• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiye 5 milyar TL prim desteği
19 Ocak 2009 Pazartesi 19:34

Çiftçiye 5 milyar TL prim desteği

Bakan Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı misafirhanesinde düzenlediği basın toplantısı ile 2008 yılı çalışmaları ve 2009 yılı hedeflerini açıkladı.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2009 yılında çiftçilere verilecek doğrudan tarımsal destekleme rakamlarını açıklayarak, "Tarım Bakanlığı 2009 yılında çiftçilere 5 milyar TL prim desteği verecek" dedi.

Bakan Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı misafirhanesinde düzenlediği basın toplantısı ile 2008 yılı çalışmaları ve 2009 yılı hedeflerini açıkladı.

 Bakan Eker, doğrudan tarımsal destekleri için 5 milyar TL ayırdıklarını belirterek, "2009 yılında 1.3 milyon TL'si mazot ve gübre desteği, 1.3 milyon TL'si hayvancılık, 1 milyar TL'si yağlı tohum primleri, 220 milyon TL kırsal kalkınma desteği verilecek. Ayrıca Bakanlık olarak hububat ve bakliyat desteği 774 milyon TL, tütüne ise 122 milyon TL pay ayırdık"
diye konuştu.

Bakan Eker, 2009 yılında Tarım Bakanlığı'nın projelerini hayata geçireceklerini anlatarak, çiftçilerin profesyonelleşmesi için bütün çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Eker, Tarım Bakanlığı olarak bu yıl baklagilleri destekleme kararı aldıklarını anlatarak, kırmızı mercimek, nohut ve fasulyede kilo başına 10 kuruş destek primi vereceklerini kaydetti.

Sertifikalı tohumluk üretimini de kapsama altına aldıklarını kaydeden Bakan Eker, bununla birlikte buğdayda ciddi kalite artışı meydana geldiğini söyledi.

Kırsal kalkınma desteklerini yüzde 83 oranında artırma kararı aldıklarını ifade eden Bakan Eker, 2009 yılında çiftçilere yönelik yapılacak projeleri şöyle sıraladı:

"2009 yılında çiftçilere gübre desteğini yüzde 94 oranında artırıyoruz. Mazot desteğini yüzde 11 oranında artırıyoruz. Tarım sektörünü gündelik değil stratejik bakış olarak ele alacağız. 2009 yılında çiftçiler ile ilgili 7 tane kanun Meclis'e sunulacak. Mesela at yarışları kanunu, ulusal güvenlik kanunu, su ürünleri kanunu taslakları hazırlandı. Tarım havzaları tamamlandı. Tarımsal destekleme Ekim ayından önce açıklanacak. Çiftçiyi daha profesyonel, daha verimli faaliyet yapan üretici haline getirmek
istiyoruz."

'Tarımda önemli bir büyüme bekleniyor'

Bakan Eker, Türkiye'de 1960 yılından 2002 yılına kadar 450 bin hektar yapıldığını, kendi dönemlerin ise 5 yılda 550 bin hektar yapılacağını söyledi. Eker, 2009 yılından itibaren her yıl 1 milyon hektar yapacaklarını açıkladı.

Tarım Bakanlığı'nın gerçekleştireceği çalışmalar ile Harran Ovası'nda tuzsuzluk problemini çözeceklerini anlatan Bakan Eker, "Harran Ovası'nda tuzsuzluk problemi yaşanıyor. 41 bin hektar arazide grenaj çalışması yapıyoruz. 2009 yılında 15 bin hektar alanında tuzsuzluk oranının
tamamlanması için ihale yapılacak" diye konuştu.

Tarım Bakanı Eker, bakanlığın önemli bir projesi olan küçükbaş hayvanlarını kayıt altına alacaklarını, kimyasal maddelerin hiç birinin reçetesiz satılmayacağına dikkat çekti. 5 bin 521 elemanın reçete yazmak için eğitimlerini tamamladıklarını ifade eden Eker, 1 Ocak'tan itibaren herkesin reçete yazamayacağını söyledi.

Bakan Eker, "Tarım ürünlerinin pazarlanması ile ilgili 759 milyon euro projemiz var. Bakanlık sözleşmeli besicilik projesini başlatacağız. 3 yıl içinde 610 milyon lira parayı besicilik sektörüne aktaracağız. Tarımsal kuraklığa karşı test merkezi hizmete girecek. Çiftçilerimize sertifikalı tarım danışmanlığı verilecek. Bakanlık olarak 1 ay içinde 724 sözleşmeli personel alacağız. TRT tarım kanalı kurulacak. ALO gıda hattı kurulacak. Vatandaşların gıda şikayetleri buraya bildirilecek" diye konuştu.

Bakan Eker, 2009 yılında yeni tedbirler aldıklarını anlatarak, çiftçilere yönelik tarımsal kredi uygulamasını başlattıklarını ifade etti. 400 lira olan tarımsal krediyi 475 liraya çıkardıklarını belirten Bakan Eker, bu kredi ile birlikte 2008 yılında 8.2 milyar lira kredi kullanıldığını, çiftçilerin kullandığı kredilerle birlikte yüzde 97.6'sının geri ödendiğini ifade etti.

Bu yıl 475 milyon faiz sübvansiyonu verileceğini kaydeden Bakan Eker,"Tarım ürünlerinde tüketimin daha az olacağı, gelir düşüklüğü nedeniyle gıda maddesinde bir azalma olmayacağı beklentisi var. Finans krizin tarım ile ilişkisi üzerinde kur artışından dolayı üretim maliyetlerinin artacağı bekleniyor. Tarımsal üretimde bir gerilme beklenmiyor. Küçük işletmeciler krizden pek etkilenmeyecek. Tarımda önemli bir büyüme bekleniyor" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, 'İsrail'e yönelik tarım ürünlerinde boykot çağrısına ne diyorsunuz" şeklindeki soruya Bakan Eker, "Tarım Bakanlığı ithalat yapmıyor. Benim şahsi düşüncem bu tür meseleleri buraya taşımak doğru değil. Ulusal menfaatiniz neyse onu yaparsınız" yanıtını verdi.

 

iha

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA