• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocukları camide azarlamayın!
24 Ağustos 2011 Çarşamba 11:49

Çocukları camide azarlamayın!

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, camide azarlanan çocukların namaza küstüğünü, azarlamanın İslam'a aykırı olduğunu söyledi.
     Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, camide azarlanan çocukların namaza küstüğünü, azarlamanın İslam'a aykırı olduğunu söyledi.
     Özbuğday, ibadete alışma çağının küçük yaşlarda başladığını, Hazreti Peygamber'in, çocukların 7 yaşından itibaren namaza alıştırılmasını istediğini belirtti.
     Camiye gelen çocukların yaşları itibarıyla bazı olumsuz davranışlarda bulunabildiğini vurgulayan Özbuğday, bu davranışlarından dolayı çocukları azarlamanın, camiden çıkarmanın ya da onların gönlünü kırmanın kesinlikle doğru bir davranış olmadığını bildirdi.
     Özbuğday, Hz. Muhammed'in hiçbir zaman camide namaz esnasında yaramazlık veya gürültü yapan çocukları azarlamadığına dikkati çekerek, ''Peygamberimiz, çocukları camiden çıkarmaz, asla onların kalbini ve gönlünü kıracak hareketlerde bulunmazdı'' dedi.
     Namaz kıldığı esnada sırtına çıkan torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i, düşüp canları yanmasın diye yavaşça sırtından indirip namazına devam eden Hazreti Peygamber'in herkese örnek olması gerektiğini belirten Özbuğday, şöyle konuştu:
     ''Çocukken camide güldüğü için cemaatten biri tarafından azarlanan ve tokat yiyen bir kişinin, camiden soğuduğunu ve halen bu olayın etkisinde olduğunu biliyorum. Camiye gelen çocukları azarlamanın İslam'da yeri yoktur. Peygamber Efendimiz'in sünnetine aykırıdır. Hazreti Peygamber döneminde çocuklar oyunlarını bile camide oynardı. Camide gülen veya yaramazlık yapan çocuklara kızmak, tokat atmak yerine, onlara şefkatle yaklaşılmalı. Doğrusu tatlı dille öğretilmeli. Önlem olarak da çocuklar bir arada tutulmamalı, cemaatin aralarına yerleştirilmeli.''
     Özbuğday, camide çocukları azarlayanların, cami görevlisi ve cemaat tarafından kesinlikle uyarılması gerektiğini söyledi.
     Ailelere çocuklarını mutlaka camiye götürüp, o atmosferi yaşatmaları tavsiyesinde de bulunan Özbuğday, çocukların cuma, teravih ve bayram namazlarına götürülmesi gerektiğini, toplu olarak kılınan bu namazlarda cemaatin daha fazla olmasının çocuklar üzerinde daha büyük etki bırakacağını kaydetti.
    
     -''RUHSAL YAPIDA YARA AÇABİLİR''-
    
     Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sabri Hergüner de çocuğun kabul edilmeye, sevgiye, ilgiye ve cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
     Küçümsemenin, aşağılamanın, tehdit içeren söz ve davranışların çocuğun güvenini zedeleyeceğini belirten Hergüner, ''Azarlanmak çocuğun ruhsal yapısında kapanması zor yaralar açabilir'' dedi.
     Çocuğa karşı yapılan aşağılama, tehdit ve küçümseme gibi davranışların sürekli olması halinde bu duruma ''duygusal istismar'' adının verileceğini vurgulayan Hergüner, ''Nasıl ki fiziksel şiddet çocuğun bedenine yapılan bir saldırıdır, duygusal istismar da çocuğun ruhuna yapılan bir saldırıdır. Ancak duygusal istismarın tanınması ve fark edilmesi daha zordur, çünkü bıraktığı izler dışarıda değil, içeridedir'' diye konuştu.
 
aa
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Afrinliler köylerinin teröristlerden temizlenmesini istiyor
  • Savunma ve güvenlik harcamalarında artış
  • “Konya yeni rekorlara imza atacak”
  • Konya'da FETÖ operasyonu! 5 astsubaya gözaltı
  • 'Kullanmadım' dediği ByLock'a 216 bin 953 kez girmiş

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA