• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiler için sevindirici haber!
01 Mayıs 2009 Cuma 09:21

Çiftçiler için sevindirici haber!

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ortaklara kullandırılan kredilerden normal vadesinde tahsil olunamayarak idari takipteki krediler hesabına aktarılan alacaklara tanınan süre uzatıldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ortaklara kullandırılan kredilerden normal vadesinde tahsil olunamayarak idari takipteki krediler hesabına aktarılan alacaklara tanınan 2 aylık idari takip süresinin, 29 Nisan 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 90 gün olarak uygulanacağı bildirildi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 29 Nisan itibariyle hayata geçirilen yeni uygulamada amacın, çiftçilerin işini kolaylaştırmak ve yaptıkları işlerden en iyi verimi almalarını sağlamak olduğunu söyledi. Yıldırım, şunları söyledi:

''Uygulama ile çeşitli nedenlerle borcunu ödemede sıkıntı yaşayan gerçekten zor durumda olan çiftçilerimize zaman kazandırarak, borçlarını ödemelerini kolaylaştırmayı amaçladık. Yine de beklentimiz; çiftçilerimizin borçlarını yasal takipe gerek kalmadan ödemeleridir.''

Merkez Birliği Genel Müdürü Yıldırım, idari takip sonrasında izlenecek süreci ise şöyle özetledi:

''2004/1225 ve 2005/1293 sayılı genelgelerde yapılan değişikliklere göre; bundan böyle normal vadesinde tahsil edilemeyecek idari takipteki krediler hesabına aktarılan alacaklara tanınan idari takip süresi 90 gün olarak uygulanacak. Bu süre alacağın idari takipteki krediler hesabına aktarıldığı günden itibaren 90 gün olarak dikkate alınacak.

90 günlük idari takip süresi içerisinde tahsil edilemeyen alacaklar, 90 günü takip eden ilk iş günü kanuni takipteki krediler hesabına aktarılacak ve hukuki süreç başlayacaktır.

Bu çerçevede de icra iflas kanunu, diğer kanun hükümleri ve mevzuatımız esasları dikkate alınacak ve icra işlemlerine başlanacak. Bu uygulamanın geçerli olacağı 29 Nisan 2009 tarihi itibariyle idari takip süresi 2 ayı geçmemiş kredi alacaklarına da 90 günlük idari takip süresi tanınacak.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA