• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklarımızın camiyle buluşması rahmettir
25 Haziran 2013 Salı 09:32

Çocuklarımızın camiyle buluşması rahmettir

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bu yaz kurslarında hiçbir şey yapmasak, sadece çocuklarımızın camiyle buluşması dahi bu millet için birer rahmettir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaz Kur’an kurslarının başlaması dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'ndaki programda, yaz kurslarında görev yapacak din görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticilerine, Diyanet’in cami içinde ve dışında 100’ü aşkın ülkede hizmet yürüttüğünü anlattı.

Görmez, “Bunların hepsini topladığımızda milletin geleceğine yapılan yatırım diyebileceğimiz en önemli hizmet bu yaz kurslarıdır. Çocuklarımızın gelecek kimliğini inşa etmesine katkıda bulunacak yaz kursları son derece önem arz etmektedir” dedi.

Kursların en önemli tarafının çocukların camiyle buluşması olduğuna dikkati çeken Görmez, şöyle devam etti: “Bu yaz kurslarında hiçbir şey yapmasak, sadece çocuklarımızın camiyle buluşması, çocuklarımızın minbere, mihraba tırmanması, kürsüye çıkması, safların arasında koşuşturması dahi bu ülke için, bu millet için birer rahmettir. Hepinizin bu bilinçte olduğunu biliyorum”

Sevgili Peygamberimizin hayatını öğretiyoruz

Dini bilgilerin öğrenilmesinin, çocukların, gençlerin, kızların, kadınların manevi hayatlarını inşa etmelerine yardımcı olunması isteniyorsa kurslara herkesin büyük önem vermesi gerektiğini aktaran Görmez, kurslarda sadece Kur'an'ın değil, surelerin, duaların, temel dini bilgilerin, namazın, orucun, haccın ve temel ibadetlerin öğretildiğini dile getirdi.

Görmez, "En önemlisi sevgili Peygamberimizin hayatını öğretiyoruz. Bunların her biri rahmet vesilesidir, büyük bir güzelliktir. Kendimizi bu güzelliklerden mahrum etmememiz gerekiyor” diye konuştu. 

"Annelerden, babalardan, camilerde görev yapan hocalarımızdan ve cami cemaatimizden bir istirhamım var" ifadesini kullanan Görmez, şunları söyledi:

"Mutlaka çocuklarımızın camiyle, Kur'an'la, Peygamberle, namazla, oruçla tanışmalarını sağlamalıyız. Camide Kur'an atmosferinde çocukların neşeyle, arkadaşlarıyla koşturarak, oyunlar oynayarak Kur'an'ı, dinlerini öğrenmesi onlar için büyük keyiftir. Onları bu güzellikten mahrum edemeyiz."

Yaz kurslarında görev yapacak din görevlileri ve öğreticilerden çocukları en kıymetli misafir olarak ağırlamalarını, sevgiyi, şefkati, merhameti onlardan esirgememelerini isteyen Görmez, "Onları Allah'ın nadide çiçekleri, birer misafirleri olarak kabul edelim" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA