• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklarınıza kişisel temizlik bilincini aşılayın
15 Kasım 2012 Perşembe 14:35

Çocuklarınıza kişisel temizlik bilincini aşılayın

Özel Medline Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Uzmanı Dr. Musa Ekin, mevsim değişimlerinde çocukları hastalıklardan korumak için hastalarla yakın temasta bulunmamalarını ve vücut...
Özel Medline Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Uzmanı Dr. Musa Ekin, mevsim değişimlerinde çocukları hastalıklardan korumak için hastalarla yakın temasta bulunmamalarını ve vücut direncini düşürdüğü için soğuktan korumaları gerektiği uyarısında bulundu.
Özel Medline Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Ekin, “Sonbaharı geride bıraktığımız şu günlerde nezle, grip, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi solunum yolu enfeksiyonları da atağa kalkıyor. Çocuklar hava soğukken neden daha çok hastalanır? Bunun pek çok nedeni bulunuyor. Birincisi çocuklarda özellikle solunum yolu enfeksiyonu yapan virüs ve bakterilerin soğuğu sevmesidir. İkinci nedeni ise; okulların açık olmasıdır. Okullar, çoğu zaman enfeksiyonların hızla yayıldığı bir ortam oluyor. Bağışıklık sistemleri daha hassas olan çocuklar da kışı bulaşıcı hastalıklarla karşılıyor” dedi. Uz. Dr. Musa Ekin, çocukları hastalıklardan korumanın en önemli noktasının, hastalarla yakın temasta bulunmasından kaçınmak ve vücut direncini düşürdüğü için soğuktan korumak olduğunu ifade etti.
OKULUN BİRİNCİ YILI ÖNEMLİDİR
Uz. Dr. Ekin, “Çocuğunuz ister anaokuluna başlasın ister ilkokul ister kreş, okulun birinci yılı genellikle pek çok solunum yolu enfeksiyonu geçirilen, çocuğun sıklıkla hasta olduğu bir dönemdir. Hatta bu süreç iki yıl sürebilir. Bu dönemde bağışıklık sistemi hiç görmediği enfeksiyonlarla karşılaşmakta ve aslında vücut bir yandan da bağışıklık kazanmaktadır. Birkaç yıl içinde durum genellikle düzelir” diye konuştu. Bir çocuğun yılda 6-12 solunum yolu enfeksiyonu geçirmesinin normal olduğunu aktaran Uz. Dr. Ekin, çocuklarda sıklıkla solunum yolu enfeksiyonu geçirmesine neden olan faktörleri şu şekilde sıraladı: “Alerjik hastalıklar, astım, geniz eti gibi problemler çocukların daha sıklıkla solunum yolu enfeksiyonları geçirmesine neden olur. Sigara dumanına maruz kalmak da enfeksiyonları arttıran önemli bir faktördür. Çok çocuklu ailelerin çocukları ve yuvaya erken başlayan çocuklar elbette ki daha fazla hasta olurlar.”
ÇOCUKLARINIZA KİŞİSEL TEMİZLİK BİLİNCİNİ AŞILAYIN
Soğuk algınlığına yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin el temizliği olduğunu hatırlatan Uz. Dr. Ekin, “Grip virüsü, hapşırık ve öksürükle dışarıya atılan havadaki bu virüsü taşıyan damlacıklar yoluyla taşınır. Havada asılı kalması yoluyla bir başka kişiye bulaşır. Ama çoğunlukla bu damlacıklar direkt öksürükten ziyade öksüren kişinin eliyle ağzını kapatması sonucu, eline bulaşan virüslerin bir başkasına dokunarak bulaştırması veya yediği bir şeyi paylaşması sonucu oluşur. Bu açıdan değerlendirdiğimizde kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekir. Okul ve kreşe gitmek zorunda olan çocuklar için en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta ise yine el temizliğidir” şeklinde konuştu.
Çocukların vücut direncinin düşmemesi için dışarıya çıkarılırken kıyafetlerinin yeteri kadar kalın olmasına dikkat edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Ekin, “Özellikle dışarıdayken soğuktan korumak için bebeğinizi kat kat giydirmek, kalın bir kat giydirmekten ısı izolasyonu açısından daha iyidir. Ayrıca bebeklerde daha çok baştan ısı kaybı olduğu için, başını örtmeyi ihmal etmeyin” dedi.
ÇOCUKLARINIZI HASTA KİŞİLERDEN UZAK TUTUN
Soğuk hava insanların kapalı ortamlarda bir araya gelip, birbiriyle temasını kolaylaştırdığı için üst solunum yollarının kış mevsiminde daha fazla görülmesine neden olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Ekin, “Bu yüzden çocuğunuzu mümkün olduğunca hasta insanların yer aldığı ortamlarda bulundurmayın. Eğer evde bulunan bir aile bireyi ya da siz hastaysanız çocuğunuza enfeksiyonunun bulaşmaması için mutlaka maske takın” diye konuştu.
Yapılan çalışmalarda, C vitamininin enfeksiyonlarından korunmada yararlı olabildiğini ancak enfeksiyon oluştuktan sonra fayda sağlamadığını gösterdiğini belirten Uz. Dr. Ekin, çocuklara yeteri kadar C vitamini takviyesini doğal yollarla almasının sağlanması gerektiğini de dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA