• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çinliler Konya’ya akın etti
09 Ocak 2019 Çarşamba 17:52

Çinliler Konya’ya akın etti

Turizm açısından Uzak Doğu pazarı üzerinde özel bir çalışma yürüten Konya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün de çabalarıyla bu sene Uzak Doğulu turistler Konya’ya adeta akın etti.

Uzak Doğu turizm pazarında Konya’ya gösterilen yoğun ilgi devam ediyor. Çin’de, 2018 yılının “Türk Yılı” ilan edilmesiyle, Uzak Doğulu turistlerin ilk tercihi Türkiye oldu. Turizm açısından Uzak Doğu pazarı üzerinde özel bir çalışma yürüten Konya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün de çabalarıyla bu sene Uzak Doğulu turistler Konya’ya adeta akın etti.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ilk sıralarda yer alan Konya Mevlâna Müzesi, 2018 yılında, 503 bin 143’ü yabancı, 2 milyon 314 bin 213’ü yerli olmak üzere toplam 2 milyon 817 bin 356 ziyaretçiyi ağırlayarak son yılların en yüksek rakamına ulaşılmış oldu. Mevlana Müzesi’ni, 2016 yılında 2 milyon 429 bin 31 kişi, 2017 yılında ise 2 milyon 480 bin 433 kişi ziyaret etmişti. Turizm açısından Uzak Doğu pazarı üzerinde özel bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Konya Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, “Çin'de 2018 yılının "Türkiye yılı" ilan edildiğini anımsattı. Yarar, "2018 yılının Ekim ayının üçüncü haftasında, Çin’de kutlanan “Türkiye Günleri” bizim için çok önemli bir fırsat oldu. Bakanlığımızla birlikte o konuda çok ciddi bir hazırlık yaptık. Konya Turizm İl Müdürlüğü olarak, hem Çin fuarına, hem de Çin’den gelen misafirlerimize yönelik hazırlıklarımız çok olumlu sonuçlar verdi. Orada yaptığımız tanıtım çalışmaların meyvesini aldık" dedi.

haber-cin.jpg

ÇİNLİ TURİSTLER REKOR KIRDI

2018 yılında da tıpkı 2017’de olduğu gibi, Konya’ya en fazla turistin Çin’den geldiğini söyleyen Yarar, “Mevlana Müzesi istatistiklerinde, 2018 yılında Mevlana Müzesi’ne gelen turistlerin uyruklarına bakınca Çinlilerin ilk sırada olduğunu tespit ettik. 2018 yılında 204 bin 802 Çinli turistin Konya’ya geldiğini görüyoruz. Bu sayı her yıl yükselerek devam ediyor üstelik. Geçen seneye baktığımızda bu sayı çok düşüktü. Geçen yılki turist sayımızda Çin yine ilk sırada olmasına rağmen 8 bin 501 Çinli turist gelmişti. Bu yıl ise toplam Çinli turist sayısını defalarca kez katladık. Çin’den sonra, ikinci sırada 57 bin 722 turist sayısıyla Tayvan var, üçüncü sırada 38 bin 479 turist sayısıyla Malezya, dördüncü sırada 29 bin 951 turist sayısıyla Tayland, beşinci sırada 26 bin 14 turist sayısıyla Endonezya, altıncı sırada 16 bin 513 turist sayısıyla İran, yedinci sırada ise 7 bin 413 kişi ile İspanya’yı görüyoruz. Biz bu verilere göre hangi ülkelerde tanıtım yapmamız gerektiğini planlıyoruz” diye konuştu.

cinliler-konya’ya-akin-etti-abdussettar-yarar.jpg

“ÇİNCE YAYINLARIMIZ ETKİLİ OLDU”

Uzak Doğu pazarında seyahat acentalarının yürüttüğü çalışmaların umut verici olduğunu söyleyen Yarar, “Çin, nüfus bakımından en zengin ülke. Bu nüfusun yüzde 1’inin Türkiye’ye geldiğini varsaysak, bu çok büyük bir başarı olacaktır. Çinli turistlerimize yönelik, Konya’yı, Mevlana’yı, Şeb-i Arus’u, Sema’yı anlatan Çince yayınlarımızı hazırladık. Bu çalışmamızın da çok etkili olduğu kanaatindeyim. Konya Turizm İl Müdürlüğü’müz başta olmak üzere; acentalar, otel yöneticileri, Konya Büyükşehir Belediyesi, KOTEV gibi kurumlarımızın da destekleriyle Konya’yı daha ne kadar iyi tanıtabiliriz çabasındayız. Geçtiğimiz Ocak ayında Tahran’da bir fuara katılımımız oldu. Berlin’de ve Japonya’daki fuarlara belediyemiz katıldı. Biz de Hindistan’da bir tanıtım yaptık. Hindistan’dan da daha fazla turisti ağırlamak için çabalıyoruz” dedi.

cinliler-konya’ya-akin-etti-2.jpg

“TANITIM ÇOK ÖNEMLİ”

Mevlana Müzesi’nin 2018 yılında da Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze olduğunu vurgulayan Yarar, “2018 yılında Mevlana Müzesi, 2 milyon 817 bin 356 bine yükseltti. Bu artış ile müzemiz, kendi rekorunu kırdı. Tabi burada tanıtım önemli bir faktör, bu görmezden gelinmemeli. Bir de gelen turistin bir gece değil de daha fazla gün konaklaması önemli. Şehrimize daha fazla katma değer üretmek için, turizmde uzun süreli konaklamanın da alt yapısını oluşturuyoruz” diye belirtti.

cinliler-konya’ya-akin-etti-3.jpg

cinliler-konya’ya-akin-etti-4.jpg

cinliler-konya’ya-akin-etti-6.jpg

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ilgın Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu hizmete girdi
  • “Artık büyük Türkiye hedefine odaklanmalıyız”
  • Üniversiteli gençler Bilim Merkezi Gözlem Etkinliğinde buluştu
  • Her öğretmen e-Twinning ile tanışıyor
  • Kulu'da "sağlıklı yaşam" yürüyüşü düzenlendi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA