• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuk Bayramı kutlanıyor
23 Nisan 2011 Cumartesi 08:59

Çocuk Bayramı kutlanıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlarıyor.

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin bugününü ve yarınını temsil eden TBMM, ülkemizin tüm sorunlarının çözüme kavuşturulacağı kurumdur'' dedi.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajında, vatandaşlara ve çocuklara seslenen Gül, ülkenin her köşesinde, TBMM'nin açılışının 91. yıl dönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın gururla kutlandığını belirtti. Herkesi sevgiyle muhabbetle selamladığını ifade eden Gül, yarının büyükleri çocukların sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu vurguladı. 23 Nisan 1920'nin, aziz millet için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktasını ifade ettiğine dikkati çeken Gül, 23 Nisan 1920'nin Türkiye'yi işgal etme teşebbüsleri karşısında, Türk milletinin egemenliğini eline aldığı, vatanına sahip çıktığı günü simgelediğini kaydetti.
Büyük Atatürk'ün önderliğinde ''Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır'' parolasıyla yürütülen istiklal mücadelesinin, TBMM'nin açılması, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle nihai hedefine ulaştığına işaret eden Gül, olağanüstü şartlar altında görev yapan Meclis'in, üstlendiği ağır sorumluluğu milletin iradesine uygun bir şekilde yerine getirdiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Gül, TBMM'nin Atatürk'ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı'nı yönettiğini, Cumhuriyet'i kurduğunu, gerçekleştirdiği reformlar ve aldığı tarihi kararlarla milletin mukadderatını değiştirdiğini, Türkiye'nin yarınlarını şekillendirdiğini, bu yönüyle TBMM'nin demokrasinin ve ulusal egemenliğin sembolü haline geldiğini ifade etti.
TBMM'nin millet için daima hayırlı ve verimli çalışmalara imza attığına dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:
''Muasır medeniyet hedefinin taşıyıcısı olan TBMM, Türkiye'nin modern dünyayla bütünleşmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve çoğulcu demokratik normların ülkemizde geçerli kılınması sürecinde önemli rol üstlenmiştir.  Dolayısıyla millet egemenliğinin tecelligahı TBMM, demokratik rejimimizin kalbidir. Türkiye'nin bugününü ve yarınını temsil eden TBMM, ülkemizin tüm sorunlarının çözüme kavuşturulacağı kurumdur. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturmaktadır.
Cumhuriyet tarihimiz, bu gücün daha da yaygınlaştığı, yapıcı hamlelerle devletin ve milletin yücelmesine hizmet ettiği bir sürece işaret etmektedir. TBMM'nin açılışının 91. yılında gururla ifade edebilirim ki Türkiye, sürekli dinamizm içinde gelişmekte ve değişmektedir.
Halkımız yaşananlar ne olursa olsun daima ileriye bakmakta, demokrasimiz derinleşmekte, ekonomimiz istikrar içinde büyümektedir. Kabul edilmelidir ki; Türkiye'nin artan siyasi ve ekonomik gücü, yükselen dış politikası ile ilerleyen demokratik standartlarına paralel olarak, uluslararası alandaki ağırlığı ve etkisi de giderek artmaktadır. İçte sorunlarını çözmüş güçlü bir devlet, dışta saygın bir ülke olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Yegane amacımız, gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakabilmektir.''

''ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ, EN BÜYÜK TEMİNATIMIZ''
Cumhurbaşkanı Gül, yarınların müreffeh Türkiye'sini inşa etmek, Türkiye'yi birinci sınıf bir demokrasi haline getirmek, halkı daha mutlu ve daha zengin yapmak amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, Türkiye'yi Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine taşımak için, toplumsal dönüşüm ve yenilenme yolunda reformları sürdürmek, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü tam manasıyla hayata geçirmek ve uygulamak mecburiyetinde olduklarını vurguladı. Gül, ''Hiç şüphem yoktur ki Türkiye, çeşitli vesilelerle konuşulan veya tartışma konusu yapılan sorunlarını geride bırakarak, bugünkünden daha da ileriye gidecektir. Ülkemizin son yıllardaki performansı, imkan ve kaynaklarımız, tecrübe ve birikimimiz, bu doğrultudaki inancımı daha da kuvvetlendirmektedir. Varlığından güç aldığımız çocuklarımız ve gençlerimiz, bu konudaki en büyük teminatımızı oluşturmaktadır'' ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARA SESLENDİ
Cumhurbaşkanı Gül, mesajında çocuklara da seslenerek, Atatürk'ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı günün, milletin gurur ve coşku günü olduğunu belirtti. Dünya çocuklarının da katımıyla bir şenlik atmosferinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın, Atatürk'ün ve milletimizin çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni en güzel şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Gül, mesajında şunları kaydetti:
''Sizler ülkemizin geleceği, milletimizin umudusunuz. Önümüzdeki yıllarda önemli görevlere gelecek, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek ve yarınlara taşıyacaksınız. İmza atacağınız başarılarla ülkemizin hedeflerini yakalamasında belirleyici rol oynayacaksınız.
Sizlerin başarılı, sağlıklı, huzurlu ve mutlu olmanızı istiyoruz. Nitelikli bir eğitim almanız, kendinizi geliştirmeniz, hayatın tüm güzelliklerini yaşayabilmeniz ve her zaman gülebilmeniz için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bugünün çocukları olarak, bir taraftan çocukluğunuzu yaşarken, diğer taraftan da aileleriniz ve devletimiz tarafından sağlanan imkan ve fırsatların kıymetini bileceğinize, kendinizi en iyi şekilde yetiştirebilmek için daha çok gayret göstereceğinize eminiz. Sizlerin, Türkiye'yi bugünkü seviyeye getiren nesillerin izinden gideceğinize, ülkenin huzuru, refahı ve gelişmesi için zorluklar karşısında yılmayacağınıza inancım tamdır.
Tüm insanlığın ortak amacı olan, barış ve kardeşlik içinde bir dünyanın kurulması, siz çocuklarımızın eseri olacaktır. Sevgi dolu yüreğiniz, hoşgörünüz ve iyi niyetiniz barışın temelini oluşturacaktır. Hepinizi çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Başarılarınız ve mutluluğunuzun daim olması, en büyük dileğimizdir.
Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yayımladığı mesajında milletin ortak iradesinin eseri olan TBMM'nin açılışının 91. yıl dönümünün tüm yurtta büyük bir coşku ve gururla kutlandığını kaydetti.
23 Nisan 1920'nin, milletin kurtuluşunu, bağımsızlığını, özgürlüğünü sembolleştiren bir tarih olduğunu belirten Şahin, ''Yine bu tarih, milli egemenliğin, Cumhuriyetin ve demokrasinin temellerinin atıldığı gündür'' dedi.
Milleti hazin bir yıkılıştan destansı bir yeniden doğuşa, esaretin gölgesinden bağımsızlığın zirvesine taşıyan Meclisin, ülkenin önünde yepyeni ufuklar açtığını vurgulayan TBMM Başkanı Şahin, şöyle devam etti:
''Aziz Atatürk'ün ve kahraman milletvekillerimizin devletimizin temeline koyduğu milli irade harcı, ülkemizi birbirinden çetin badirelerden geçirerek bugünlere getirmiştir.
Bağımsızlık mücadelesini zafere taşıyan Meclisimiz, aradan geçen 91 yıl içerisinde hayata geçirdiği atılımlarla Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmıştır. Dünyada hiçbir parlamento, böylesine görkemli ve eşsiz sayılabilecek geçmişi yaşamamış ve üstün başarılara imza atmamıştır.
Kurtuluş Savaşımızı yöneten ve 'Gazi' unvanı alan, milletimizin çağdaşlaşma özleminin ifadesi Meclisimizle her zaman gurur duyuyoruz. Büyük bir birikime sahip Meclisimiz, millet iradesinden aldığı güçle, dün olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nin temel güvencesi, sorunların çözüm adresi ve zeminidir. Şanlı bir maziyi güçlü bir geleceğe bağlayan yegane kurum olan Meclisimiz, hem Cumhuriyetimizin ideallerinin hem de demokrasinin evrensel değerlerinin her zaman taşıyıcısı olmayı sürdürecektir. Bu anlayışla demokrasimizi güçlendirmeye, özgürlüklerimizi genişletmeye, hukuk sistemimizin standartlarını yükseltmeye, ekonomimizi daha da büyütmeye çalışıyoruz. Milletimizin 91 yılda aldığı mesafe ve kazandığı başarıların temelinde, milli iradesinin en üstün güç olarak, devlet yönetiminde hayata geçirilmesi yatmaktadır. Milli egemenlik ilkesi, demokrasinin temel araçlarından biri olan seçimler yoluyla devlet ve millet hayatına daima yön vermektedir.''
Milletin 12 Haziran'da yeniden sandık başına giderek 24. Dönem Meclisi oluşturacağına işaret eden Şahin, ''Demokrasimize güç ve hayat veren seçimlerin büyük bir olgunluk ve sağduyu içerisinde gerçekleştirileceğine inancımız tamdır'' dedi.
Şahin, büyük bir özveriyle çalışan ve ülkenin ihtiyacı olan düzenlemeleri yapan 23. Dönem milletvekillerinin, millet tarafından her zaman hayırla anılacağını belirterek, 23. dönem milletvekillerini kutladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA