• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çok sayıda tarihi köprü ve su değirmeni bulundu
25 Ocak 2013 Cuma 11:07

Çok sayıda tarihi köprü ve su değirmeni bulundu

Selçuk üniversitesi ve tübitak işbirliğinde yapılan araştırmalar sonucunda, Konyada tarihe Işık Tutacak 58 Köprü ve 175 Su Değirmeni Bulundu. bulunan köprü ve su değirmenleri kayıt altına alındı
TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Duran’ın yanı sıra Prof. Dr. Ali Baş ve Yrd. Doç. Dr. Ruhi Özcan’ın araştırmacı olarak destek verdiği “Konya ve Çevresinin Tarihi Köprüleri ve Su Değirmenleri” projesi tamamlandı. 3 yıl boyunca Konya ile ilçelerdeki kasaba ve köylerin tamamında yürütülen en kapsamlı çalışma olan proje, Konya’nın tarihi ve kültürel geçmişine ışık tutacak önemli veriler ortaya çıkardı.
Arşivlerden ve sınırlı sayıdaki yayınların yanı sıra, Konya’nın bütün ilçe, kasaba ve köyleri incelenerek gerçekleştirilen çalışmada Konya ve çevresinde saklı kalmış 58 köprü ile 175 su değirmeni gün yüzüne çıkarıldı. Böylelikle bugüne kadar Konya literatüründe bulunan ve 38 olan köprü sayısı 96’ya, 125 olan değirmen sayısı ise 300’e ulaştı. 
 

GÜNÜMÜZE ULAŞAMAYANLAR DA KAYIT ALTINA ALINDI
2009 yılında başlayan projenin Konya ve 31 ilçesinin kasaba ve köylerinin tamamında yürütüldüğünü belirten Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Duran,  projenin Konya’nın tarihi ve kültürel geçmişine ışık tutacak önemli veriler içerdiğini ifade etti. Prof. Dr. Duran, “Bu çalışma ile Konya ve çevresindeki tarihi köprülerin ve su değirmenlerinin günümüze ulaşanlarının tamamının tespiti yapıldı. Konya için oldukça önemli kültür varlıkları olan köprü ve su değirmenlerinin bulundukları yerlerin GPS ile koordinat belirlemeleri gerçekleştirip, haritalara işlendi. Günümüze ulaşamayanların isim ve bulundukları yerleri de belirleyip kayıt altına aldık.” dedi.
 
ARAŞTIRMA SONUÇLARI KİTAP HALİNE GETİRİLECEK
 
Konya’nın bütün ilçe, kasaba ve köylerindeki incelemelerin yanısıra bölgelerin yaşlı insanları ile de görüşüldüğünü belirten Prof. Dr. Duran, “Yaptığımız araştırmalarda köprü ve su değirmenlerinin özelliklerine dair de bir takım tespitlerimiz oldu. Konya köprülerinin vadi ve akarsularının genişliğine göre göz sayılarının arttığı, tek gözden dokuz göze kadar olan köprüler tespit edildi. Su değirmenlerinin ise sadece endüstriyel yapılar olmadığı, aynı zamanda sosyal hayatın devam ettirilmesi, devlete gerek vergi katkısı gerekse vakıf hizmetleri açısından da hayati öneme haiz bir kurum hüviyetine sahip olduğu bulgusuna ulaştık.” diye konuştu. Duran, projede ayrıca bursiyer olarak Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Dr. Mustafa Çetinaslan ile yüksek lisans öğrencileri Fatih Mehmet Tanrıveren, İsmail Kuğu ve Halil İbrahim Yiğiter’in yer aldığınız sözlerine ekledi.
Tamamlanan projenin “Konya Köprüleri” ve “ Konya Su Değirmenleri” adlarıyla Konya’nın zengin maddi kültürüne önemli katkı yapacak iki ayrı kitap haline getirilerek yayınlanacağı bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA