• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçinin derdine derman bulunacak mı?
08 Mart 2010 Pazartesi 10:39

Çiftçinin derdine derman bulunacak mı?

MHP, çiftçilerin sulama amaçlı kullandıkları elektrik borçları ile fatura uygulaması konusunda Meclis Araştırması Komisyonu kurulması için önerge verdi.

MHP, çiftçilerin sulama amaçlı kullandıkları elektrik borçları ile fatura uygulaması konusunda Meclis Araştırması Komisyonu kurulması için önerge verdi.
    

MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, ekonomik krizden en fazla etkilenen kesimin çiftçiler olduğu ve tarlalarına gübre ve ilaç atamaz hale geldikleri savunuldu.
    

Sulama amaçlı kullanılan elektrik borcunun 1 milyar lirası gecikme faizi olmak üzere 2.5 milyar liraya yükseldiği kaydedilerek, ülke genelinde 27 bölgedeki toplam 2 bin 500 sulama kooperatifinin hemen hepsinin ödenememiş elektrik borcu bulunduğu, borçları nedeniyle haciz işleminin yürütüldüğü belirtildi.
    

Çiftçilerin, TBMM'den sorunlarına çözüm üretmesini bekledikleri vurgulanan önergede, şunlara yer verildi: ''Ülkemizde tarım alanındaki istihdam halen sanayiden yüksektir. Tarımda istihdam yüzde 23.7 iken, sanayide istihdam yüzde 21'dir. Buna karşılık, hükümet tarafından sanayiye yatırım indirimleri ve sigorta primi gibi teşvikler getirilirken, halen sanayiden daha fazla istihdam sağlayan tarım sektörünün gübre, mazot ve elektrik gibi temel girdilerinde herhangi bir indirime gidilmemektedir. Daha sulama amaçlı eski elektrik borçlarını ödeyemeyen ve ödeme konusunda çare arayan çiftçilerimiz, şimdi de her ay elektrik faturası uygulaması ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Bu uygulama dönemlik gelir elde eden çiftçilerimizi, daha da büyük sıkıntıya düşürecektir. Çiftçilerimiz, aylık fatura ödemek yerine iki dönemlik fatura ödeme konusunda düzenleme istemektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA