• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçilere, anıza direk ekim yöntemi anlatıldı
27 Temmuz 2009 Pazartesi 18:13

Çiftçilere, anıza direk ekim yöntemi anlatıldı

Konya Tarım İl Müdürlüğü'nün düzenlediği Tarla Günü'nde, anıza direk ekim yöntemi ile buğday yetiştirme uygulaması görüşüldü.
Konya Tarım İl Müdürlüğü'nün düzenlediği Tarla Günü'nde, anıza direk ekim yöntemi ile buğday yetiştirme uygulaması görüşüldü. Uygulamanın maliyeti düşürdüğüne ve verimi artırdığına dikkat çekildi.

Yenibahçe'de düzenlenen 'Tarla Günü' programına Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Hasan Küçükaydın ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Anıza direk ekim yönteminin çok sayıda yararının olduğunu belirten Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, "Tarımda mekanizasyon hızla yoğunlaşırken, dünyada toprak işlemeden sürmeden yapılan işlemesiz tarım alternatif bir model olarak yaygınlaşıyor. Ayrıca işlemesiz tarım ve toprak işleme maliyeti düşürüyor, toprağın yapası zenginleşiyor, erozyon önleniyor. Önceleri tahıl anızları yakılarak yok ediliyordu. Böylece topraklar yıllar geçtikçe verimden düşüyor ve kış mevsiminde yağan karlar, tarladan şiddetli rüzgarlarla uçuyor. İlk bahar yağışları da yetersiz olursa sıkıntılı bir üretim bizleri bekliyordu. Doğrudan ekim veya sıfır toprak işleme sistemi ile bu olumsuzluklar önlenebiliyor." diye konuştu.

Toprak işlemesiz tarımın önce yurt dışında yaygınlaştığını ifade eden Doster, "2000-2001 tarihleri itibarı ile ABD'de tarım alanlarında daha sonra Brezilya, Arjantin, Kanada ve Avustralya'da yaygınlaşmış. Şimdi de Türkiye'de bu yöntem kullanılmaya başlanmıştır. İşlemesiz tarımsal üretim deneme çalışmaları sonuçlarına göre buğday üretiminde, 2 yıllık dönemde, işlemesiz tarımda, işlemeli tarıma göre, bir yıl daha yüksek düzeye ulaşılmıştır. Sürüm maliyetlerini de yüzde 71 tasarruf sağlarken, dekara gelirde 12,5 dolar artış sağlamıştır." şeklinde konuştu.

YORUMLAR
selam
yunus akyokuş
nasıl oluyormuş o iş gelipte çiftçileri aydın latırmısınız
88.226.48.188
Senin Şehrin, Senin Siten
  • LUNA Ağını Kurtarmak için Çözüm Planı Oluşturuldu
  • Konya’ya değer katacak şirket kuruldu
  • Konya İtfaiyesi’nden Filistinli itfaiyecilere eğitim
  • İstanbul’da Elektrikçi En Yakın
  • Firmana Özel Plakalık Tasarlat
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA