• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiye standartların üzerinde hizmet verilecek
02 Mayıs 2011 Pazartesi 17:30

Çiftçiye standartların üzerinde hizmet verilecek

Selçuklu Ziraat Odası (SZO) bünyesinde kurulan Toprak Analiz Laboratuvarı törenle hizmete açıldı.
     Selçuklu Ziraat Odası (SZO) bünyesinde kurulan Toprak Analiz Laboratuvarı törenle hizmete açıldı.
     Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, törendeki konuşmasında Türkiye'de tarım alanındaki istihdamın yüzde 30 civarında olduğunu, bu nedenle sektörün ihmal edilemeyeceğini belirtti.
     Toprak Analiz Laboratuvarı'nın, tarımdaki israfın önlenmesi ve verimin artırılması açısından büyük öneminin olduğunu vurgulayan Çalışır ''Çiftçimize sembolik rakamlarla standartlara uygun, kaliteli hizmetin verilecek olması memnuniyet vericidir. Selçuklu Ziraat Odası'nın başkan ve yönetimini yaptıkları çalışmalardan dolayı kutluyorum'' dedi.
     Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü de yaklaşık 200 bin liraya mal olan laboratuvarın teknolojinin son ürünü cihazlarla donatıldığını belirtti.
     Tarım Bakanlığının belirlediği analiz kıstaslarının bu laboratuvarda genişletileceğini ve topraktaki ''Ph'' değerlerinin yanı sıra ''iz'' elementlerin de tespit edilerek, çiftçiye yol gösterileceğini belirten Çöklü, çalışmaların Selçuk Üniversitesi'nden bir akademisyenin başkanlığındaki uzman ekip tarafından yürütüleceğini söyledi.
     Çöklü, şunları kaydetti:
     ''Bugün Selçuklu ilçemizdeki bir eksikliği daha gidermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hizmete açtığımız bu laboratuvarda çiftçimizin tarlasından aldığımız toprağın analizini ince ayrıntılarına kadar yaparak, kullanılacak gübre ile üretimin artırılması ve ürün kalitesinin yükseltilmesine yönelik yapılması gerekenler tespit edilecek. Devletimiz toprak analizini yaptıran çiftçimize her yıl dekar başına 2,5 lira destek vermektedir. Dolayısıyla burada yapacağımız usulüne uygun analiz ile birlikte hem verilen destek mahiyetine ulaşacak hem de çiftçimiz yüksek ürün elde ederek ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Toprak analizleri ile hem devletin verdiği destek yerine ulaşacak hem de üretim artırılarak ekonomiye katkı sağlanacak.''
     Selçuklu Ziraat Odası'nın kar amacı gütmeden çiftçiye bu hizmeti vereceğini anlatan Çöklü, odaya üye çiftçilerin 5 lira, farklı ilçelerden gelen çiftçilerin ise 25 lira ödeyerek toprağının analizini yaptırabileceğini vurguladı.
     Çöklü, ''Çiftçimize sembolik rakamlarla standartların üzerinde hizmet verilecek'' dedi.
     Konuşmaların ardından Toprak Analiz Laboratuvarı'nın açılışı protokol üyeleri tarafından yapıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA