• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklarınızı bu yaşlarda sünnet ettirin
27 Temmuz 2009 Pazartesi 11:00

Çocuklarınızı bu yaşlarda sünnet ettirin

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Osman Tufan sünnet için en uygun sürecin 2 yaştan küçük yada 6 yaştan büyükler için uygun olan dönem olduğunu söyledi

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Osman Tufan sünnet için en uygun sürecin 2 yaştan küçük yada 6 yaştan büyükler için uygun olan dönem olduğunu söyledi. En önemli konunun ise çocuğun sünnete hazırlandığı zaman içinde kulaktan dolma bilgilerle bilinçsizce yönlendirilmesi olduğunu ifade etti.Dr. Tufan, “bu yüzden iyi bir anlatımla çocuğa gerekli bilgiler verilmeli ve çocuğun onayı alınarak sünnet yapılmalıdır” dedi.

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Osman Tufan şunları söyledi; “Sünnet İslam’ın gereği olduğu kadar sağlık açısından da tüm dünyada önerilen bir cerrahi işlemdir.

Sünnet, uygun koşullarda yapılmadığı takdirde çok kötü sonuçlara neden olabilir ve ailenin ömür boyu vicdan azabı duymasına, çocuğun da onarılamaz sağlık ve psikososyal sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Bütün bu sebeplerle öncelikle sünnetin çok ciddi bir cerrahi işlem olduğunu kabul etmemiz gerekir. Buna ilave olarak çocuklarda yapılan bir işlem olduğu için çocuğun psikolojik olarak hazırlanması da çok önem arz etmektedir.

Önerimiz şudur ki : Sünnet için en uygun yaş aralığı 2 yaştan küçük yada 6 yaştan büyüklerdir. 2-6 yaş arasında da sünnet yapılabilir ancak çocuğun çok iyi hazırlanması önemlidir ve bu yaşlarda lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilmelidir.

Yaşı büyük çocuklar için en önemli şey sünnete hazırlık dönemidir. Çünkü bu işlem hakkında çocuğun kulaktan dolma yanlış bilgileri ile ailenin bilinçsizce davranıp “pipini kestireceğiz” “ucundan azıcık kesilecek, erkek adam acıya dayanacak tabi” şeklindeki sözleri çocukta çok fazla korkuya sebep olabilir.

Bu ne kadar yanlışsa “hiçbir şey olmayacak, sadece baktıracağız” “sadece kan alınacak” gibi gerçekle ilgisiz sözleri sarfetmekte yanlıştır.Bu yüzden çocuk sünnet olacağını bilmeli, bu işlemi yapacak kişiyle konuşturulmalıdır.

İyi bir anlatımla çocuğa gerekli bilgiler verilmeli ve çocuğun onayı alınarak sünnet yapılmalıdır. Bu şekilde hazırlanan bilinçli çocuklarda sorunsuz bir sünnet olacaktır. Küçük çocuklar ise zaten olayı daha sonra hatırlamazlar.

Sünnet, dediğimiz gibi cerrahi bir işlemdir ve bu işlem uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır. Bu konuda kesinlikle hastane ortamında sünnet yapılmasına, hijyen koşullarının sağlanmasına dikkat edilmelidir. ”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA