• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çölaşan; Ak Parti mutlaka kapatılacak!
10 Mayıs 2010 Pazartesi 01:25

Çölaşan; Ak Parti mutlaka kapatılacak!

Atatürkçü Düşünce Derneği 'Anayasa Değişiklikleri' konulu bir panel düzenledi. Panelde konuşan eski Danıştay Başkan Vekili Tansel Çölaşan, AK Parti'ye kapatma davası ile ilgili iddialı açıklamalar yap
 

AK Parti'nin kapatılmasına ramak kaldığını söyleyen Çölaşan, bundan sonra yaptıklarının daha beter olacağını ve mutlaka kapatılacağını savundu.

İki kardeş arasında fikir ayrılığının olabileceğini dile getiren ADDBatıkent Şube Başkanı Ali Karamahmut ise 336 vekil arasında fikir ayrılığının olmadığını savundu. Karamahmut, ipotekli beyinlerinhazırladığı Anayasayı tartışacaklarını ifade etti.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, asıl kavganın Cumhuriyeti kuranlarla olduğunuileri sürdü. Cumhuriyetin temel ilkelerinin, okur yazar olmayan gariban vatandaşlara anlatılamadığını dile getiren Yaşar, herşeyin sandık olduğunu, buradan çıkılması halinde siyasi erk olunduğunu ve çıkmayınca da kavgadan başka bir şeyyapılamadığını kaydetti.

Anayasa değişikliğiyle ilgiliyapılan kavgalarınçocukların işsiz kalmasına neden olacağınıileri süren Yaşar, birleşmeyi dahi bilmediklerini, onların hanımlarının kapı kapı dolaştığını her türlü yalanı söylediğini savundu. 'Bizden, sizden' demeyip inançlara saygılı ve insanların sevilmesini isteyen Yaşar, sandıklara sahip çıkılmasını, kapı kapıgezilmesini istedi.

41 yıllık hakim olduğunu hatırlataneski Danıştay Başkan Vekili Tansel Çölaşan da 1980darbe dönemini yaşadığını, bugünün karabasanını yaşayan biri olduğunu söyledi. 1950'den sonra siyasi partilerin kişisel gelişimin üzerinde durmadıklarını, bölücülük ve irticayı kışkırttıklarını iddia eden Çölaşan,ses çıkarmadıkları için Cumhuriyeti değiştirmek isteyenlerin bu hale geldiğiniileri sürdü.

Türkiye'yi cemaatlerin yönettiğiniileri süren Çölaşan, vatandaşların, Kasımpaşalı'ya, kendilerinden zannedip oy verdiğini, kullanıldıklarını bilmediklerini iddia etti.

Anayasa değişikliğinde yüzde10 barajının kaldırılmaması, siyasi partiler yasasının değiştirilmemesini eleştiren Çölaşan, AK Parti hükümetinin gerçek demokrat olmadığınıileri sürdü. Çölaşan, AK Parti'nin mutlaka kapatılacağını savundu.

"HER SİYASİ KENDİ ADAMINI GETİRİR"

Her siyasinin, iktidara geldiğinde kendi adamlarını getirdiğini savunan Çölaşan, hükümetin de kendi adamlarını getirdiğini öne sürdü. Hükümetin düşmanca kadrolaştığını savunan Çölaşan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, Erzincan soruşturmasını yürüten savcıları görevden aldığını hatırlatarak, yerlerine atananların ise aynı çıktığını ileri sürdü.

Demokratik açılımın totaliter açılım olduğunu iddia eden Çölaşan, döverek, söverek 336 oy bulunarak Anayasanın değiştirildiğini savundu.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan ise her güne uyanırken, karanlığa uyanma endişesi taşıdığını söyledi. Emekli Korgeneral Altay Tokat'ın, "Hakimler ve savcıları korkutmak için ben de bir-iki bomba attırdım." sözünü hatırlatan Tarhan, YARSAV'ın ilk tepkisinin bu açıklamaya olduğunu belirtti. Anayasadaki asıl hedefin yargıyı dönüştürmek olduğunu ileri süren Tarhan, her şeyin Erzincan-Erzurum hattında yaşandığını savundu. Anayasa paketi geçerse politik yargı ile karşı karşıya kalacaklarını ileri süren Tarhan, cübbelerini kimseye bırakmayacaklarını dile getirdi.

Darbe anayasasının, aynı darbe anlayışıyla değiştirilmemesi gerektiğini vurgulayan Tarhan, yargıç ve savcıların güvenle yürüyemeyeceği sokaklarda vatandaşların da güvenle yürüyemeyeceğini iddia etti. (CİHAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA