• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiler memnun
06 Nisan 2009 Pazartesi 14:12

Çiftçiler memnun

Geçen yıllarda yaşanan kuraklıktan en fazla etkilenen Konya'da bu yılın ilk aylarından itibaren yağışlar önemli ölçüde arttı.
Geçen yıllarda yaşanan kuraklıktan en fazla etkilenen Konya'da bu yılın ilk aylarından itibaren yağışlar önemli ölçüde arttı.


Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, AA muhabirine yaptığı açıklama, 2009 yılının ilk aylarında bölgeye mevsim normallerinin üzerinde yağış düştüğünü söyledi.

Nisanın daha ilk 5 gününde kent merkezine metre kareye 24 kilogram yağış düştüğünü dile getiren Şen, ''Elimizdeki verilere göre bu yıl bölgeye düşen yağış miktarı uzun yıllar ortalamasından yüksek. Bu yağışların artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde de Konya'nın mevsim normallerinin üzerinde bir yağış alacağını tahmin ediyoruz'' dedi.

Şen, bu yağışların hububat üreten çiftçilerin yağmur beklediği dönemde gerçekleşmenin de yüksek rekolte için sevindirici olduğunu anlattı.

DSİ 4. Bölge Müdür Hacı Haksal da geçen yıllarda küresel ısınmadan en fazla etkilenen Konya'nın kuraklığın en fazla hissedildiği illerden biri olduğunu belirtti.

Ancak bu yıl kaydedilen yağışların gelecekle ilgili umutları artırdığını anlatan Haksal, bölgede yavaş yavaş kurak periyottan yağışlı periyota geçildiğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Haksal, Konya'daki Apa, Altınapa, Sille ve İvriz Barajı, Suğla Depolaması ile Beyşehir Gölü ve Çavuşçu Gölü'ndeki su miktarlarının geçen yıla oranla ortalama yüzde 11 arttığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Örneğin Beyşehir Gölü'nde 1 Nisan 2008 tarihindeki su miktarı 3 milyar 7 milyon 700 bin metre küp iken 1 Nisan 2009 tarihi itibariyle su miktarını 3 milyar 261 milyon 700 bin metre küp olarak ölçtük. Aynı şekilde Apa Barajı'nda su miktarında da yaklaşık 70 milyon metre küp artış kaydedildi. Buna bağlı olarak da barajların doluluk oranı geçen yıla oranla önemli derecede arttı. Apa Barajı'nın doluluk oranı 2008 yılının nisan ayında yüzde 55 iken, bu oran bugün yüzde 88'ler civarında. Beyşehir Gölü'nde doluluk oranı yüzde 55'ten yüzde 61'lere çıkmış durumda.''

Haksal, bu verilerin bölge çiftçisi başta olmak üzere Türkiye için sevindirici bir gelişme olduğunu bildirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA