• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çine son uyarı
12 Temmuz 2009 Pazar 19:58

Çin'e son uyarı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile telefonla görüştü.

Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Hatay'da bulunan Davutoğlu'nun talebi üzerine Çin Dışişleri Bakanı Yang ile bir saat on dakika süren bir telefon görüşmesi oldu.

Görüşmede Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde son bir haftada yaşanan gelişmelerin detaylı şekilde ele alındığı öğrenilirken, Davutoğlu'nun muhatabına, "Türkiye'nin olaylarla ilgili hassasiyetini ve beklentilerini açık bir şekilde aktararak, bölgeden yansıyan görüntülerin kamuoyunda oluşturduğu tepkiyi dile getirdiği" bildirildi.

Uygur halkının Çin-Türkiye ilişkilerinde bir dostluk köprüsü olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin konuya insan hakları perspektifinden yaklaştığının da altını çizdi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Çin'in iç işlerine karışma niyetinin olmadığını ve Çin'in toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ifade eden Davutoğlu, olaylarla ilgili soruşturmanın ivedilik ve şeffaflıkla sonuçlandırılmasının Çin'i güçlendireceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk basın mensuplarının, olayların vuku bulduğu yerlerin gezilmesi amacıyla Çin'e davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Yang'ın ise Türkiye-Çin ilişkilerinin stratejik boyut taşıdığını ve Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiğini söylediği öğrenildi. Yang, ilişkilerin gelişmesi için kendisinin de katkıda bulunmak istediğini belirterek, sadece Uygurların değil tüm Çin halkının Türkiye'nin dostu olduğunu vurguladı.

Edinilen bilgiye göre, Çinli bakan, bölgede sükunetin sağlandığını, suçluların etnik ayrım gözetmeksizin yargı önüne çıkarılacağını ve Uygurların da Çin'in eşit haklara sahip vatandaşları olduğunu ifade etti.

Dışişleri yetkilileri, her iki bakanın da görüşmede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin'e yaptığı ziyaretin oluşturduğu olumlu havanın ve ilişkilerin bu çerçevede sürmesinin öneminin altını çizdiklerini belirttiler. İki bakanın da önümüzdeki dönemde Türkiye-Çin ilişkilerinin ilerletilmesine her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledikleri belirtilirken, en kısa sürede karşılıklı görüşme iradesini dile getirdikleri kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA