• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocukları kumanda etmeyin
15 Ocak 2012 Pazar 19:59

Çocukları kumanda etmeyin

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özbay, çocukları sürekli kontrol etmenin yanlış olduğunu vurgulayarak,
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özbay, çocukları sürekli kontrol etmenin yanlış olduğunu vurgulayarak, “Çocuklarınıza sorumluluk verin. Hayatın zorluklarını yaşayarak öğrensinler. Onları kumanda etmekten vazgeçin” dedi. Meram Belediyesi ve Meram Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğiyle organize edilen Ana Baba Okulu-3’te Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özbay, “Ailede Çocukların Eğitimi ve Gençlerin Eğitiminde Pozitif Yaklaşım” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Belma - Azmi Beğen Yaşam Merkezi’ndeki seminere Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ali Uysal, Meram Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Veli Koç ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“Problemli çocuk yok, problemli anne-baba var” diyen Prof. Dr. Yaşar Özbay, “Maalesef çocuklarımızı sürekli kontrol etmeyi; ne yiyeceğine, nasıl giyineceğine kadar birçok konuda yardımcı olmayı anne babalar olarak marifet sanırız. Halbuki bu durum doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Çocuklarımızın hayatın güçlükleriyle yüzleşmesi gerekiyor. Anne ve babalar, çocuklarına ne kadar güvenirlerse çocukların problemli davranışları o kadar düşük olur” şeklinde konuştu.
Ebeveynlerin, çocuklarına pozitif bir şekilde yaklaşmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Yaşar Özbay, “Özellikle küçük yaştan itibaren çocuklarınıza; ‘yapma, etme, kırma, ağlama, sızlanma vb.’ ifadelerle zihninde negatif bir aşılama yapmayın. Çocuğunuz yere düşünce ‘niye düştün’ demeyin. Çünkü o düşmenin acısını zaten kendi içinde yaşıyor. Bizim yapmamız gereken şey, çocuklarımıza olumlu davranışları göstererek gerisini onlardan beklemek ve sonrasında da destek olmaktır” dedi.
Mutlu bir aile ortamının çocukların ruh sağlığı açısından önemine işaret eden Prof. Dr. Yaşar Özbay, “Çocuklarınıza nasıl davranacağınızdan daha önemli olan bir husus da eşler arasındaki iletişimdir. Çünkü çocuk, ait olduğu yapıyı sağlam bir şekilde görmek ister. Çocuklarınızın problemli davranışlarına olumsuz yönlerinden ziyade olumlu yanlarını görerek çözüm üretebilirsiniz. ‘Yavrum odanı niye toplamıyorsun, niye dağınıksın’ gibi bir yaklaşım tarzı insan ruh sağlığı açısından doğru bir yaklaşım değildir.” diye konuştu. 
 Programın sonunda Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ali Uysal ile Meram Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Veli Koç, Prof. Dr. Yaşar Özbay’a günün anısına çeşitli hediyeler verdiler.
20 Ocak 2012 Cuma günü saat 19.30’da yapılacak Ana Baba Okulu-3’ün 3. eğitim seminerine Prof. Dr. İshak Özkan konuşmacı olarak katılacak.  “Eşler Arası İletişim Çatışmaları, Eşler Arası Anlayış ve Uzlaşma Çözüm Yolları” başlıklı bu seminer de yine Belma – Azmi Beğen Yaşam Merkezi’nde yapılacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konuk: "Regaip Kandilinizi tebrik ederim"
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Konya’da, "Tıp ahlakı" konulu konferans

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA