• Konya13 °C

Aydoğan Deveci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çok Çevik hareketler bunlar!

20 Temmuz 2009 23:04

 

            Senaryolaştırılacak bir seçim süreci yaşadık. Meğer Mustafa ÇEVİK görüntüsünden çok daha çevikmiş, meğer Dügen Ağabeyi dümene getirmişler, meğer bunlar çoook uyanıklarmış, çok çevik hareketler bunlar çooookkk…

           
 Malumunuz her şey Ak Parti Genel Merkezinin Selçuk ÖZTÜRK ismini aday olarak ilan etmesiyle başlamıştı. Bunun üzerine MÜSİAD’da başkanım olan Sayın Öztürk’ün Konya için çok yararlı olacağını yazmıştım. Üstelik tepki almıştım; aba altından sopa gösteriyor diye... Baksanıza abanın altından Mustafa ÇEVİK çıktı. Ki demiştim: Arkadaş “başkasının abasının altına” bakıyor diye.
 
            Selçuk Abi aklı başında adamdır. Adaylığa Konya için sıcak bakmıştı, Konya için çekildi. Zira Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan Faruk Ağabeyi uygun görmüştü. Lütfedip Sayın Çevik ve Sayın Dügen’le Selçuk Beyi de Ankara’ya çağırmış birlik beraberlik için kanaatini iletmişti. Selçuk Abi Tayyip Beyin lafı üzerine laf konuşmayı yakıştıramadı kendisine; gördüğü eğitim aldığı terbiye zaten başka türlü bir yaklaşıma da izin vermiyordu… Zaten biz de Selçuk ağabeyin bu duruşunu bildiğimiz için Konya’ya yakışır demiştik. Faruk Bey ile Mustafa ÇEVİK yarışa girdi.
 
            Faruk Ağabeye birkaç kez çağrıda bulunmuştum köşemden. Gel güzel abim şu kongrede kaldır Selçuk ÖZTÜRK’ün elini demiştim. Tayyip Beyin Sayın Abdullah GÜL’ü Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği gibi demiştim, fedakarlık Başbakan tavrı, sana da yakışır demiştim… Malum bizde sakal yok, çok değer verdiğim Faruk Ağabey bizi dinlemedi. Kimi dinledi? Kendisini bu günkü duruma düşürenleri elbet. Hak etimmi? Yok, ama siyaset böyle Faruk Abi; hesap yapanların insafı bizim gibilerinkine benzemiyor…
 
            Ne oldu şimdi? Mustafa ÇEVİK açısından sorun yok. Haklı olarak diyecek ki “Faruk DÜGEN zaten benim lehime çekilmişti, bana aday ol demişti, ben de sözümde durdum, Faruk Bey durmadı!” Dedim ya senaryo olacak operasyon… Tabi insan merak ediyor: Acaba kim “Çevik lehine adaylıktan çekil!” dedi Faruk Ağabeye? Gerçi Üstadım Mustafa TATLISU kokuyu almış 14.07.2009 tarihli yazısında inceden dokundurmuştu: “Hasan Angı’nın Faruk Dügen’in basın toplantısında bulunmaması gerçekten dikkatlerden kaçacak gibi değil. Sayın Angı niçin ve neden yoktu? Adama durduk yerde Mustafa TATLISU demiyorlar… Resimde eksik kalan ise Tahir Bey’di. Sahi Konya’nın Ak Partili Belediye Başkanı bu süreçte neredeydi? Tevafuklar silsilesi mi yoksa ince bir siyasi taktik mi Tahir Beyi sürecin dışında bırakan?
 
 Hasan ANGI Bey’in Faruk Ağabeyin basın toplantısında nerede olduğu artık biliniyor; en azından Faruk Ağabey öğrenmiştir diye düşünüyorum. Ama merak ettiğim; Konya’ya yakıştı mı sorusunun cevabıdır. Biz Çevik’i, Dügen’i Tayyip Bey’le yolları kesişmeseydi nereden duyacaktık. Başbakan’ın kanaatine sadakat göstermeyen ilçe başkanlarının adlarını, Ak Parti olmasaydı öğrenebilecekmiydik? Eş dost, ahbap çavuş delege sistemini sakın bana parti içi demokrasi diye yutturmaya kalkmayın, asıl demokrasi Konya Ak Parti seçmeninin gönlündekinin tecelli etmesidir. O da Tayyip Erdoğan’ın tercihidir. Söylermisiniz bu isimlerini saydığım Ak Partili yerel siyasiler bir başka partide olsalardı görev yaptıkları parti Konya’da birinci olabilirmiydi? Bir başarı varsa elbette Tayyip Beyindir, söz de karar da öncelikli olarak O’nundur.
 
            Faruk Bey’in başına gelen Tayyip Bey’in sözünü dinlemeyip Mustafa Çevik lehine adaylıktan çekilmesiyle başlayan sürecin sonuydu aslında. Başkası da beklenemezdi. Ak Parti’yi kuran bu günlere getiren Tayyip Erdoğan’ın uyarısı yerine başkalarının kulağına fısıldadıklarını yapan birinin başına ne gelebilirdi ki? Açıkçası merak ediyorum; kıvrak bilek hareketlerinin çevik sahibi bu operasyonun sonucunda yerinde rahat oturabilecek mi ve endişe ediyorum Konya’nın geleceği gerçekten doğru insanların elinde mi?
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA