• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçilere müjdeyi Konyadan verdi
20 Şubat 2010 Cumartesi 16:13

Çiftçilere müjdeyi Konya'dan verdi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çiftçiye yapılacak mazot ve gübre desteği ödemelerinin öne çekildiğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çiftçiye yapılacak mazot ve gübre desteği ödemelerinin öne çekildiğini, 23 Şubat Salı gününden itibaren 1 milyar 650 milyon liranın hesaplara aktarılacağını söyledi.

AK Parti tarafından düzenlenen Türkiye Buluşmaları'nın Konya ayağına katılmak üzere Konya'ya gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Anadolu Birlik Holding'e ait Çumra ilçesindeki Çumra Şeker Entegre Tesisleri'ni ziyaret etti. Tesis girişinde Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk tarafından karşılanan Bakan Eker, kendisini bekleyen fabrika çalışanlarıyla tokalaştı. Fabrika hakkında Recep Konuk ve yetkilileri tarafından bilgilendirilen Bakan Eker, daha sonra tesislerde incelemelerde bulundu.

Gezi sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, mazot ve gübre desteği ödemelerinin önce çekildiğini söyledi. 23 Şubat Salı günü Ziraat Bankasına aktarılacak 1 milyar 650 milyon liranın çiftçi hesaplarına aktarılacağını kaydeden Bakan Eker, "Bu sene destekleme ödemelerini öne çektik. Ocak ayında hangi ayda ne kadar destekleme ödemesi yapacağımızı ilan ettik. Bu program çerçevesinde Şubat ayında 1 milyar 650 milyon TL çiftçinin cebine nakit para koyacağız. Bunun 1 milyar 200 milyon lirası mazot ve gübre desteği. Geçen sene de Şubat ayında ödedik. Niye Şubat ayında ödüyoruz çünkü ilkbahar ekilişleri için çiftçimiz mazot alacak, gübre alacak. Bu alımı kolay yapması için mazot ve gübre desteklemeleri öne çekiyoruz, ödüyoruz. Ayrıca sertifikalı tohum desteği ve hububat destekleri ödeniyor. Koyun, keçi desteği ödeniyor. Dolayısıyla bunlarla birlikte 1 milyar 650 milyon TL bu ay içerisinde çiftçiye ödeme yapacağız. 23 Şubat tarihi ile Tarım Bakanlığı bu parayı bankaya aktarıyor. Banka da çiftçilerimizin hesaplarına aktaracak" dedi.

"ÜLKEMİZDE YETERİ KADAR BESİ MATERYALİ MEVCUTTUR"
Bakan Eker, et fiyatlarındaki artışın spekülasyonlar nedeniyle yaşandığını belirterek, et ithalatının çözüm olmadığını asıl çözümün üretimi artırmak olduğunu kaydetti. Bakan Eker, geçen hafta sonu itibariyle 81 ilde tüm besi ahırlarında et tespiti yaptıklarını ifade ederek, "Türkiye'de şuanda beside 2 milyon 66 bin büyükbaş hayvan bulunuyor. Bu kabaca 500 bin ton et demektir. Bunu 2 ile çarpın 1 yıldaki üretim 1 milyon ton ete ulaşır. Bu sadece büyükbaş hayvan etidir. Buna küçükbaş yani koyun, keçi, kümes hayvanları, balıkçılık ve su ürünleri dahil değildir. Dolayısı ile görüyoruz ki, Türkiye'deki mesele tamamen spekülasyonlardan ibarettir" diye konuştu.

Et Balık Kurumu'nun 18 TL'ye kıyma sattığını ve kar ettiğine dikkat çeken Bakan Eker, "Bu kurum 20 TL'ye kuşbaşı satıyor ve ondan da kar ediyor. 14,5 liraya kesim yaptırıyor. Bu fiyatın içerisinde 28 ilde uygulanan 1,5 lira pirim de var. 14,5 liraya alıyor, kesim yapıyor, pirim ödüyor ve bundan kar ediyor. Burada zannediyorum ilgili diğer kurumların mesela Rekabet Kurulu gibi, Maliye Bakanlığı gibi bunların da bir çalışma yapması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bakan Eker, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da hayvancılığı teşvik amacıyla yeni projeler hayata geçirdiklerini dile getirerek, amaçlarının Türkiye'de hayvansal üretimin yaygınlaştırılması olduğunu bildirdi. Bakan Eker, sözlerine şöyle devam etti:"Çare ithalat değildir. Çare, Türkiye'nin üretimini artırmaktır. Bizde hükümet olarak ithalatı artırmaya değil, Türkiye'nin üretimini artırmaya çalışıyoruz. Bizim gündemimizde bu ithalat yok Ama bu durumu fırsat bilip, bunu istismar etmeye kalkıp, aşırı kar hırsıyla bunu suistimal etmeye kalkanları devletimiz ilgili kurumları gerekli çalışmaları yapıyor. Bundan da sizin endişeniz olmasın."

"KAPATMA DAVASI SÖYLENTİLERİYLE UĞRAŞACAK ZAMANIMIZ YOK"
AK Parti'ye kapatma davası açılacağı şeklinde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Eker, söylentilerle uğraşacak zamanları olmadığını kaydetti. Bakan Eker, "Biz projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Zamanımızı milletimize hizmet etmekle geçiriyoruz. AK Parti yoluna devam ediyor, hizmet ediyor. Bundan sonra da hizmet etmeye devam edecek. Başbakan erken seçimin gündemde olmadığını, seçimin zamanında olacağını söyledi. Bunun için seçimler zamanında yapılacaktır. Seçim tarihi 2011 yılının Temmuz ayıdır. O tarihlerde vakti geldiğinde seçim yapılacaktır. Türkiye istikrarlı bir ülkedir. Türkiye demokrasisinin her gün biraz daha niteliğini ve vasfını her gün biraz daha artırıyor. Türkiye sivilleşiyor. Türkiye şeffaflaşıyor. Türkiye kalkınıyor ve dünyada da itibar kazanıyor. Dolayısıyla gündemimizde bunlar var. Ülkeyi daha ileri götürmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA