• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçinin umudu kırkikindi yağışlarına kaldı
13 Nisan 2012 Cuma 10:30

Çiftçinin umudu kırkikindi yağışlarına kaldı

Konya Ovası'nda tarlalarda yapılan incelemelerde, kış soğuğunun erken gelip uzun sürmesi nedeniyle arpa ve buğday bitkisi gelişiminin zayıf kaldığı saptandı.
Konya Ovası'nda tarlalarda yapılan incelemelerde, kış soğuğunun erken gelip uzun sürmesi nedeniyle arpa ve buğday bitkisi gelişiminin zayıf kaldığı saptandı.
    
Hububat üretiminin en yoğun olduğu ilçelerden Sarayönü'nde Ziraat Odası bünyesinde görevli tarım danışmanları, bahar aylarının gelmesiyle deneme sahalarındaki çalışmalarını hızlandırdı. Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyit Ahmet Bağcı ile birlikte farklı ekim yöntemlerinin de uygulandığı deneme sahasında ve bazı çiftçilerin tarlalarında incelemelerde bulunan tarım danışmanı ziraat mühendisleri, ''İncelemelerde özellikle geç yapılan ekimlerin ardından iklimin kurak ve soğuk geçmesi hububatın çıkışını geciktirerek kışa zayıf girmesine neden oldu. Kış aylarının da aşırı soğuk ve uzun sürmesi hububatın zayıf kalmasına yol açtı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre hububat gelişiminin daha geride olduğunu gördük. Ayrıca anıza ekim yapılan yerlerin, nadasa bırakmadan sürülerek ekime göre daha iyi geliştiğini tespit ettik'' dedi. 
     
-Bereket umudu bahar yağmurlarına kaldı- 
    
Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Merkez Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü ise şunları kaydetti: 30'ları geçen soğuklar nedeniyle taze hububat arpada yüzde 50, buğdayda ise yüzde 10'un üzerinde kayıp var. Çünkü kış erken geldiği için ekimde geciken çiftçimizin Kasım Aralık aylarında toprağa attığı buğdaylar aşırı soğuklar yüzünden çalışamadı. Zarar, karın çok yağıp bir yorgan gibi sararak bitkiyi koruduğu dağlık güney bölgelerde değil daha çok merkez ilçeler ve ova kesiminde... Havalar ısınmadığı için halen toprak da soğuk, bitki bahar dönemi çalışmasına başlayamadı. Bu elbette rekolteye yansıyacak bir olumsuzluk. Telafi için çiftçi, İç Anadolu Bölgesi'nde Nisan ve Mayıs aylarında düşen, hububatın gelişimi için kış yağışından bile önemli olan kırkikindi yağmurlarını bekliyor. Konya Ovası'ndaki kesin rekolte tahmini bu yağışları görmemiz gerekecek.''   AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA