• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçilerden domuz önlemi
20 Nisan 2010 Salı 14:00

Çiftçilerden domuz önlemi

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Kurucuova beldesinde, hasat döneminde ektikleri ürünlere zarar veren yaban domuzlarına karşı ter örgü projesi hayata geçirilecek.

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Kurucuova beldesinde, hasat döneminde ektikleri ürünlere zarar veren yaban domuzlarına karşı ter örgü projesi hayata geçirilecek.

Kurucuova Belediye Başkanı Vedat Sabırlı, yaptığı açıklamada, bölgede genelde sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan çiftçilerin son yıllarda sayıları giderek artan yaban domuzlarından muzdarip olduğunu söyledi. Hava karardıktan sonra ekili arazilere dadanan ve gün ışıyana kadar ürünleri tahrip eden yaban domuzları yüzünden hasat döneminde üreticinin zor durumda kaldığını belirten Sabırlı, çiftçinin bu soruna karşı çare arayışı içerisine girdiğini söyledi. Beyşehir Gölü'ne kıyısı olan Kurucuova beldesinin milli park kapsamında olması nedeniyle yaban domuzlarına karşı toplu bir mücadele yapılamadığını, çiftçinin sadece tarlasının başına gelmesi halinde vurabildiğine dikkat çeken Sabırlı, “Toplu bir mücadele olmadığı için beldemiz çevresindeki ormanlık ve dağlık alanda sayıları hızla artan yaban domuzlarına karşı üreticilerimiz çaresiz durumda kaldı. Yaşanan bu sorunun giderek büyümesi üzerine çözüm aramak üzere belediye olarak üreticilerimiz, mahalle muhtarlarımız, sivil toplum örgütü temsilcilerimiz, meclis üyelerimiz ve çiftçi malları koruma başkanlığı temsilcilerimizle geçtiğimiz günlerde bir araya geldik. Bu toplantıda, yaban domuzlarının beldemiz merkezine iniş istikametini tamamen tel örgüyle çevirme ve yollarını kapatma kararı aldık” dedi.

TEL ÖRGÜ PROJESİNE BELEDİYE DESTEĞİ
Bu projenin hayata geçirilmesi için vatandaşlardan da maddi destek beklediklerini belirten Sabırlı, tel örgü maliyetinin işçilik hariç 60 bin lira olarak hesap edildiğini, vatandaşlardan bunun 25 bin lirasının temin edilmesi halinde geriye kalan miktarı belediye olarak karşılama kararı aldıklarını söyledi. Bu paranın bu ay sonuna kadar toplanması halinde başlatacakları çalışmayı Mayıs ayı sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını anlatan Sabırlı, şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 5,5 kilometrelik bir hattı1.20 metre yüksekliğinde beton direkler inşa ederek 3 milim kalınlığında kafes tel örgüyle kapatmayı planlıyoruz. Yaban domuzları dikenli tellerden geçebildiği için maliyetli olmasına rağmen böyle bir projeye onay verdik. Tel örgülerle güney cephesindeki kanal yolunu tamamen çevireceğiz. Dağdan gelen yaban domuzlarının iniş istikametinin böylece önüne set çekilmiş olacak. Tel örgü çevirme işlemi göl kenarından Oluk Köprüsü istikametine kadar devam edecek. Batı bölümünde çok az bir bölüm açıkta kalacak ama oradan çok fazla tarım alanlarına giriş yapacağına ihtimal vermiyoruz.”

YEMEDİĞİ ÜRÜN NEREDEYSE YOK
Başkan Sabırlı, bu nedenle bölgede sayıları gittikçe artan yaban domuzlarına karşı toplu bir mücadele içerisine girilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Çiftçimiz yaban domuzlarının yediği sebze ve meyveyi ekip dikmekten artık bıktı. Ancak domuzun zarar vermediği ürün neredeyse yok. Bölgemizde az miktarda hububat ekiliyor ona bile başak zamanı zarar veriyor. Patates ekiyoruz, bahar döneminde korumaya almadığınız takdirde tarlada bir süre sonra kaldıracak ürün bulamıyorsunuz. Domuzlar nohut ve mısırı da çok seviyor. Hatta belde merkezinde evlerin bahçelerine kadar girebiliyor. Elma bahçelerine zarar veriyorlar. Büyük ağaçların ulaşabildikleri dal kısımlarını kırıp ürüne zarar verebiliyorlar. Yaban domuzları yüzünden yıllardır ektiği üründen para kazanamaz hale gelen çiftçimizin artık bu sorun canına tak etti.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA