• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocukların acil ilaca, süte, beze ihtiyacı var
20 Ağustos 2010 Cuma 10:36

Çocukların acil ilaca, süte, beze ihtiyacı var

Pakistan'ın bugün 2004 yılındaki tsunami ile 2005'teki depremden daha büyük bir afetle karşılaştığını söyleyen Büyükelçi Tarık Azizuddin, 'Bölgede böylesi bir felaket hiç yaşanmamıştı.
Pakistan'ın bugün 2004 yılındaki tsunami ile 2005'teki depremden daha büyük bir afetle karşılaştığını söyleyen Büyükelçi Tarık Azizuddin, "Bölgede böylesi bir felaket hiç yaşanmamıştı. Ülkenin yüzde 20'sini sel vurdu. Türkiye ile Pakistan halkları iki kardeş ülke, bir ekmeği bölüp yeriz, çocuklarımızın acil ilaca, süte ve beze ihtiyacı var, yardımınızı bekliyoruz" diye konuştu.
 
Pakistan tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. Sular altında kalan ülke adeta göle döndü. 2 bin 100 kişi öldü belki; ama kalanların durumu da hiç içaçıcı değil. Bölgede yaşam mücadelesi veren Pakistanlılar, temiz bir yudum suya hasret, yiyecek, ekmek bekliyor. Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Azizuddin ile konuştuk. Ülkedeki durumu, dünyadan beklentilerini, Türkiye'den yapılan yardımları ele aldık.

Pakistan'da durum nasıl?

Pakistan'ı etkileyen sel felaketi, Pakistan'ın tarihinde görülmemiş bir felakettir. Sel felaketi 20 milyon insanımızı etkiledi. 1 milyon ev hasar gördü. Sel felaketine maruz kalan insanlar, Pakistan'da açık gökyüzünün altında yaşıyorlar. Pakistan'ın yüzölçümü 163 milyon metrekare. Bugün ülke toprağının yüzde 20'si sular altında. 2 bin 100 kişi öldü, küçük ve büyükbaş hayvanlarımız telef oldu, binlerce dönüm tarım arazisi sular altında. Yüzlerce kilometre karayolu, tren yolu ve enerji nakil hattı sele kapılmış, köprüler yıkılmış. Felaketin boyutları o kadar büyük ki... Onun için tüm yardımsever ülkelerin yardımına ihtiyacımız var. Türk hükümeti ve Türk halkına yaptıkları ve bundan sonra yapacakları yardımlar için ayrıca müteşekkiriz. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizzat bu yardım kampanyasını başlattı ve yürütüyor. Pakistan halkı Türk halkına yürekten minnet duyuyor.

TÜRKİYE'YE İNANIYORUM

Ülkedeki acil ihtiyaçlar neler?

Acil olarak gıda paketlerine, içme suyu ve ilaçlara, yaşam destek ilaçlarına ve su geçirmeyen çadırlara, battaniyelere, su temizleme tabletlerine ihtiyacımız var. Orta vadede ihtiyaçlar ise evini kaybeden insanlara tekrar ev yapmak, bir barınak sağlamak. Tabi uzun vadedeki ihtiyaç da çok ciddi bir şekilde hasar gören alt yapının tekrar inşa edilmesidir. Yolların, konutların ve enerji nakil hatlarının yapılması gerekiyor. Uluslararası camiaya yardım talebinde bulunduk. Çünkü Pakistan'ın bu büyük felaketin altında tek başına kalkması mümkün değil. Tarım sektörümüzde çok ciddi şekilde hasar görmüştür. Bugün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, bütün odalarına ve borsalarına 81 ildeki yönetim kurulları vasıtasıyla çağrıda bulundu.

 

Çocukların, kadınların öncelikli ihtiyaçları neler?

İlaçlar ve çocuk bezleri ile bayanlara yönelik hijyenik ihtiyaçları giderecek malzemeler bir an önce sağlanırsa memnun oluruz. Tabii süt ve süt tozu, gelişmekte olanlar ve çocuklar için gerekli. Selden tüm sular kirlendiği için su kaynaklı hastalıkların artması gibi ciddi bir de tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu yüzden taze içme suyu, şişe suyu, su temizleme tabletleri, su filtreleme araçları, ilaç ve iğneler lazım bize.

Dünya Pakistan'a el uzatma konusunda geç kaldı mı?

2005 yılında Pakistan büyük depremini düşünürsek 40 saniye içinde 76 bin kişi hayatını kaybetmişti. Normal olarak tepkilerin boyutunu ölen insanlara ve yaralılara bağladılar. Şu anda ölü sayısı 2 bin 100 civarında. İnanıyorum ki uluslararası kamuoyu olayın daha çok farkına vardı.

459 MİLYON DOLARLIK BİLANÇO

Felaketten etkilenen insanlar hala açıkta yaşıyorlar. BM, Pakistan halkı için 459 milyon dolar yardıma ihtiyaç olduğunu saptadı, şu ana kadar bu miktarın yarısına ulaşıldığına dair bilgi var. Pakistan'ın bu felaketten konut ve alt yapı olarak 12-20 milyar dolar bir zararı olduğu düşünülüyor.

Yardım dağtımındaki düzensizlikler giderildi mi?

Ulusal Afet Yönetim Merkezi var. Başlangıçta eldeki malzemenin azlığı yardımların dağıtılmasında sıkıntıya neden oldu. Afet Merkezi eldeki kısıtlı imkanlarla böylesine büyük bir felaketle baş etmekte başta zorlandı. Tabii dışarıdan yardımlar geldikçe ve bu konuda otorite olan bu kurum daha da organize oldukça sıkıntıların üstesinden gelindi.

 

  Sele kapılmış bir hayatı da sen kurtar!

Türk halkına yönelik çağrınız nedir?

Ben Türk halkı ve Pakistan halkının kalplerinin birlikte attığını çok iyi biliyorum. Türk halkı geçmişte olduğu gibi bugün de yardımlarını büyük bir şekilde gösteriyor, ifade ediyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ve Pakistan bir acı çektiği zaman Türk halkının aynı acıyı hissettiğini, Türkler bir acı hissettiğinde Pakistan halkının da aynı acıyı hissettiğini söylemek isterim. Biz bir ekmeği ikiye bölüp yeriz. Pakistan ile Türkiye arasındaki ruh bu işte.

 

  8 milyon Pakistanlı acil gıdaya muhtaç

Birleşmiş Milletler, Pakistan'da sel felaketi nedeniyle acilen yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının 6 milyondan 8 milyona yükseldiğini açıkladı. BM insani yardım operasyonları sözcüsü Maurizio Giuliano Reuters'a yaptığı açıklamada, "zaman ilerledikçe durum daha da kötüleşiyor. Şu anki tahminlerimize göre acil insani yardıma muhtaçların sayısı 8 milyon" dedi. BM'nin belirlemelerine göre evsiz kalanların sayısı da 4 milyonun üzerinde. Öte yandan, BM Çocuk Fonu (UNICEF) de selden etkilenen 15.4 milyon kişiye yardım için acilen nakit bağışlara gereksinim duyulduğunu bildirdi. UNICEF'in Güney Asya yöneticisi Daniel Toole, Pakistan'dan telefonla Cenevre'deki gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında, BM hesaplarına göre selden etkilenen 15.4 milyon kişiye yardım için acilen nakit bağışlara gereksinim duyulduğunu söyledi.

Pakistan Başbakanlığınca Türkiye'de kurulan "Sel Yardım Fonu" Hesap Numaraları:

 

Amerikan Doları Hesabı : 3457808/5010
Türk Lirası Hesabı : 3457808/5011
T.C.Ziraat Bankası A.Ş
920- Gazisomanpaşa
Filistin Sok. No.12 – ANKARA

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA