• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçinin tarlasına kar suyu
10 Haziran 2009 Çarşamba 12:03

Çiftçinin tarlasına kar suyu

Konya İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından, yer altı ve yer üstü sularının depolanması amacıyla yapılan 53 gölet, 5 bin çiftçinin tarımsal sulama ve hayvanların su ihtiyacını karşılıyor.
Konya İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından, yer altı ve yer üstü sularının depolanması amacıyla yapılan 53 gölet, 5 bin çiftçinin tarımsal sulama ve hayvanların su ihtiyacını karşılıyor. Göletlerde ayrıca balıkçılık da yapan üreticiler ek gelir elde ediyor.

Konya Özel İdare Müdürlüğü, sulama göletlerine büyük önem veriyor. Yer üstü su kaynakları, yağmur ve kar sularının depolanması amacıyla bu güne kadar 53 sulama göleti inşa edildi. Mevsim normalleri üzerinde seyreden yağışlar nedeniyle yapılan göletlerde 40 milyon metreküp su birikti. Özel İdarenin yaptığı göletlerin 22'sinde biriken su ile 5 bin 500 hektar alan sulanıyor. Yetkililer, bu göletlerden yaklaşık 5 bin çiftçinin istifade ettiğini kaydediyor.

Konya'nın kalkınmasının tarımla mümkün olacağını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, ilçelerin tarımsal potansiyelini ortaya çıkarmak için detaylı çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Çiftçilerin yaptıkları tarımla ancak kendi geçimlerini sağlayabildiklerini anlatan Mehmet Kaçmaz, amaçlarının üreticiye tarımsal ürünlerden para kazandırmak olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Kaçmaz, konuşmalarını şöyle sürdürdü: "Çiftçimizin ürettiği ancak tüketimine yetiyor. Kalkınmanın olabilmesi için tükettiğinizden fazla üretmeniz gerekiyor. Özel İdare olarak çiftçilerimizin daha iyi üretim yapması ve ürün kalitesinin artması amacıyla tarım alanlarının geniş olduğu bölgelere gölet yapımlarını artırdık. 9 ilçemizde 22 adet göletimiz var. Bu göletlerimizden 5 bin çiftçi yararlanıyor. Bir çok ilimizde de gölet çalışmaları ile ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Hedefimiz köylerden başlayan kalkınmayı şehir merkezine kadar yaygınlaştırmak." (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA