• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmeliyiz
30 Nisan 2014 Çarşamba 17:15

Çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmeliyiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, annelere öneride bulunarak, "Çocuklarımıza istemedikleri bir teklifle ya da zorlamayla karşılaştıklarında çığlık atmayı öğretmeliyiz" dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, erken ve zorla evliliklerle mücadele ile çocuklara yönelik yapılacak çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Son günlerde gündemi işgal eden çocuklarla ilgili suç hadiselerinin meydana geldiğini hatırlatan İslam, bu konuda acı çekmiş bütün ailelere baş başsağlığı ve sabır, şiddetin kurbanı olmuş bütün çocuklara Allah'tan rahmet diledi.
 
İslam, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sevgi adına hareket ettiğini iddia eden genç bir adam sevdiği kızın kardeşini hunharca öldürebiliyor, babasıyla iş ilgisi olduğu bir çocuğu bir adam ıssız bir yere götürüyor işkenceyle öldürüyor, başka çocuklar kaçırılıyor, işkenceye maruz kalıyorlar ve öldürülüyorlar. Şu soruyu kendimize sormamız lazım; bizim gibi insani değerleri yüksek olduğunu düşünen, dini inançlarının yüksek olduğunu düşünen aile kurumunun gelişmiş olduğunu düşünen bir toplumda bu tür facialar nasıl yaşanabiliyor? Bu faciaları ortaya çıkaran failler bizim ülkemize uzaydan gelmiyorlar, bu toplumda yetişiyorlar. Bu nasıl oluyor. Bizim toplumumuz bu insan tipini nasıl oluyor da yaratıyor?"
 
"Revize çalışmalarına yarından itibaren başlanacak"
 
Son zamanlarda çocuklara karşı işlenen suçlarda yeniden artış eğiliminin ortaya çıktığına işaret eden İslam, Bakanlık olarak bu konudaki uygulamaları gözden geçirdiklerini ve eylem planlarını revize kararı aldıklarını söyledi.
 
İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile acil toplantılar yaparak acil çalışmalar yapmayı istediklerini dile getiren İslam, revize çalışmalarına yarından itibaren Bakanlıklardaki yetkili mercilerle başlayacaklarını kaydetti.
 
Çocukların ve aileleri bu tür şiddet olaylarına, taciz ve saldırılara karşı bilinçlendirmenin önemli olduğunu anlatan İslam, bunu yaparken ülkede panik ortamı yaratmamak gerektiğini, sükunet içinde çocukların korunması üzerine düşünmek gerektiğini söyledi.
 
Çocukların çok erken yaşlardan itibaren bir noktayı çok iyi bilerek yetişmeleri gerektiğine dikkati çeken İslam, şunları kaydetti:
 
"Çocukların bir yabancıyla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmeleri gerekiyor. Tıpkı ateşe ellerini uzattıklarında yanabildikleri gibi çok doğal bir biçimde. Bir yabancının hangi taleplerine hangi önerilerine karşılık vermesi gerekiyor. Bunu çocukluk yaşından itibaren ailesinden okulundan kreşinden medyadan okuduğu kitaplardan baktığı resimlerden görerek öğrenmesi, akran istismarına nasıl karşı koyacağını bilmesi gerekiyor. Ailelerin de bu konuda son derece bilinçli olması gerekiyor. Bunun için aileleri eğitmemiz gerekiyor. Bu tür eğitimler var. Eğitim kitlerini revize etmek ve çok daha fazla kişiye ulaşacak biçimde yaygınlaştırmak ve artırmak zorundayız. Biz bunları bugünden itibaren yapmaya başlıyoruz."
 
İslam, ''Çocuk ani bir tehlikeyle karşılaştığında çığlık atabilmeli. Çığlık atma konusunda hürriyeti olduğunu bilmeli. 'Aman çocuğum sessiz ol, sakin ol, gürültü yapma' diye yetiştirdiğimiz çocuklardan bahsediyorum. Hayır çocuklar gürültü yapsın, sessiz olmasınlar. Kendilerine yönelen bir şiddetin varlığını hissettikleri anda bunu etraflarına duyursunlar. Bu sadece bir imdat isteme biçimi, bir koruma biçimi değil'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA