• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çitfçi kar yağışını bekliyor
02 Aralık 2010 Perşembe 11:27

Çitfçi kar yağışını bekliyor

Buğday ekili alanlarda fazla çimlenme ve kardeşlenmeyle su ihtiyacı artınca, çiftçi dört gözle kar yağışını beklemeye başladı.
     Buğday ekili alanlarda fazlaçimlenme ve kardeşlenmeyle su ihtiyacı artınca, çiftçi dört gözle kar yağışınıbeklemeye başladı.
     Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, TZOB İç AnadoluBölge Başkanı Mustafa Hepokur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''hububatambarı'' olarak bilinen Konya başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi'ninTürkiye'nin buğday ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığını söyledi.
     İç Anadolu Bölgesi'nde çiftçinin buğday tarlalarına tohumları Eylül ayınınbaşından itibaren ekmeye başladığını belirten Hepokur, Eylül sonu ve Ekim ayıbaşındaki bol yağışların ekili alanlarda fazla çimlenmeye neden olduğunu,tarlaların adeta çim ekilmiş gibi göründüğünü ifade etti.
     Hepokur, çimlenme nedeniyle buğday tarlalarında bir kökten çıkan başaklarınsayısının (Kardeşlenme) çoğaldığını dile getirerek, başak sayısının artmasınınolumlu ve olumsuz yanlarının olduğunu bildirdi.
     Çimlenme ve kardeşlenme ile birlikte toprağın her zamankinden daha fazlasuya ihtiyacı olduğunu anlatan Hepokur, ancak Konya, Kayseri, Aksaray, Karaman veNevşehir gibi önemli buğday üretim alanlarında Ekim ayının ardından beklenenyağışların bir türlü gelmediğini söyledi.
    
     -BAŞAK SAYISI 2 KATINA ÇIKTI-
    
     Yaklaşık bir aydır istenilen yağışların gelmemesinin çiftçilerikaygılandırdığını vurgulayan Hepokur, şunları kaydetti:
     ''Bir kökten ortalama 20 başak olurken, bu yıl 35-40 başak olacak. Buğdayekili alanlar baharda daha fazla suya ihtiyaç duyacak. İstenilen yağışlaralınırsa hiçbir sorun olmaz ve beklenenin üstünde verim artışı gerçekleşir. Ancakyağışların az olması ürünün tarlada kalmasına, buğdayın kalitesinin düşmesine vebuğdayın yemlik olmasına yol açar. Bu yıl geçen yıllardan daha fazla suyaihtiyacı olan ekili alanlar için kış aylarındaki yağışlar da çok çok önemli.Özellikle toprağın 20-30 santimetre altına kadar inebilen ve topraktaki nemoranını artıran kar yağışları çiftçi için hayat öpücüğü gibi olacak. Kar yağışınıdört gözle bekliyoruz. Kar yağışı İç Anadolu başta olmak üzere buğday eken bütünçiftçilere derin bir nefes aldıracak.''
     Hepokur, sulak alanlarda yağış azlığının yağmurlama yapılarakgiderilebileceğine dikkat çekerek, aşırı su kullanılması durumunda mantarhastalığının baş gösterebileceği uyarısını yaptı.
     Ekimlerin halen devam ettiğini vurgulayan Hepokur, ''Yüzde 20'lik kısımhalen ekim yapmadı. Havaların sıcak gitmesi onların şansı oldu. Onlardakardeşlenme ve aşırı çimlenme sıkıntısı olmayacak'' diye konuştu.
     Hepokur, çiftçinin arazisini takip altına alması ve topraklarının nemoranlarını tahlil ettirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA