• Konya15 °C

Ümmiye Yılmaz Erçevik

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇOCUKTA AHLAK ANLAYIŞI

28 Mayıs 2012 11:17

                                            

        Ailelerin hataları çocukların davranışlarını oluşturur. Güzel ahlaklı bir nesil yetiştirmek istiyorsak ilk önce aynayı kendimize çevirmemiz gerekecektir. Siz eşinize yalan söylerseniz o çocuk önce arkadaşlarına sonra okulundaki öğretmenine ve en son olarak tekrar size döner yalan söyler. Erkek evde hanımına şiddet uygularsa çocuk önce sokaktaki hayvanlara sonra okuldaki arkadaşlarına ve büyüdüğünde de o babaya şiddet uygular.

Bir döngüde ahlak gelişimi görmüş olduğumuz gibi dönüyor dolaşıyor tekrar bizde son buluyor. O nedenle biz aileler önce kendimiz ahlaklı bireyler olmalıyız ki çocuklarımız için güzel örnekler oluşturabilelim. Onlar bizden gördüklerini tekrarlayarak hayatı öğrenirler.

Çocuk sigara içerken babasına yakalanmıştır. Baba oğlunun bir yandan kulağını çekmektedir diğer elinde sigarasını tüttürmektedir. Sigaranın zararlarını anlatırken elinden de hiç bırakmadığı sigarasını içmeye devam etmektedir. Çocuk can haliyle söylenenleri dinleyip anlayamadığı gibi gördüğü görüntü aklına kazınır. Yaptıklarımızla söylediklerimiz uyuyor mu? Bu çocuk eğitiminde çok önemli bir kavramdır. Çocuk söyleneni değil yapılanı yapar.

Çocuklarımıza bilmeden bazı kötü alışkanlıklara sevk ediyoruz. Düşünmüş müydünüz çoğu çocuk rüşvet almaya ailesi sayesinde başlıyor. Çocuk yemek yedi ödül adı altında rüşvet veriyoruz. Çocuk dersini yaptı ödül adı altında rüşvet veriyoruz. Bilakis çocuğun bunlar görevleridir. Bu görevlerini de yerine getirmekle mükelleftirler. Nasıl anne evin işleriyle ilgilenmekle, baba çalışıp para kazanmakla görevliyse çocukta görevlerini bilmelidir. Çocuk ahlak eğitimini ailesinde öğrenir. Bunun temelleri burada atılır ileriki dönemlerde gördüğü eğitimde bu durumunu destekler.

 
Çocuğun canı çekti diye kirazlar sarkan bir ağaçtan ebeveyn tutup kirazı koparıp göz hakkı bir şey olmaz bir tanecik kirazdan derse yarın öbür gün o çocuk kocaman bahçeyi götürür. Küçük bir bahçe ne de olsa bir şey olmaz bir bahçeden anlayışı güder ve hırsızlığı böylelikle öğrenir. Sonra işi daha da ilerletir. Memleketi soyar soğana çevirir. 

Çocuklarınıza hırsızlığı öğretmek istemiyorsanız, ahlak sahibi bir insan olmasını diliyorsanız, kirazın küçüklüğüne büyüklüğüne bakmadan başkasının malının alınmayacağı kavramını çok küçük yaşlarda çocuklarımıza öğretmemiz gerekmektedir.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya - Antalya yolunda feci kaza: 2 ölü, 3 yaralı
  • "Şehrin Tasarım Atölyesi" hizmette
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA