• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçinin yüzü gülüyor
05 Ekim 2011 Çarşamba 14:41

Çiftçinin yüzü gülüyor

Konya Şeker, 58. Pancar Alım Kampanyasının başlamasıyla birlikte üreticilere sağladığı ekonomik desteği artırarak devam ettiriyor
Konya Şeker, 58. Pancar Alım Kampanyası’nın başlamasıyla birlikte üreticilere sağladığı ekonomik desteği artırarak devam ettiriyor. Bir hafta önce üreticilere nakdi avans olarak verilen 25.5 milyon liranın ardından bugün(Çarşamba) de yaklaşık 21 milyon liralık motorin desteği veriliyor.
 
Bugün dağıtımına başlanan motorin desteğiyle birlikte üreticilere bu kampanya dönemi içerisinde sağlanan ekonomik desteğin miktarı 206.7 milyon liraya ulaştı. Bugüne kadar Konya Şeker tarafından bu kampanya döneminde üreticilere 3 kez motorin desteği sağlandı ve toplam 60.895.823 lira tutarında 16.731.860 litrelik motorin desteği verildi.
 
Kampanya dönemi içerisinde üreticilere 61.4 milyon liralık gübre, tohum, ilaç, şeker süt ürünleri ve şekerden oluşan ayni destek verilirken, nakit avansı olarak da 145.3 milyon lira dağıtıldı. Bu desteklerle birlikte üreticilerden alınan pancar bedelinin yarısı şimdiden ödenmiş oldu. Bu arada Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’ne patates teslim eden üreticilere de yaklaşık 7 milyon liralık ödeme yapıldı. Kampanya döneminin başlamasıyla birlikte üreticilere yapılan avans ve motorin desteğinin yerinde ve zamanında yapılmasının üreticileri memnun ettiği görülürken, pancar sökümlerinin başladığı bu günlerde üreticilere sağlanan desteklerin çiftçilerin yüzünü güldürdüğü gözlendi. Nakit avans ve motorin desteğiyle ilgili düşüncelerini dile getiren üreticiler, “Pankobirlik Genel Başkanımız sayın Recep Konuk’un ilk kez Konya Şeker’de başlattığı motorin desteği uygulaması bizi çok rahatlattı. Biz zaten tarladan kaldırdığımız ürünün bedelini petrolcülere ödüyorduk. Başkanımızın bu uygulaması ile kimseye muhtaç olmadan, tefecinin eline düşmeden gönül rahatlığı içerisinde tarımsal ihtiyaçlarımızı alıyoruz ve tarlamızda kullanıyoruz. Avans ve motorin desteği bizi ekonomik olarak da rahatlatıyor. Allah, başkanımızdan ve Konya Şeker’den razı olsun” dediler.
 
Avans ve motorin desteğinin dağıtılmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ise şöyle konuştu;

“Bizim asli görevimiz üreticilerimize destek olmak ve onların hiçbir mesele ile uğraşmak zorunda kalmadan huzur ve refah içinde üretimlerini sürdürmelerini sağlamaktır. Konya Şeker ve Konya pancar Ekicileri Kooperatifi bunun için vardır. Bu kuruluşların kuruluş amaçları da bunu gerektirir. Biz amaçlarımız doğrultusunda bir yandan üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için tarımsal sanayi yatırımlarına ağırlık verirken, diğer taraftan da üreticilerimizin her türlü tarımsal ihtiyaçlarını karşılamaları için ekonomik destek veriyoruz.”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA