• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çok barbarca saldırıyı hep beraber kınadık
03 Haziran 2010 Perşembe 04:46

Çok barbarca saldırıyı hep beraber kınadık

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin, ''Bu çok haksız, bu çok zalim, bu çok barbarca, tam bir korsanlık ifadesi olarak yapılan bu alçakça saldırıyı hep beraber kınadık ve lanetledik'' dedi.
     Arınç, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde gazetecilere açıklama yaptıktan sonra gönüllüleri karşılamak üzere havaalanına gelenlere bir otobüsün üzerinden hitap etti.
     Bülent Arınç, ''Türk milletinin asaletini, yardımseverliğini, mazlum ve masum insanlara duyduğu sevgiyi göstermek için çok şeylerden vazgeçerek açık denizlerde Gazze'ye gitmek üzere 'Rotamız Filistin yükümüz insani yardım' düşüncesiyle yola çıkan ve barbarlıkla, zulümle karşılanan, şimdi de başları dik, alınları açık olarak Türkiye'ye dönen kardeşlerimizi kucaklıyoruz'' diye konuştu.
     İsrail'in uluslararası sularda gitmekte olan ''Mavi Marmara'' gemisine bir askeri operasyon yaptığını, o operasyonun silahsız insanlara yardım amacıyla yola çıkanlara, insani yardım amacı güden bir gemiye karşı yapıldığını belirten Arınç, ''Bu çok haksız, bu çok zalim, bu çok barbarca, tam bir korsanlık ifadesi olarak yapılan bu alçakça saldırıyı hep beraber kınadık ve lanetledik'' şeklinde konuştu.
     Bülent Arınç, gemilerin içinde, inançları farklı olsa da gayeleri aynı istikamette olan hayırseverlerin bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Olay çok üzücüydü, hukuk dışı bir davranıştı. İsrail'in bu tür uygulamaları yıllardan beri masum Filistinliler üzerinde acımasız bir şekilde uyguladığını biliyorduk ama açık denizde seyreden bir gemiye karşı korsanlık yapılması hepimizin infialine neden oldu. Bu saatten itibaren hem uluslararası hukuk hem diplomasi açısından hem Türkiye'nin gücü ve haklarına sahip çıkması bakımından ne yapılması gerekiyorsa adım adım yaptık.''
     Yardım filosunun hem tüm gönüllülerinin, hem yaralıların hem de ölülerin geri gönderilmesini, gemilerin de yükleriyle birlikte teslim edilmesini talep ettiklerini anlatan Arınç, bütün bunların büyük bir ölçekte yerine getirildiğini, sadece durumu çok ağır ve uçuşuna izin verilmeyen yaralıların İsrail'de kaldığını söyledi.
     Arınç, ''Hükümetimiz, tavizsiz bir tavır içinde, dün de grup toplantısında sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği kınama, lanetleme ve bu haksızlığın cezasını en kısa zamanda vermek üzere bütün dünyaya ilan etmiştir'' dedi.
     TBMM'de bütün siyasi partilerin imzasıyla İsrail'i şiddetle kınayan bir kararın kabul edildiğini, bu kararın gereğinin de yerine getirileceğini vurgulayan Arınç, ''Türkiye el ele verdi, gönül gönüle verdi. Bu, çünkü Türk milletinin asaletinde olan bir yardımseverlik, mazlumdan yana olma düşüncesidir. Tarihimiz boyunca hep böyle olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.
     Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, hem yolcularla hem de cenazelerle ilgili Adli Tıp çalışmalarının yürütüleceğini, cenazelere hüviyet tespiti ve ölüm sebebinin anlaşılması, gelen yolculara da hukuken haklarının talep edilmesi için inceleme yapılacağını anlattı.
     Arınç otobüse doğru yürüdüğü sırada ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganları atıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA