• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çikolata paraları Suriyeli kardeşlerine
20 Şubat 2016 Cumartesi 15:25

Çikolata paraları Suriyeli kardeşlerine

Konya'nın Sarayönü ilçesinde ilkokul birinci sınıf öğrencileri, çikolata ve simit paralarını Suriyeli arkadaşlarına yardım amacıyla biriktiriyor.

Suriye'de yaklaşık 5 yıldır süren iç savaş nedeniyle milyonlarca kişi, ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Türkiye'de kampların yanı sıra çeşitli il ve ilçelerde kiraladıkları evlerde barınan sığınmacıların ihtiyaçları, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra duyarlı vatandaşların desteğiyle karşılanmaya çalışılıyor.

Sarayönü'nün Ladik Mahallesi'ndeki Halıcı İlkokulu 1-B sınıfı öğretmeni Arife Yalçınkaya da okula kayıt yaptıran Suriyeli öğrenciler için yardım kampanyası başlatmaya karar verdi.

Yalçınkaya, bu fikrini paylaştığı, çoğu dar gelirli ailelere mensup öğrencileriyle "Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et" kampanyası düzenledi. Öğrenciler, sınıf kumbarasına attıkları 1 liralarla, Suriyeli arkadaşlarına destek olmaya çalışıyor.

- "Kampanyayı bütün okula ve ilçeye yaymak istiyoruz"

İlçede yaklaşık 2 yıldır öğretmenlik yapan Arife Yalçınkaya, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye yerleşen birçok ailenin çocuklarını okullara kaydettiğini söyledi.

Eğitim öğretim döneminin başlamasıyla, bulunduğu okula da Suriyeli öğrencilerin kaydının yapıldığını anlatan Yalçınkaya, şöyle devam etti:

"Okulumuzda yardıma muhtaç öğrencilerimiz elbette var ama sığınmacıların durumu çok daha kötü. Şu an okulda 5 Suriyeli öğrenci var. Sınıfıma Hasan adında bir öğrenci geldi. Ona yardım yapmaya karar verdik. Birinci sınıf öğrencilerimizde Suriyeli kardeşleri için farkındalık oluşturmak amacıyla 'Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et' kampanyası başlattık. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimiz bile hemen 1 lirasını getirip kumbaraya attı. Çocuklarımızın bu işe çok büyük destekle gönül vermesi, bizi gerçekten duygulandırdı."

Öğrencilere yardım duygusunu aşılamayı amaçladıklarını dile getiren Yalçınkaya, "Kampanyaya 1-A ve 1-B sınıfları da dahil oldu. İlerleyen zamanda bunu bütün okula ve ilçeye yaymak istiyoruz" diye konuştu.

Yalçınkaya, Suriyeli öğrencinin geldiğinde çok çekingen davrandığını, Türkçe bilmediği için onunla işaretle anlaşabildiklerini dile getirdi.

Hasan'ın arkadaşlarıyla iletişime geçtikçe Türkçeyi anlamaya başladığını belirten Yalçınkaya, "İfade etmesinde sorunları var ama en azından karşılıklı derdimizi anlatabiliyoruz. İlk geldiğinde sosyal anlamda ve ders başarısı olarak sınıfa göre gerilerdeydi. Şu an daha iyi, kendisini toparladı" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA