• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coğrafi konum HSYKya geri adım attırdı
02 Temmuz 2012 Pazartesi 10:47

Coğrafi konum HSYK'ya geri adım attırdı

HSYK taşra da bulunan bazı adliyelerin yargı çevresine dahil edilerek il ve ilçelerle birleştirmesi kararında 146 adliyeden 44 tanesini coğrafi şartları uymadığı gerekçesiyle iptal etti.
HSYK taşra ’da bulunan bazı adliyelerin yargı çevresine dahil edilerek il ve ilçelerle birleştirmesi kararında 146 adliyeden 44 tanesini coğrafi şartları uymadığı gerekçesiyle iptal etti.
 
Konya’ya bağlı Altınekin ve Seydişehir-Hüyük adliyelerinin kapatılma kararı onaylanırken,  Konya-Sarayönü adliyesi ve Akşehir-Doğanhisar adliyelerinin kapatılma kararı iptal edildi. Karar tepkiyle karşılanırken,  HSYK, Birleştirilmesine karar verilen adliyelerin bulunduğu yerleşim yerlerinin coğrafi şartları, nüfusu, güvenlik ve iş durumları ile birleştirilen adliyelere olan uzaklık ve ulaşım imkânları dikkate alınarak karar verilmiştir denildi.
 
Adliyelerin yeniden yapılandırılması kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda 146 adliyenin kapatılmasına karar verilmişti. HSYK birleşmesine karar verdiği adliyelerden 44 tanesinin coğrafi şartları, nüfusu, güvenlik ve iş durumları ile birleştirilen adliyelere olan uzaklık ve ulaşım imkânlarını dikkate alarak kararından vazgeçti. Ayrıca; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunun 383 sayılı kararı ile birleştirilme kararları iptal edilen adliyede görev yapan 111 hâkim ve Cumhuriyet savcısının atamasının iptal edildiği bildirildi.
 
Yapılandırma çerçevesinde Konya’ya bağlı Altınekin, Sarayönü, Akşehir-Doğanhisar ve Seydişehir-Hüyük adliyelerinin kapatılmasına dair karar çıkmıştı. HSYK konuyu tekrar değerlendirerek Konya-Sarayönü ve Akşehir-Doğanhisar adliyelerinin kapatılma kararını iptal etti. Altınekin adliyesi Konya’ya bağlanırken, Hüyük’te bulunan adliye Seydişehir’e bağlandı.
 
Birleşmesine karar verilen adliyelerde bulunan dosyalara ilişkin ise HSYK şu açıklamayı yaptı: Adli teşkilatı başka bir adliye ile birleştirilen adliyelerdeki Cumhuriyet savcılığı ve mahkemelerde bulunan dosyaların herhangi bir karara gerek kalmaksızın bulunduğu safhadan devam edilmek üzere, yargı alanı olarak bağlandıkları yerlerdeki Cumhuriyet savcılıkları ve mahkemelere gönderilmesine, devir işlemleri gerçekleşinceye kadar Cumhuriyet savcılıklarındaki ve mahkemelerdeki dosyalarla ilgili olarak mevcut işlemlerin aynen devam ettirilmesine, yeni evrak alınmamasına, Birleşen mahalde birden fazla ceza veya hukuk mahkemesi bulunması halinde derdest dosyaların, talimat ve değişik iş evrakları ile arşiv dosyalarının son numaralı hukuk veya ceza mahkemesine devrine karar verilmiştir.
 
Kararla beraber Doğanhisar’da görev yapan Cumhuriyet Savcısı Kemal Uslu,  Cumhuriyet Savcısı Sernur Şahinkaya, Hâkim Murat ŞahinkayaA’nın, Sarayönü’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı İhsan Ercan ve Hâkim Oktay Güney’in atamaları durduruldu.   Sarayönü adliyesinde görev yapan bir yetkiliyle yaptığımız görüşmede, kendilerinin kararı öğrenince çok sevindiklerini belirterek, ‘’HSYK bir karar alıp neden vazgeçiyor anlamış değiliz, bazı olumsuzluklar varsa bu karar baştan alınmamalıydı’’ şeklinde konuştu.   SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA