• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocukları seviyoruz ama haklarına riayet etmiyoruz
20 Kasım 2010 Cumartesi 15:45

'Çocukları seviyoruz ama haklarına riayet etmiyoruz'

Konya Çocuk Hakları Koruma Derneği Başkanı Avukat Hakkı Ünalmış, Türk halkının çocuklarını çok sevdiğini, ancak haklarına riayet etmediğini söyledi.

Konya Çocuk Hakları Koruma Derneği Başkanı Avukat Hakkı Ünalmış, Türk halkının çocuklarını çok sevdiğini, ancak haklarına riayet etmediğini söyledi.

20 Kasım tarihinin 'Dünya Çocuk Hakları Günü' olduğunu hatırlatan Hakkı Ünalmış, Türk halkının çocuklarını çok seven, çocuklarının kıymetini bilen ve onlara değer veren bir halk olarak bilindiğini ancak çocuk hakları konusunda iyi bir yerde olmadığını kaydetti. Ünalmış,"Türk halkı çocuklarını çok seviyor. Ancak 'Çocuklar dövülür de, sevilir de' prensibini ortaya koyduğu için çocuk hakları göz ardı ediliyor. Çocukların kişilikli bir şekilde yetiştirilmeleri engelleniyor. Bu nedenle bütün anne babaların, öğretmenlerin, ustaların, işverenlerin dolayısıyla bütün toplumun çocukları bir insan olarak kabul etmeleri ve onlarında kendilerine has haklarının olduğunun bilincine varmaları gerekir" dedi.

10 gün önce dayılarından baskı gördüklerini iddia ederek İstanbul'daki evlerinden kaçan ve Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde bulunan 14 yaşındaki B.A. ve kuzeni 15 yaşındaki D.Y.'yi örnek veren Hakkı Ünalmış,şunları söyledi:

"Çocuk istismarları ve çocuk ihmallerinin çok hafife alındığı bir toplum olarak ortaya çıkmaktayız. Daha geçenlerde basında yer alan haberlere göre iki kız çocuğu iddialarına göre, görmüş oldukları bir baskı sonucunda kilometrelerce uzaklara kaçtılar. Bu genç insanların eğer dışarı çıkabilme, konuşabilme, kendilerini rahatça ifade edebilme gibi çeşitli hakları ellerinden alınmamış olsaydı, anne-baba ve aileleri ile yakın bir ilişki kurulabilseydi, karşılıklı bir denge kurularak hak ve ödevler çerçevesinde bir yaşam sürdürülebilmelerine imkan verilseydi, kızlarımız bu kadar uzakları göze alıp evlerinden kaçmayabilirlerdi. Bu olay da çocukları sevdiğimizi ama haklarına riayet etmediğimizi ortaya koyuyor." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA