• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuğunuzun zekasını açacak 25 öneri!
06 Mart 2009 Cuma 00:51

Çocuğunuzun zekasını açacak 25 öneri!

Çocukların birçok şeyi sizi izleyerek öğrendiğini unutmayın ve ona iyi örnek olun. Bunun yanı sıra onun zekâ seviyesini yükseltmek için şu önerileri de dikkate alırsanız yararlı olur.

1. Onunla konuşun. Çocuklarınızla konuşmakve onları dinlemek yapabileceğiniz en önemli iki şeydir. Kimse onunla konuşmazsakonuşmayı öğrenemez ve kimse onu dinlemezse beyni pratik yapamaz; dolayısıylailetişim kurmayı beceremez. Konuşun, sizinle iletişim kurmaya yaşamının herdöneminde ihtiyacı olacak! Araştırmalara göre, bebeğinizle konuşma şeklinizdiğerlerinden farklıdır ve bebeğiniz de konuşmayı sizin sözlerinizden öğrenir.Beyin gelişimine sizin anne şefkati dolusözleriniz faydalıdır.

2. Şarkılar söyleyin. Bebeğinizle şarkılar söyler, güler, şakalaşırsanızçocuklarınız daha erken konuşur.

3. Nesneleri anlatın. Ona bazı nesneleriisimlendirip tarif edin, diğer nesnelerle karşılaştırın, ne işe yaradıklarınıaçıklayın. Sizi pür dikkat dinlediğini fark edeceksiniz!

4. Arka plandan gelen sesleri kesin.Televizyon ya da radyonun sesi çok açıksa siz ve bebeğinizin dinleme ve konuşmaeylemlerini engeller.

5. Çocuğunuz konuşurken bütün dikkatiniziona verin. Sırtınızı dönmemeye çalışın, diz çöküp göz kontağı kurun.

6. Ona bir şeyler okuyun. Çocuğunuza birşeyler okumak, dilini öğrenmesini sağlar, algılarını, dikkat genişliğini artırır.Bu yüzden kitapları hayatınızın bir parçası haline getirin, çocuğunuzuuyuturken mutlaka ona okuyun. Çocuğunuzun ilgisini çekmeye başladığındaharflerin şekillerini göstererek okuyun, böylece bazı çocuklar okumayı 3yaşından itibaren öğrenebilir.

7. Müzik çalın. Her ne kadar klasik müziğinçocuğunuza daha parlak bir zeka sağladığı ispatlanmadıysa da, müzik onunzihinsel ve duygusal gelişimini zenginleştirecektir. Bazı insanlar müzik vematematik yeteneğinin birbirleriyle alakalı olduğuna inanır. Oysa çalışmalar,müzisyenlerin matematikte birçok insandan farklı ya da daha iyi olmadığınıgösterir. Çocukların matematik yeteneğine sahip olmasında daha çok ailelerinkitaplar ve iletişimle sağladığı öğrenme cesareti önemli bir rol oynar.

8. Çocuğunuzu uyuturken ona şarkı söyleyin.Bu hem çocuğunuzun daha rahatuyumasını, hem de tekrar ile kelime hazinesini geliştirmesine yardımcı olur.

9. Müzik eşliğinde diğer şeyleri de öğretin." 1- 2 -3 işte yıkıyoruz ellerimizi 4- 5- 6 şimdi diş fırçalamazamanı..." gibi melodiler çocuğunuzun konsantre olmasına ve kelimelerihatırlamasına yardımcı olur.

10. Çocuğunuzun sevdiği müziği seçmesineizin verin. Ve davullar, ziller kullanarak gürültü patırtı çıkarmasına bir sürekatlanın.

11. Bırakın boyasın. Çocuklarınızın boyakalemleri ve oyun hamurlarıyla vakit geçirmesine engel olmayın çünkü bunlar elbecerilerini artırır ve sanatsal bir şekilde kendilerini ifade etmelerineyardımcı olur.

12. Mutlaka beğenilerinizi sunun.Yaptıklarına iltifat edin ve onları herkesin görebileceği bir duvara asın.

13. Sanatsal faaliyetler için malzemelerbulundurun. Yumurta kutularını atmayın, alışveriş paketlerini saklayın, tuvaletkağıtlarındaki ruloları da kesmek ve yapıştırmak için kullanın. Değişikkolajlar yapmak için parktaki yaprakları toplayabilir ve duvar kağıtlarınınparçalarını çocuklarınız için saklayabilirsiniz.

14. Sayıları hayatınızın bir parçası halinegetirin. Matematiği ne kadar erken öğrenirse, o kadar rahat eder ve kendineolan güveni artar. Merdiven basamaklarını saymak gibi ufak adımlarla başlayın.

15. Sayıları melodik bir şekilde öğretin."Beşten sonra altı nerde kaldı kahvaltı, altıdan sonra yedi kedi ciğeriyedi" gibi.

16. Büyük küçük gibi niceliklerden bahsedin."Masadaki tabakları sayabilir misin?" "Büyük olanı mı yoksaküçük olanı mı istersin?" gibi sorularla başlayabilirsiniz.

17. Oyuncaklar ve oyunlar yardımıylasayıları öğretin. Buzdolabına yapıştırılan mıknatıslı sayılar, küveteatabileceğiniz köpükten yapılmış olanlar, sayılarla ilgili yapbozlar ya daMonopoly'nin çocuklar için olanlarından alın.

18. Bazı şeyleri parçalara bölerek sayılarıöğretin. Yiyecekleri küçük parçalara ayırın ve o parçaları çocuğunuzla birliktesayın.

19. Televizyonu asla bir bebek bakıcısı gibikullanmayın. Çünkü o çocuklarınızla iletişim kurmakta sizin yerinize geçemez.

20. Aynı videoyu ya da DVD'yi sayısız kereizlemesi sizi endişelendirmesin. Tekrar etme çocuğunuz öğrenmesine yardım eder.

21. Gezin ve öğrenin. Bir parka, kütüphaneyeya da mağazaya yapılan gezilerde çok şey öğrenebilirsiniz.

22. Ara sıra aktivitelerinizi değiştirmeyideneyin. Diğer çocuklarla oynamasını, onları ve ailelerini düzenli olarakgörmesini sağlayın.

23. Bütün kamu imkanlarından yararlanın.Parklar, kütüphaneler, müzeler, sanat galerileri ve yüzme havuzları gibiyerlere çocuğunuzu götürerek sosyalleşmesini sağlarsınız.

24. Aynaları kullanın. Bebeğinizinyansımasını izleyerek vücudunu ve hareket kabiliyetini fark etmesini sağlayın.

25. Anne sütüyle besleyin. Bebeğiniz en az 6aylık olana dek onu emzirin.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA