konya16 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çöplükten Ne Öğrenilir?

13 Temmuz 2009 11:36
  Sosyal yapı ile ilgilenen kimi bilim dalları toplumun tükettiği ve kullanıp attığı çöpleri inceleyerek önemli veriler elde ediyor. O toplumun beslenme alışkanlıklarından eğlence tarzlarına, giyim kuşamlarından ekonomik yapılarına kadar oldukça sağlam ipuçları yakalanmış oluyor. Toplumun yaşam tarzına ve alışkanlıklarına ait bu veriler o toplumu daha iyi tanımamıza yardımcı oluyor. Acaba diyorum; son bir yılımıza ait popüler kültürün ürettiği kullanılıp atılan çöplüğü incelersek nasıl bir sonuçla karşılaşırız.

 Popüler kültürün fazla uzağa gitmeden son bir yıllık kullanıp attığı kültürel mirasa(çöplük dememeyi tercih ettik) dönüp baktığımızda “ne çok tüketmişiz?” sorusuna verilecek cevap sanırım ne çok israf etmişiz olacaktır.

 Tüketim ile ilgili ihtiyaçlarımızı 4. kuvvet medya aracılığı ile pop kültür gerçek ihtiyaçlarımızı geride bırakarak belirliyor. Son bir yılda; eser olarak kalabilecek kaç musiki beste sayabiliriz, elle tutulan birkaç kitap dışında kaç kitap ismi söyleyebiliriz, sinema hak getire, ölüm ya da doğum yıldönümleri ile anılan birkaç kutlama programı dışında akılda kalan kaç etkinlik hatırlarız?

 Günlük yaşam tarzımızı net çizgilerle belirleyen popüler kültür,kültür haritamızın da otoyollarını belirlemek için uğraş veriyor.Bunun karşısında olmak isteyen aykırı olarak kabul ediliyor,yobaz olarak tanınıyor ve daha da ötesi bu hayata ait olamamakla suçlanıyor.

 Bu hayata ait olmak için uğraş vermenize gerek yok aslında sadece direnmeyin yeter. Zaten yol rehberleri hazır kıta beklemekteler. Bilmeniz gereken ilk şey kesinlikle zamanında tüketip atmasını bileceksiniz. Gerisi magazindir.

 Şu günler tatil zamanı; mümkünse her yaz ayrı bir tatil beldemizde, ismi yabancı, bol yıldızlı bir mekânda bir hafta geçireceksiniz. Bu arada kriz ortamı sizi “Nasıl etkiledi, nasıl vurdu?” muhabbetini mutlaka yapın. Sakın gitmeden zayıflamayı unutmayın. Zayıflamak için ya bir doğu felsefesinden ya da tanıdık bir doktor isminin diyetinden yararlanmayı ihmal etmeyin.(Bu diyet konusunun da sonunu merak ediyorum; bugün yememizde zarar görülen bir besin maddesini yarın başka bir magazin ekinde diyetin temel unsuru olarak görüyoruz.)

 Gece hayatınızın olması önemli, ortamdan (!) uzak kalmayın ortamlarda bulunmasanız da magazin programlarını takip edin ki olaylara Fransız kalmayın. Takip ettiğiniz bir yarışma ve favorisi olsun, bir dizinin illaki hastası olun. Kitap okumanız önemli değil ancak hangi yazar hangi kitabı yazmış bilin ki, ofsayt durumuna düşmeyin, zaten kısa sürede unutulacaktır.

 Son çıkan albümleri orijinalinden alın ve birkaç şarkıyı ara sıra mırıldanın.
Yeri geldiği zaman milli duygularla kimi marşlara eşlik edin. Özgürlük trendiniz olsun ama ülke meselelerinde dış politikadan, krizden, sosyal yapıdan bahsedin. Konuyla ilgili birkaç dergi gazeteye abone olun, bunların ismini konuşmalarınızda laf arasına sıkıştırın.

 Moda; illaki takip edilecek marka giymek yetmez, alındığı yer, giyildiği yer renkler imaj danışmanınıza uygun olmalı.

 Sabah kahvaltınızdan hafta sonu pikniğinize, tatilinizden dinlediğiniz müziğe kadar hızlı bir tüketim içinde olmalısınız. Kullanıp atmayı bilen bir toplumun oluşturduğu bu çöplükten elde edilecek verileri merak ediyorum doğrusu.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA