• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çöplükte fotoğraf sanatı
19 Mart 2014 Çarşamba 13:30

Çöplükte fotoğraf sanatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, çöplükte yiyecek arayışına giren leylek sürüleri kuş fotoğrafçılarına ilham kaynağı oldu.

Beyşehir Gölü ve doğal güzellikleri ile fotoğraf sanatçılarının son yıllarda adresi haline gelen Konya’nın Beyşehir ilçesinde, çöplükte yiyecek arayışına giren leylek sürüleri kuş fotoğrafçılarına ilham kaynağı oldu. 
İlkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte Türkiye’ye sürüler halinde göç etmeye başlayan leylekler, Beyşehir kent merkezindeki çöp toplama merkezinde mola verdi. Bölgedeki yuvalarına yerleşmek üzere Beyşehir’e gelen leylek sürüleri, ilçenin çöplüğünde yiyecek arayışına girince fotoğraf tutkunları mesai alanlarına sıra dışı bir yeni mekanı daha ekledi. Leylek sürülerinin, evsel atıkların döküldüğü çöp toplama merkezindeki çöpler arasında köpekler ve diğer kuş türleri arasında yiyecek arayışına girmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Çöpten ayrıştırma yaparak geçimlerini sağlayan insanların da mesai yürüttüğü alanda yiyecek arayan leylek sürüleri, fotoğraf tutkunlarına makinelerinin deklanşörüne basma konusunda bol bol malzeme verdi. Fotoğraf tutkunları bölgede leyleklerin yanı sıra gökyüzünde adeta süzülerek dans eden sığırcık sürülerini de fotoğrafladı.
Beyşehir Fotoğraf Topluluğu (BEYFOT) Başkanı Seyit Konyalı, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların sıcak gitmesinden dolayı bu yıl leylek sürülerinin bölgeye erken geldiğini belirterek, hala da yaşanan bu göçün devam ettiğini söyledi. Beyşehir’de mola veren leylek sürülerinin ilçenin çöp toplama merkezinde olduğunu haber almaları üzerine kuş fotoğrafçıları ile birlikte soluğu bu alanda aldıklarını belirten Konyalı, “Arkadaşlarla birlikte çöplüğe geldik ve burada leylek sürülerini yaşam şartları ile birlikte fotoğraflamaya çalışıyoruz. Burada köpekler var, çalışan insanlar var, farklı birçok çeşit kuş türü var. Ve leylekleri onlarla da birlikte fotoğraflamaya çalışıyoruz. Burada oyun oynuyorlar, besleniyorlar, bizlere çok güzel görsellik sunuyorlar. Çöplük olarak insanlara belki burası itici gelebilir, kokusu rahatsız edebilir ama bugün işte biz burada harika güzelliklerin de olduğunu gördük. Çöplük bile bu manzarasıyla adeta bir leylek cenneti haline dönüşmüş durumda” dedi. Uzun yol katettikleri için acıkan leyleklerin çöplükte besin aradığını dile getiren Konyalı, daha sonra ise muhtemelen Yeşildağ ve Adaköy beldelerinde yuvaları bulunan yaşam alanlarına doğru gideceklerini söyledi.
LEYLEKLER İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA…
Leylek sürülerinin yaşam mekanlarına yerleşmesinin ardından bu yıl çok farklı bir çalışmaya imza atacaklarını da belirten Konyalı, şu bilgileri verdi: “Fotoğraf sanatçıları ve meraklıları olarak bundan sonraki çalışmalarımız Adaköy ve Yeşildağ çevresindeki leyleklerin yaşam alanlarında devam edecek. Leyleklerin bir sene boyunca olan yumurtlama, yavrulama ve göçlerine kadarki sürecini fotoğraflayacağız. Beyşehir, tarihi, coğrafyası, doğal ve kültürel zenginlikleri ile son yıllarda adını duyuran ve ön plana çıkan bir ilçemiz. Beyşehir denildiği zaman akla tarihi Taşköprü, Eşrefoğlu Camisi, Eflatunpınar Anıtı gibi mekanlar geliyor ama artık son yıllarda leyleklerle de adını duyurmaya başladı. O yüzden, Beyşehir özellikle kuş fotoğrafçılarının çok ilgisini çekiyor. Zaman zaman Beyşehir’e gelen kuş fotoğrafçıları buralarda yaşanan bu güzellikleri görüntüleyebilmek için günlerce süren mesai yapıyor. Artık, leylekler de Beyşehir’in vazgeçilmezlerinden birisi oldu.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA