• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuğunuz dahi olabilir!
05 Ocak 2011 Çarşamba 16:42

Çocuğunuz dahi olabilir!

Üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocuklar... Tüm dünyadave ülkelerde oranı yüzde iki olan bu çocukların tespiti kadar eğitimleri de çok önemli. Sizin çocuğunuz da dahi olabilir...

Aylık kültürel aile dergisi Moral Dünyası dergisi ocak ayının kapak konusu olarak üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocuklar konusunu işledi. Dergi, üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukların keşfedilmesi ve değerlendirilmesi konusunda önemli bilgiler veriyor.

Moral Dünyası dergisinden yapılan açıklamada üstün yetenekli ve üstün zekâlı çocukların sadece bir toplumun değil tüm insanlığın ve uygarlığın gelişmesi için çok önemli olduğuna vurgu yapılarak "İnsanlık tarihi ve medeniyet bu insanların yaptığı buluşlar ve icatlar üzerinde yükseliyor. Dolayısıyla üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukların keşfedilerek topluma ve insanlığa kazandırılması büyük önem arz ediyor. Her ne kadar üstün zekâlı çocukların tüm dünyadaki ve ülkelerdeki oranı yüzde 2 olsa da yetenekli olmak için üstün zekâlı olmak gerekmiyor. Hatta denebilir ki herkesin bir yeteneği var, önemli olan onu keşfedebilmek." denildi.  

Üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukların bu özelliklerini gösteren bazı bulguların olduğu belirtilen dergide, üstün zekâlı çocukların yaşıtlarına göre daha erken yürümeye başlarken yine yaşıtlarına göre daha az uyku ihtiyacı duyduğu; resim yeteneği olan bir çocuğun suluboya materyalleriyle ilgilenmeyi severken müzik yeteneği olan çocuğun ise ritimlerden hoşlandığı belirtildi. Bu noktada anne-babanın çocuklarındaki bu dâhilik ve yetenek belirtilerini görmeleri ve çocuklarını sahip olduğu zekâ veya yetenek doğrultusunda desteklemeleri gerektiği vurgulanan dergide "Anne-babanın çocuklarındaki zekâ veya yeteneği keşfetmeleri tek başına bir işe yaramıyor. Denebilir ki işin asıl zor kısmı bundan sonra başlıyor. Aileler keşif sonrasında çocuklarını zekâ ve yetenekleri doğrultusunda hem uygun eğitim hem de uygun davranışlarla desteklememeliler, çocuklarındaki zekâ ve yeteneğin beslenmesi için ellerinden geleni yapmalıdırlar." tavsiyelerinde bulunuluyor.

Derginin üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukları işlediği kapak dosyalarında Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların dünyadaki ve Türkiye'deki durumlarıyla ilgili çok çarpıcı tespitler yaparken Uzman Pedagog Adem Güneş ve Özel Yetenekliler Eğitmeni Didem Rümeysa Sezginer, çocukların üstün zekâlı ve üstün yetenekli olup olmadığının hangi davranışlarından anlaşılabileceğini ve bu çocuklara verilmesi gereken eğitimi anlatıyor. Dergide ayrıca üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocuklar ve aileleriyle yapılmış röportajlara da yer veriliyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA